ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hz.Muhammedin İslam Daveti > Zâtü s Selâsil Harekâtı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Zâtü s Selâsil Harekâtı  (Okunma Sayısı 772 defa)
18 Temmuz 2011, 17:59:02
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 18 Temmuz 2011, 17:59:02 »Zâtü's Selâsil Harekâtı


Müslümanların, kendilerinden onlarca kat büyük ve çok iyi donanımlı düşmanı geriletmiş olmalarına rağmen, tam bir başarı elde edemeden geri çekilip Medi­ne'ye gelmeleri bazı müşrik Arap kabilelerim cesaretlendirdi. Özellikle Beliy ve Kudâa kabilelerinin şımarık tutum ve davranışlarına şahit olunmaya başlandı. Onlar Müslümanların yenilebileceklerini, yenilmez olmadıklarını anlatıp duru­yorlardı. Propagandasını yaptıkları bu görüşlerinin eşliğinde Medine'ye yönelik bir saldırı için adam toplamaya başladılar. Resulüllah bu düşmanca girişimden ha­berdar olunca hemen üç yüz kişilik bir birlik hazırladı. Komutan olarak atadığı Amr b. As'a Belî ve Kudâa kabilelerinin toplandığı Zâtü's Selâsil bölgesine gitme­sini ve onlarla bir dostluk anlaşması yapmasını, eğer bu gerçekleşmez ise savaş­masını emretti. Bu, Amr b. As'm Müslüman saflarında katıldığı ilk harekâttı. Em­rinde Ensar ve Muhacirin birçok ünlü isimleri vardı. Bu ünlü isimlere rağmen Amr'm komutan tayin edilmesinde annesinin Belî kabilesinden olması etkili ol­muştu. Resulüllah, Amr'm Belilerle olan akrabalık bağının mevcut problemi sa­vaşsız çözmeye yardımcı olacağım düşünüyordu.

Amr komutasındaki birlik on gün süren bir yolculuktan sonra hedefleri olan bölgeye vardıklarında, düşmanın büyük hazırlık içinde olduklarını öğrendiler. Çokça adam toplanmıştı. Amr durumu Resulüllah'a bildirip ek kuvvet istemeye karar verdi. Bu amaçla Rafî b. Mekis'i Medine'ye gönderdi. Aldığı haber üzerine Resulüllah, içinde Ebü Bekir ve Ömer gibi Müslümanların büyüklerinin de bulun­duğu iki yüz kişilik bir birliği Ebû Ubeyde b. Cerrah komutasında Amr'a destek­çi olarak yola çıkardı. Destek kuvveti Amr'm kuvvetleriyle birleşti. Bu arada ko­mutanın kim olacağına ilişkin bir kargaşa yaşandıysa da Ebû Ubeyde, Resulül­lah'm 'Birbirinize itaat edip anlaşmazlık çıkarmayın' talimatı gereği Amr'm komu­tanlığını kabul etti. Düşman birlikleri Müslümanların ek kuvvet aldıklarım da du­yunca korkup dağıldılar. Küçük bir çatışmanın dışında önemli bir çatışma gerçek­leşmedi. Mücahitler günlerce bölgede kalıp, düşmanca girişimlere cevap vermede kararlı olduklarını gösterip, Medine'ye döndüler.

O sene kış erken geldiği ve Müslümanlar da kuzeyin iklimine alışık olmadık­ları için bu harekât sırasında çok üşüdüler. Amr'm düşmana yerlerini belli etme­mek için ateş yakılmasına izin vermemesi de sıkıntılarını daha da artırdı. Bu gün­lerin birisinde Amr gusül abdesti alması gerektiği halde, hava soğuk olduğu için hastalanmaktan korkup teyemmümle yetindi ve bu haliyle de imam olup namaz kıldırdı. Bu mücahitler arasında tartışmalara yol açtı. Bir kısmı Amr'm kullanıla­bilecek su olduğu için abdest alması gerektiğini, teyemmümün geçersiz olduğunu iddia ederken; diğer bir kısmı ise Amr'm içtihadının geçerli olduğunu iddia etti. Tartışmaları sonuçlandırmadılar. Durumu Medine'ye dönünce durumu Resulül­lah a bildirdiler. Resulüllah, Amr'ı yanına çağırarak niçin böyle yaptığını sordu. Amr hastalanmaktan korktuğunu ve 'Kendini öldürmeyin. Şüphe yok ki Allah sizi esirgeyici bulunuyor [23] ayetinin içtihadına dayanak olduğunu söyledi. Hesulüllah olumlu veya olumsuz hiçbir şey demedi. Sadece gülümsedi. Bu gülüm­semesi ve sükutuyla da Amr'm yaptığını doğru bulduğunu göstermiş oldu.


[23] Nisa, 4:29
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Zâtü s Selâsil Harekâtı
« Posted on: 21 Eylül 2019, 16:14:27 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Zâtü s Selâsil Harekâtı rüya tabiri,Zâtü s Selâsil Harekâtı mekke canlı, Zâtü s Selâsil Harekâtı kabe canlı yayın, Zâtü s Selâsil Harekâtı Üç boyutlu kuran oku Zâtü s Selâsil Harekâtı kuran ı kerim, Zâtü s Selâsil Harekâtı peygamber kıssaları,Zâtü s Selâsil Harekâtı ilitam ders soruları, Zâtü s Selâsil Harekâtıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &