> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Eserleri > İhya-u Ulumiddin 1-2 > Kur'an'ın Fazileti
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kur'an'ın Fazileti  (Okunma Sayısı 2182 defa)
31 Ocak 2010, 15:00:51
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 31 Ocak 2010, 15:00:51 »Kur´an´ın Fazileti

Hadîsler

Hz. Peygamber (s.a) şöyle buyurmuştur:
Kim Kur´an´ı okuduktan sonra herhangi bir kimsenin kendisine verilen nimetten daha üstün bir nimete sahip olduğunu düşünürse, muhakkak o, Allah Teâlâ´nın bü yüttüğü nimeti küçümsemiş olur.1

Hiçbir şefaatçı yoktur ki, Allah nezdinde mertebesi Kur´an´ın mertebesinden daha efdal ve üstün olsun. Ne peygamberlerin, ne melek ve ne de başkasının, (yani en büyük şefaatçı Kur´an´dır).2

Eğer Kur´ân bir deride bulunursa, ateş o deriyi yakmaz.3

Ümmetimin en üstün ibadeti, Kur´ân okumaktır.4

Allah Teâlâ, mahlûkunu yaratmazdan bin yıl önce, Tâhâ ve Yâsîn sûrelerini okudu, Melekler Allah Teâlâ´nın Kur´ân okuyuşunu dinlediklerinde dediler ki, cennet o ümmete olsun ki, bu okunan kelâm onun üzerine nâzil olacaktır. Cennet o göğüslere olsun ki, bunu yüklenecektir ve cennet o dillere olsun ki, bununla konuşacaktır.5

Ey ümmetim! Sizin en hayırlınız, Kur´an´ı öğrenen ve öğreteninizdir.

Allah Teâlâ bir hadîs-i kudsî´de şöyle buyurmaktadır:
Kur´an´ı okumak, herhangi bir kimseyi bana yalvarmaktan ve benden ihtiyacını istemekten alıkoyuyorsa, o kimseye şükredenlerin en faziletli ve en yüce sevabını ihsan ederim.6

Üç zümre vardır. Onlar kıyâmet gününde simsiyah miskten meydâna gelmiş bir tepenin üzerinde otururlar. Kıyametin korkunç manzarası onları korkutmaz. Onlar şunlardır:

a) Sadece Allah´ın cemâlini elde etmek ve onun rızâsını gözetmek gayesiyle Kur´ân okuyan kişi.
b) Kendisinden râzı olan bir cemaate Kur´ân okuyarak cemaatle namaz kıldıran kişi... (Metinde, üçüncü zümreden bahsedilmemiştir).7

Kur´ân ehli, Allah´ın ehli ve havâss kullarıdır.

´Demir paslandığı gibi, kalpler paslanır´ demesi üzerine Hz. Peygambere şöyle soruldu: ´Ey Allah´ın Rasûlü! O halde kalplerin cilâsı nedir?´ Hz. Peygamber ´Kur´an´ı okumak ve ölümü hatırlamak´ diye cevap verdi.9

Muhakkak ki, Allah Teâlâ, Kur´ân okuyucusunu, cariyesinin şarkısını dinleyen kimseden daha fazla dinler.10

Ashab´ın ve Alimlerin Sözleri

Ebû Umâme el-Bâhilî şöyle buyurmuştur: ´Kur´an´ı okuyunuz. Sakın bu duvarlarda asılı bulunan mushaflar sizi aldatmasın. Çünkü Kur´an´a kap olan bir kalbi Allah Teâlâ azaba uğratmaz´.

İbn Mes´ud (r.a) şöyle demiştir: ´İlmi istediğiniz zaman, Kur´an´ı inceleyiniz. Çünkü öncekilerin ve sonrakilerin ilmi Kur´an´dadır´.

Yine İbn Mes´ud (r.a) şöyle der: ´Kur´an´ı okuyunuz. Çünkü sizlere, Kur´an´ın her harfi için on sevab verilir. Dikkat ediniz! Ben ´Elif, lam, mim´ bir harftir demiyorum. Elif ayrı, Lâm ayrı ve Mim de ayrı harflerdir´.

Yine İbn Mes´ud (r.a) şöyle demiştir: ´Herhangi birinizin kendi durumunu yoklamasına gerek yoktur. Eğer o kişi Kur´an´ı sever ve ona hayranlık duyarsa, bilmiş olsun ki Allah´ı ve Rasûlü´nü de se-ver. Eğer Kur´an´a buğzediyorsa, muhakkak Allah´a ve Rasûlü´ne de buğzediyor demektir´.

Amr b. el-As ´Kur´an´m her ayeti, cennetin bir derecesi ve evinizin de lambasıdır´ demiştir.

Yine Amr b. el-Âs şöyle der: ´Kur´ân okuyan bir kimse, nübüv-veti kaburgalarının arasına koymuş demektir. Ancak şu kadar var ki; bu kimseye vahiy gelmez´.

Ebû Hüreyre (r.a) şöyle der: ´Herhangi bir evde Kur´ân oku-nursa, şeksiz ve şüphesiz o ev (mânen) aile efradı için genişler, hayrı çoğalır, oraya melekler dolar ve şeytanlar kaçar. O ev ki, içinde Kur´ân okunmaz, aile efradı üzerine daralır, hayrı azalır, melekler oradan çıkıp şeytanlar dolar´.

Ahmed b. Hanbel (r.a) şöyle der: "Allah Teâlâ´yı rüyamda gördüm ve kendisine sordum: ´Ey Rabbim! Sana yakınlaşmak isteyenlerin, bu gayeye ulaşmaları için en iyi yol nedir?´ Allah (cc) ´Yâ Ahmed! Kelâm´dır (Kur´an´dır)´ dedi. ´Yârab! İster anlasın, ister anlamasın, her okuyan insan bu dereceye varır mı?´ dedim. ´İster anlasın, ister anlamasın, varır´ buyurdu".

Muhammed b. Ka´b el-Kurzî şöyle buyurmuştur: ´İnsanlar, kıyâmet gününde Allah Teâlâ´dan Kur´an´ı dinledikleri zaman, (öyle bir aşka gelirler ki) sanki Kur´an´ı hiç dinlememişlerdir´.

Fudayl b. İyâz şöyle der: ´Kur´ân ile amel edene en yakışan hareket, hiç kimseye hatta sultanlara ve rütbece onlardan daha küçük olan diğer idarecilere de muhtaç olup el açmamasıdır! Bu bakımdan Kur´ân hâmilinin insanlara muhtaç olmaması, aksine insanların ona muhtaç olması, ona daha uygun ve yaraşır bir harekettir´.

Yine Fudayl b. İyâz şöyle der: ´Kur´an´ın taşıyıcısı, İslâm bayrağının taşıyıcısıdır. Bu bakımdan ağır başlı olup oynayanlarla beraber oynamamalı ve unutanla beraber unutmamalı, gevezelik yapanlarla teşrik-i mesâi etmemelidir. Bütün bunları yüce Kur´an´m tazimine binaen yapmamalıdır´.

Süfyan es-Sevri (r.a) şöyle demiştir: ´Kişi Kur´an´ı okuduğu zaman, melek onun gözlerinin ortasından öper´.

Amr b. Meymûn (r.a) şöyle demiştir: Sabah namazını kıldığı zaman Kur´an´ı açıp yüz ayet okuyan bir kimseyi, bütün insan-ların yaptığı hayırlı amelleri yapmış bir kimse gibi, Allah Teâlâ yüceltir´.

Hâlid b. Ukbe Allah Rasûlü´ne (s.a) gelip, ´Ey Allah´ın Rasûlü! Bana Kur´ân oku!´ diye teklifte bulununca, Hz. Peygamber şu ayeti okudu: ´Muhakkak ki Allah adaleti, ihsanı ve akrabaya vermeyi emrediyor´ (Nahl/90). Bunun üzerine Hâlid, Rasûlullah´a ´Ne olur, aynı ayeti tekrar et´ diye yalvarınca, o da aynı ayeti yeniden okudu.

Hâlid ´Allah´a yemin ederim ki Kur´an´ın halâveti vardır. Kur´an´ın üzerinde pırıl pırıl parlayan bir nur vardır. Onun altı yapraklı, üstü ise meyve vericidir. Beşer böyle bir sözü asla söyleyemez´.11

Hasan Basrî (r.a) şöyle demiştir: ´Allah´a yemin ederim, Kur´ân dan daha üstün bir zenginlik olmadığı gibi, ondan mahrum olmaktan da daha fakirlik yoktur3.

fudayl b. Iyaz şöyle der: ´Haşr sûresinin son ayetlerini sabahladığında okuyup aynı günde ölen bir kimsenin defteri, şehidler defterinin mührü ile mühürlenir. Akşamleyin aynı sûrenin son ayetlerini okuyup o gecede ölen bir kimsenin de defteri şehidlerin defterlerini sonuçlandıran mühürle mühürlenir´.

Kasım b. Abdurrahman şöyle der: Abidlerden birine dedim ki ´Senin oturduğun bu halvethanede kendisiyle arkadaşlık edeceğin kimse yok herhâlde´. Bunun üzerine elini mushafa uzatıp dizlerinin üzerine koydu ve dedi ki: ´İşte arkadaşım budur´.

Hz. Ali şöyle demiştir: ´Üç şey vardır ki, insanın zekâsına kuvvet verir ve balgamı söker:

a) Misvak kullanmak,
b) Oruç tutmak,
c) Kur´ân okumak´.

1) Taberânî, (Abdullah b. Amr´dan zayıf bir senedle)
2) Abdülmelik b. Habib ve
3) Taberânî ve İbn Hibban
4) Ebû Nuaym, (Nu´man b. Beşir´den zayıf bir senedle)
5) Dârimî, (Ebû Hüreyre´den zayıf bir senedle)
6) Buharî, (Hz. Osman´dan)
7) Tirmizî, (Ebû Said´den)
8 ) Nesâî, İbn Mâce ve Hâkim, (Enes´ten hasen bir senedle)
9) Beyhâkî, {zayıf bir senedle İbn Ömer´den)
10) İbn Mâce, İbn Hibban ve Hâkim, (Fudale b. Ubeyd´den)
11)İbn Abdilberr, İstiâb; Beyhakî, Şuab´ul-İman

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Kur'an'ın Fazileti
« Posted on: 28 Ekim 2020, 17:25:43 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kur'an'ın Fazileti rüya tabiri,Kur'an'ın Fazileti mekke canlı, Kur'an'ın Fazileti kabe canlı yayın, Kur'an'ın Fazileti Üç boyutlu kuran oku Kur'an'ın Fazileti kuran ı kerim, Kur'an'ın Fazileti peygamber kıssaları,Kur'an'ın Fazileti ilitam ders soruları, Kur'an'ın Faziletiönlisans arapça,
Logged
18 Nisan 2012, 01:38:50
süleyman hancı

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 488


« Yanıtla #1 : 18 Nisan 2012, 01:38:50 »

ALLAH Teâlâ bir hadîs-i kudsî´de şöyle buyurmaktadır:
Kur´an´ı okumak, herhangi bir kimseyi bana yalvarmaktan ve benden ihtiyacını istemekten alıkoyuyorsa, o kimseye şükredenlerin en faziletli ve en yüce sevabını ihsan ederim.6

Ahmed b. Hanbel (r.a) şöyle der: "ALLAH Teâlâ´yı rüyamda gördüm ve kendisine sordum: ´Ey Rabbim! Sana yakınlaşmak isteyenlerin, bu gayeye ulaşmaları için en iyi yol nedir?´ ALLAH (cc) ´Yâ Ahmed! Kelâm´dır (Kur´an´dır)´ dedi. ´Yârab! İster anlasın, ister anlamasın, her okuyan insan bu dereceye varır mı?´ dedim. ´İster anlasın, ister anlamasın, varır´ buyurdu".
çok etkilendim. allah tealaya yakınlaşanlardan oluruz inşallah.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
24 Mayıs 2013, 17:30:06
Kayin

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 380


« Yanıtla #2 : 24 Mayıs 2013, 17:30:06 »

´Demir paslandığı gibi, kalpler paslanır´ demesi üzerine Hz. Peygambere şöyle soruldu: ´Ey ALLAH´ın Rasûlü! O halde kalplerin cilâsı nedir?´ Hz. Peygamber ´Kur´an´ı okumak ve ölümü hatırlamak´ diye cevap verdi.her daim hatırlayıp ibret alırız inşALLAH...Rabbim kurandan ayırmasın...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &