๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ => İbretli Kıssalar => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 14 Aralık 2009, 14:44:04Konu Başlığı: Kalpte Şüphe Olmamalı
Gönderen: Zehibe üzerinde 14 Aralık 2009, 14:44:04
Kalpte Şüphe Olmamalı

Tefsîr-i Kebîr´in müellifi büyük âlim Fahreddîn-i Râzî (rh.) ile, mâneviyat büyüklerinden Necmüddîn-i Kübrâ (k.s.) hazretleri muâsırdır. Her ikise de 13. asrın ortalarında Doğu´da yetişen güzîde âlimlerimizdendir.

Fahreddîn-i Râzî (rh.), Herat ve civarında bozuk inançlar yaymakla meşgul olan Kerrâmiye gibi cereyanlarla mücâdele ediyor, Müslümanlar´ı bunların tehlikelerine karşı korumaya çalışıyordu. Bu itibarla, Ehl-i Sünnet dışı bozuk itikat ve amelde bulunup insanları iğfâl etmeye uğraşanlar, ondan uzak kalmaya gayret ediyorlardı. Nitekim Fahreddîn-i Râzî hazretleri, etrafında üç yüz kadar atlı talebe ve âlim ile Herat´a geldiğinde; hem devlet, hem din büyükleri akın akın ziyaretine gelmiş, alâka göstermişlerdi. Ama birileri vardı ki; ne geliyor, ne de gelme arzusu ızhâr ediyordu. Acaba Fahreddîn-i Râzî hazretlerinin muhâliflerinden miydi?

Halktan bir zengin, bir gün Fahreddîn-i Râzî hazretlerini bahçesinde yemeğe dâvet etti. Maksadı; ziyaretine gelmeyen zâtı da orada bulundurup, görüşmelerini ve bir yanlış anlamanın meydana gelmemesini temin etmekti.

Fahreddîn-i Râzî hazretleri, yemekte karşılaştığı ziyaretine gelmeyen zâta,

- "Niçin bizi ziyârete gelmediniz? diye sordu. Şöyle cevap verdi o zât:

- "Ben fakirin biriyim. Ne ziyâretinize gelişim size bir şeref kazandırır, ne de gelmeyişim size bir şey kaybettirir. Siz mühim kimselerle meşgul olun.

Bu cevap Fahreddîn-i Râzî hazretlerini düşündürdü. Bu defa büsbütün meraklanarak ısrarla suallerini peşi peşine sıraladı:

- "Bu, sıradan birinin sözüne benzemiyor. Kalbi-gönlü uyanık birinin cevabıdır bu. Şimdi daha çok meraklandım. Söyleyin lütfen niçin gelmiyorsunuz? Bize vermek istediğiniz bir mesajınız olmalı.

- "Sen, ´Müslümanlar´ın benim ziyâretime gelmeleri vâciptir´ diyormuşsun. Neden senin ziyâretine gelmek vâcip olsun?

- "Ben ilim ehli biriyim. Benim ziyâretime gelenler aslında benim değil, ilmin ziyâretine gelmiş olurlar. Mücâdelemde bana yardımcı olmuş, beni desteklemiş sayılırlar.

- "Öyle ise anlat bakalım... İlmin hedefi Allâh´ı bilmek olduğuna göre, nasıl biliyorsun Hazret-i Mevlâ´yı?

- "Yüz delil ve burhan ile biliyorum Allah Teâlâ´yı...

- "Peki öyleyse, söyler misin; burhan ve delil, şüpheleri gidermek için değil midir? Demek sende bu kadar şüphe varmış ki her birine delil aramış; ancak bu delillerle şüpheni gidermişsin. Halbuki Allahü zû´l-Celâl bana, öyle bir îman verdi ki; şüphenin zerresi bile kalbimde yoktur. Olmayan şeyi gidermek için ne diye delil ve burhan arayayım?

Bu cevaptan sonra bir suskunluk başlar. Neden sonra yerinden kalkan büyük müfessir Fahreddîn-i Râzî hazretleri,

- "Uzat elini de öpeyim. Sen sıradan biri değil, bir îman ve ihlâs numûnesi mâneviyât sultânısın. Kim isen söyle de beni daha fazla merakta bırakma.

Fahreddîn-i Râzî hazretlerinin kulağına eğilen birinin, fısıltı hâlinde söyledikleri şundan ibârettir: ´Konuştuğun zât, Necmüddîn-i Kübrâ hazretleridir.´

Fahreddîn-i Râzî hazretleri hemen diz çöküp rica eder:

- "Lütfen beni de kabul buyurun tâlipleriniz arasına da, ben de iştirak edeyim sohbetlerinize...


* * *


İşte zâhirî ilimle bâtınî ilmin farkı... İşte zâhirî ilim ehli ile, zû´l-cenâhayn olan mâneviyat erbâbının seviye ve dereceleri... Keza, aralarındaki diyaloğun güzelliği ve hakkı teslim ile neticelenişi... Ve, biribirlerine karşı olan nezâket ve saygıları...

Zamanımız ´tartışmacıları´na örnek olması dileğiyle...


Konu Başlığı: Ynt: Kalpte Şüphe Olmamalı
Gönderen: Mehmed. üzerinde 22 Şubat 2016, 08:55:36
Esselamü aleyküm ve rahmetüllah. Rabbim bizlere sarsılmayacak bir iman nasip eylesin. Rabbim paylaşım için razı olsun.


Konu Başlığı: Ynt: Kalpte Şüphe Olmamalı
Gönderen: Yağmur Gmş üzerinde 22 Şubat 2016, 15:17:07
Bismillah...
Bir insan içinde şüphe barındırdığı zaman o kişiye karşı güveni azalır ve ona inanmakta zorluk çeker. Rabbim kalplerimizde şüphe bırakmasın.
Allah cc. razı olsun.


Konu Başlığı: Ynt: Kalpte Şüphe Olmamalı
Gönderen: Pelinay üzerinde 22 Şubat 2016, 18:01:13
Ve aleykumusselam ve rahmetullah;kesinlikle katılıyorum.aralarındaki bu konuşmak muhteşem gerçekten.bir an bile tereddüt etmeden,talebeliğine talip oluyor.maşallah süğbhanallah.
Rabbim gönüllerimizdeki şüpheleri gidersin,bize sağlam bir iman ihsan eylesin inşalalh


Konu Başlığı: Ynt: Kalpte Şüphe Olmamalı
Gönderen: Damla üzerinde 22 Şubat 2016, 18:06:52
#Esselamu aleykum..Kalpte şüphe olmamalı..Çünkü kalpte şüphe varsa bu çok büyük sorun haline gelir..Rabbim razı olun..#


Konu Başlığı: Ynt: Kalpte Şüphe Olmamalı
Gönderen: Melda üzerinde 22 Şubat 2016, 18:17:51
Selamün aleykü. İnşallah örnek olur tartışmacılara :)  Rabbim bize de ilim ehli olmayı nasip etsin inşallah . Allah razı olsun ilim ile ilimlenelim .


Konu Başlığı: Ynt: Kalpte Şüphe Olmamalı
Gönderen: Sevgi. üzerinde 25 Kasım 2018, 05:30:57
Aleyküm selam gerçek alimin kalbinde en ufak bir şüphe olmaz inancı tam olur Allah a kalpten bağlı olur ancak böyle kişiler insanlara gerçek ibadeti tattırabilir Allah onlardan razı olsun inşaAllah


Konu Başlığı: Ynt: Kalpte Şüphe Olmamalı
Gönderen: sedanurr üzerinde 25 Kasım 2018, 09:45:48
Ve aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun


Konu Başlığı: Ynt: Kalpte Şüphe Olmamalı
Gönderen: Ceren üzerinde 25 Kasım 2018, 15:17:10
Esselamu aleyküm.Sonsuz ve noksansız bir şekilde Allaha yalvaran tevekkül eden ve kalbini ruhunu islam ile iman ile besleyen ve allahın rızasına merhametine kavuşan kullardan olalım inşallah...