๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ => İbretli Kıssalar => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 15 Aralık 2009, 22:51:45Konu Başlığı: Orucun Fazileti
Gönderen: Zehibe üzerinde 15 Aralık 2009, 22:51:45
Orucun Fazileti

Süfyan-ı Sevriden rivayet edilmektedir, diyor ki:

Mekke-i Mükerremede üç sene kaldım. Mekke halkından bir adam her gün öğleyin Mescid-I Harama gelip tavaf eder ve iki rekat namaz kılardı. Sonra bana selam verip evine dönerdi. Kendisiyle samimiyet kurup birbirimizi çok sevmiştik.

Kendisini gözler olmuştum. Bir gün hastalandı ve beni çağırıp dedi ki:

Ben öldüğüm vakit, beni bizzat kendin yıka, cenaze namazımı kıldır ve defnet. O gece beni kabrimde sakın yanlız bırakma. Münker, Nekir melekleri sual sorduklarında, bana kelime-i tevhidi telkin et dedi.

Ben, isteklerini yapacağıma dair, kendisine söz verdim. Öldüğünde bana söylediğini yerine getirdim. O gece kabrinin yanında yattım. Uyku ile uyanıklık arası bir halde bulunurken, gaibden gelen bir ses:

Ey Süfyan! Senin muhafızlığına, telkinine ve arkadaş olmana onun hiç ihtiyacı yoktur. Çünkü onu biz yanlız bırakmadık. Ona Kelime-i Tevhidi telkin ettik dedi. Ben:

Bu mertebeye ne ile erişti diye sordum.

Ramazan ayında ve onun ardından Şevval-ı Şeriften de altı gün oruç tutmakla denildi. Uyandığımda, yanımda kimsenin bulunmadığını gördüm. Kalktım, abdest aldım, namaz kıldım ve tekrar yattım. Rüyamda birinci defa gördüğümün aynı ile karşılaştım. Bu hal üç kere vuku bulunca rüyanın şeytani olmayıp Rahmani olduğunu anladım. Bunun üzerine kabrinden ayrıldım ve şöyle niyazda bulundum:

Ey Allahım! Lütfunla beni de oruçları tutmaya muvaffak kıl!


Konu Başlığı: Ynt: Orucun Fazileti
Gönderen: Safiye Gül üzerinde 04 Temmuz 2014, 02:38:21
Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuh ; ne güzel bir müjde... Rabbim Ramazan ayını hakkıyla ifa edip Şevval ayının oruçlarına erişebilmeyi nasip eyle.


Konu Başlığı: Ynt: Orucun Fazileti
Gönderen: Ceren üzerinde 25 Haziran 2015, 17:50:26
Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan Reyyan abla.Rabbim orucu hakkıyla tutan ve faziletine eren kullarından eylesin bizleri inşallah...


Konu Başlığı: Ynt: Orucun Fazileti
Gönderen: Ramazan. üzerinde 15 Kasım 2015, 00:05:29
Amin ecmain . Oruç ibadetinin faziletini görduk hepimiz . İnşALLAH eriştiğimiz her ramazan ve şevval oruçlarini tutariz . ALLAH cc bizleri ramazana eriştirsin .
Rabb'im razi olsun .


Konu Başlığı: Ynt: Orucun Fazileti
Gönderen: İkraNuR üzerinde 15 Kasım 2015, 00:43:45
Rabbim oruçlarımızı kabul eder inşAllah.


Konu Başlığı: Ynt: Orucun Fazileti
Gönderen: Alican B8 üzerinde 15 Kasım 2015, 07:58:43
İmanın şartlarındandır oruç tutmak. Oruç tutmak çok güzel bir ibadettir. Allah herkese oruç tutmayı nasip etsin. Ve oruçla ilgili olarak Allah diyorki benim için 12 saate kadar aç kalan kullarımın haklarını tek ben ödeyebilirim.


Konu Başlığı: Ynt: Orucun Fazileti
Gönderen: Sevgi. üzerinde 15 Kasım 2015, 07:59:33
  Ve Aleykümüsselăm. Bu güzel bilgiler için Rabbim Razı olsun kardeşim. Rabbim bizleri tüm ibadetlerini hakkıyla yerine getirebilenlerden eylesin inşaAllah.


Konu Başlığı: Ynt: Orucun Fazileti
Gönderen: KübraBolat üzerinde 15 Kasım 2015, 13:41:38
Allah bize agızla,kulakla burunla yani "5"agzamızla oruç tutmayı nasip etsin


Konu Başlığı: Ynt: Orucun Fazileti
Gönderen: Hatice Öncü üzerinde 15 Kasım 2015, 17:29:31
Oruç önemlidir. Ve islamın beş şartından birisidir farzdır. O yüzden yüce Allah bütün kullarına islamın beş şartını da yerine tam getiren ve orucunu da beş azasıyla tutan kullarından eylesin. AMİN.


Konu Başlığı: Ynt: Orucun Fazileti
Gönderen: Sefil üzerinde 15 Kasım 2015, 18:07:29
Ey Allahım! Lütfunla beni de oruçları tutmaya muvaffak kıl!Bu duaya bizleri de nail eyle yarabbi...
Allah razi olsun


Konu Başlığı: Ynt: Orucun Fazileti
Gönderen: Mehmed. üzerinde 15 Kasım 2015, 19:26:13
Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah.  Allah (celle celalühü) bizlere bu kıssayı okutup rahmet etmiştir. Inşallah bize düşen de Şevval orucunu tutmak . Rabbim (celle celalühü) paylaşım için razı olsun.


Konu Başlığı: Ynt: Orucun Fazileti
Gönderen: besiye 8 üzerinde 15 Kasım 2015, 19:31:31
Hepimiz oruc faziletlerimizi gorduk bizlerle bu bilgikei paylastıgım ız için tesekkurler allah rqzı olsunnn. Bizler bu bil hikerimizi bilmeyen arkadaslarımızla paulasalımm imsallahhh


Konu Başlığı: Ynt: Orucun Fazileti
Gönderen: Ayşe 8 üzerinde 16 Şubat 2016, 23:21:18
Esselamu aleyküm ve rahmetullah; Allah bizi oruçlarını tutanlardan eylesin. Çok güzel bir kıssa.
Allah c.c razı olsun.