ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hz.Süleyman > Hz. Süleyman kıssası ve fikir cihadı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz. Süleyman kıssası ve fikir cihadı  (Okunma Sayısı 1863 defa)
04 Mayıs 2011, 14:29:46
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 04 Mayıs 2011, 14:29:46 » 

15- Hz. Süleyman Kıssası Ve Fikir Cihadı (İctihad)


Başkasının bağına giren koyunlarla ilgili davada Hz. Da­vud'un ve Hz. Süleyman'ın farklı farklı hükme vardıklarını Kur'an bize anlatmaktadır.

Her iki yüce elçinin verdikleri kararlar doğru ve adalete uygun olmakla beraber; Hz. Süleyman'ın hükmünün çözüm ol­duğu anlaşılmaktadır.

Hadis-i şerifte geçtiği gibi, çocuğunu kurt kapan anne hakkında her ikisinin verdiği hüküm de buna benzemektedir. Hz. Davud (a.s.) davalıların savunmasına, aralarındaki meseleyi delilleriyle anlatmaları üzerine adaletli bir hüküm vermişti. Hz. Süleyman (a.s.)ın hükmü ise davaya bir başka açıdan çözüm bul­ma metoduna dayalı idi ve daha isabetli bir karardı.

Kur'an, bu olayı anlattıktan sonra Hz. Davud hükmünün yanlış olduğunu söylemiyor ve onu kınamıyor.

Bu nokta dikkat çekicidir. Çünkü Hz. Davud (a.s.) önüne gelen davayı hak bildiği ölçülerle, adalete uygun bir şekilde çöz­meye çalıştı. Adaletin gerçekleşmesi için bütün gücünü kullan­dı. Davalıları dinledi, zanlının savunmasını aldı, sonra da elin­deki deliller ile en doğru sonuca ulaşmaya çalıştı. Davaya ne kendi çıkarı açısından baktı, ne de akraba, tanıdık, hısım açısın­dan baktı.

O bir peygamberdi ve asla adalete aykırı bir davranışta bulunmazdı.

Hz. Süleyman'ın aynı konudaki görüşünün söz konusu edilmesi, dar anlamda içtihada, yani fikir cihadına, geniş anlam­da fikir ve düşünce özgürlüğüne bir işarettir.

Müslümanlara ait bir meseleyi, dini bir konuyu kaynakla­ra dayalı olarak çözmeye, o konuda en isabetli sonucu varmak için yoğun bir çaba harcamaya, kafa yormaya, uygun fikir üret­meye ictihad denildiğini hatırlayalım.

Kur'an ve Sünnette hakkında herhangi bir hüküm bulun­mayan bütün meseleler ictihad yapabilen müctehid alimlerin ça­balarıyla çözüme kavuşmuştur ve kavuşacaktır. İslâmî ilimlerde derinleşmiş ve belli bir seviyeye gelmiş yetkin alimler, müslümanların karşılaştıkları problemleri iyi niyetle, İslâmın temel kaynaklarına bağlı kalarak ve onlara uygun olarak, insanlara fay­dalı olmak ve onlann dinlerini daha rahat yaşamalarını sağlamak üzere araştırırlar, fikir cihadı yaparlar, yani fikri açıdan yoğun çaba harcarlar ve olumlu bir sonuca varmaya çalışırlar.

Bu gibi bilginlerin vardıkları sonuca (ictihad veya fetva), isabetli ise; hem müslümanların sorunu çözülmüş ve onlara bir fayda sağlanmış olur, hem de bu hükmü veren alim kişi çok se­vap alır. İyi niyetine, bütün çabasına rağmen isabetli bir hükme varamazsa, bundan dolayı kınanmaz ve o yine sevap alır. Çün­kü iyi niyetle gereken çalışmayı yapmıştır.

Ancak herhangi bir bilgin İslâmî kaynaklara dayanmaksı­zın, onlara aykırı, birilerinin keyfi için veya heva ve hevesine uyarak dini konularda, rastgele fetva verirse, bu gibi kimseler hakkında iyi şeyler söylemek mümkün değildir. Bir takım cahil­lerin, bilmeden, deyim yerinde ise 'kafadan atma' görüşlerinin, hükümlerinin dinî konularda bir geçerliliği yoktur.

İçtihadı genel anlamda fikir cihadı, düşünce üretmek üze­re çaba harcama anlamına alırsak, bunu fikir hürriyeti olarak de­ğerlendirmemiz mümkündür.

İnsanlığın yaranna ya da onların bir problemini çözmeye yönelik, Allah'a isyan ve sapıklık anlamı taşımayan, zararsız dü­şünceleri geliştirme çabası alkışlanacak bir tutumdur. Bu bağ­lamda faydalı fikirler nereden ve kimden gelirse gelsin kabul edilebilir. Bu fikirlerin birbirine aykırı olması da çok önemli de­ğildir. Önemli olan, o fikri üreten insanın iyi niyetli olması, ger­çekten insanlara faydalı olmak için fikir çilesi çekmesi, kafa yor­ması, beyin faaliyetinde bulunmasıdır.

Hz. Süleyman kıssasında müslümanlan öğrenmeye, ilme, ilimle iyi sonuçlar elde etmeye teşvik olduğu gibi; içtihada, fikir üretimine, düşünceleri geliştirmeye de teşvik bulunmaktadır. Ayrıca burada zararlı, batıl ve küfür olmamak şartıyla farklı hü­kümlere, farklı görüşlere karşı bir hoşgörü anlayışı da görmek­teyiz.

Müslümanlar buradan ders alarak düşünce ve farklı icti­had sonuçları önüne engel koymamalı, düşünce üretiminin önü­ne açmalıdırlar.

Çünkü düşüncelerin çokluğu aynı zamanda çözüm çok­luğu anlamına gelir. [386]
[386] Hüseyin K. Ece, Hz. Süleyman, H. Ece Yayınları: 211-213.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hz. Süleyman kıssası ve fikir cihadı
« Posted on: 17 Ekim 2019, 01:34:49 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz. Süleyman kıssası ve fikir cihadı rüya tabiri,Hz. Süleyman kıssası ve fikir cihadı mekke canlı, Hz. Süleyman kıssası ve fikir cihadı kabe canlı yayın, Hz. Süleyman kıssası ve fikir cihadı Üç boyutlu kuran oku Hz. Süleyman kıssası ve fikir cihadı kuran ı kerim, Hz. Süleyman kıssası ve fikir cihadı peygamber kıssaları,Hz. Süleyman kıssası ve fikir cihadı ilitam ders soruları, Hz. Süleyman kıssası ve fikir cihadı önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &