๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ => İbretli Kıssalar => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 13 Aralık 2009, 04:15:31Konu Başlığı: Dergaha Tekrar Dönüş
Gönderen: Zehibe üzerinde 13 Aralık 2009, 04:15:31
Dergaha Tekrar Dönüş

"Anadolunun iç aydınlığı" bütün Anadolu´nun sevgilisi insan sevgisinin, hoşgörünün sınırlarını,

Yaradılmışı hoşgör
Yaradandan ötürü
Bir kez gönül yıktın ise
Bu kıldığın namaz değil.

gibi söyleyişlerle kimseye nasip olmayacak ölçüde genişleten Yunus Emre (1240-1320) Tapduk Emre´nin dergahında uzun süre zevk ve hevesle odun taşımış, ayak işleri yapmıştı.

Ama Tapduk bir türlü arzuladığı gibi Yunus´u ele almıyor, erenlerin gönül deryasından bir katre sunmuyordu. Yunus bu konuda bir dilekte bulunsa "Sen hâlâ dünya kokuyorsun" deyip savuşturuyordu. Yunus:

"Herhalde benim nasibim burada değil, bir başka şeyhin kapısında" diyerek Tapduk´a dahi haber vermeden dergahı terketti. Ama dergahtan uzaklaştıkça içini bir hüzün kapladı. Tapduk Emre´nin kapısında en basit işleri yaparken bile gönlünde bir aydınlık, bir ferahlık, bir yumuşaklık vardı. Dergahtan ayrılalı gönlü kararmış, katılaşmıştı, uzaklaştıkça içini Tapduk´a ve dergaha karşı bir hasret kaplıyordu.

Bu yolculuk sürerken bir akşam vakti yedi kişilik bir başka yolcu grubuna rastladı. İçini kaplayan hüzün ve hasrette belki bir hafifleme olur diye kendi de onlara katıldı. Yol arkadaşları ermiş kılıklı, yaşlıca insanlardı. Güven veren halleri vardı. Birlikte sürdürülen bu yolculuk sırasında bir an geldi ki hiçbirinin çıkınında (azık çantası) birşey kalmadı. Biryerde mola verdiler, açlık canlarına tak etmişti. Bu yedi arkadaştan biri ellerini kaldırıp Yaradan´a niyazda bulundu. Bu dua ve yakarmanın akabinde önlerinde türlü yiyeceklerle donanmış bir sofra peydah oldu. Yediler içtiler Rablerine şükrettiler. Bundan sonra bu yedi yolcudan herbiri yolda acıktıkça dua etti ve yemekleri ilahi bir lütuf olarak ikram edildi. Sonunda dua sırası Yunus´a gelmişti.

Yunus soğuk terler döküyordu. İşin içinde mahcup olmak vardı. Yol arkadaşlarının her biri Allah katında makbul kişilerdi ki duaları kabul görüyordu. Kendinin böyle bir imtiyazı yoktu. Ama duayı yapacaktı, çaresi yoktu. Bütün varlığı ve içtenliğiyle Allahla yalvardı:

- "Ya Rabbi, şu yol arkadaşlarım sana kimin yüzü suyu hürmetine yalvarıyorlarsa ben de onun yüzü suyu hürmetine yalvarıyorum, beni mahcup etme..."

Bu duanın arkasından öncekilerin iki katı yiyecek içecek lütfedildi. Şaşkınlık sırası yedi yolcudaydı. Sordular:

- "Ey arkadaş, sen kimin hürmetine dua ettin?". Yunus ;

- "Önce siz söyleyin" dedi. Açıkladılar:

- "Biz Tapduk Emre´nin dergahında Yunus adında çok makbul ve muteber bir derviş varmış onun hürmetine Allah´a yakarmıştık."

Yunus esas şimdi mahcup olmuştu. Yunus´un kendisi olduğunu açıklamaya utandı. Tapduk Emre´ye karşı da kalbini bozmuştu. Halbuki Tapduk ona Allah yolunda epeyi dereceler kazandırmıştı. Büyük bir pişmanlık içinde, bedeninden sıyrılmış bir ruh gibi akarak Tapduk dergahına döndü ve şeyhine bu defa kendini kayıtsız şartsız teslim etti.


Konu Başlığı: Ynt: Dergaha Tekrar Dönüş
Gönderen: Mehmed. üzerinde 15 Şubat 2016, 07:50:51
Esselamü aleyküm ve rahmetüllah. Rabbim bizleri onların yolundan gidenlerden eylesin. Rabbim paylaşım için razı olsun.


Konu Başlığı: Ynt: Dergaha Tekrar Dönüş
Gönderen: Yağmur Gmş üzerinde 15 Şubat 2016, 15:10:38
Bismillah...
Mevlana, Hacı Bayram Veli ve Yunus Emre gibi büyük ilim sahibi insanlar vardır. İnşallah bizler de bu insanlardan feyz alırız.
Allah cc. razı olsun.


Konu Başlığı: Ynt: Dergaha Tekrar Dönüş
Gönderen: Pelinay üzerinde 15 Şubat 2016, 18:21:05
Ve aleykumusselam ve rahmetullah;yunus emreninbu kıssası gönülleri bir hoş ediyor gerçekten.tekrardan hatırlamış olduk.
Allah razıo lsun.Rabbim bizi sevdiklerinden,sevenlerinin yolundan bir an dahi ayırmasın inşalalh


Konu Başlığı: Ynt: Dergaha Tekrar Dönüş
Gönderen: Sevgi. üzerinde 20 Aralık 2017, 01:11:58
Güzel Mevlam neolur bizleri sevdiğin kullarının yolundan hakkıyla gidebilmeyi nasip et.  Amin ecmain 🌹