ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hz.Muhammedin İslam Daveti > Kureyş Liderini Kaybediyor
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kureyş Liderini Kaybediyor  (Okunma Sayısı 600 defa)
18 Temmuz 2011, 17:47:47
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 18 Temmuz 2011, 17:47:47 »Kureyş Liderini Kaybediyor


Müslümanların bir ordu halinde Mekke tarafları-dosru geldiğini duymuş, fakat nereye gittiklerine karar verememişti. O da Müslümanların muhtemelen Sakif veya Hevazin üzerine gittiğini düşünüyordu. Düşüncesinden enıin olmak için Mekke'den çıkarak orduya yaklaştı. Bütün böl­geyi kuşatan ışık öbeklerini korku ve heyecanla seyretti. Ancak bu sırada nöbet­çiler tarafında yakalandı.Yakaladıkları kişinin Mekke'nin lideri Ebû Süfyan oldu-öunu anlayan nöbetçiler sevindiler. En büyük düşmanlarını linç etmek için koşuş-tururlarken, civarda bulunan Abbas duruma müdahale etti. Ebû Süfyan'ı himaye­sine aldı. Abbas, Ebû Süfyan'la konuşup harekâtın muhtemel hedefinin Mekke ol­duğunu, eğer Resulüllah Mekke'ye yönelirse Kureyş'in bu ordunun karşısında du­ramayacağını, bu nedenle Mekke'yi çatışmasız teslim etmenin en iyi çare olacağı­nı söyledi. Savaşsız bir harekât olması, ordusuna savaşmayı yasaklaması için Re-sulüllah'la görüşmesini tavsiye etti. Ebû Süfyan durumun vahametini anlamakta gecikmedi. Abbas'la birlikte Resulüllah'ın yanına gitti.

Ebû Süfyan, yanında Abbas olduğu hâlde Resulüllah'ın yanma vardı. Ebû Süf-yan'm Resulüllah'ın yanma girdiğini gören Ömer koşarak gelip çadıra girdi. Hima­yesiz ve anlaşmasız şekilde gelmiş olan Ebû Süfyan'ı öldürmek için izin istedi. Ab­bas, Ebû Süfyan'ı himayesine aldığını söyledi. Ömer teklifinde ısrarcı olunca Re­sulüllah susmasını işaret etti ve Ebû Süfyan'a dönerek, ona İslâm'ı anlatmaya Müs­lüman olması gerektiğini söylemeye başladı. Ebû Süfyan, Allah'ın tek ilâh olduğu­nu kabul edebileceğini bildirdi. Ancak bir çekincesi vardı: 'Vallahi senin peygam­berliğin konusunda kalbimde şüphe buluyorum. Bu konuda bana biraz düşünme süre­si tam'. Resulüllah kabul etti. Sabah tekrar görüşmek istediğini bildirdi.

Abbas bütün gece Ebû Süfyan'a arkadaşlık etti. Sabah namazı vakti gelince mü­ezzinlerin sesleri ortalığı inletmeye başladı. Ebû Süfyan şaşırıp 'Bu nedif diyerek telaşla Abbas'ı uyandırdı. Abbas 'Bu namaz için çağrıdır' dedi. Ebû Süfyan sabahın a aca karanlığında Müslümanların yattıkları ve oturdukları yerlerden kalkıp arzu ile abdest alışlarını, namaz kılışlarını biraz şaşkınlık ve biraz Bu arada Müslümanların Resulüllah'a olan saygılı tavırlarını daha ya-ından görme imkânı elde etti. Abbas'a 'Ey Fadl'ın babası! Ben şimdiye kadar ne de Kayser'in böylesi bir sevgi ve iltifata sahip olduğunu gördüm. Karde-oğlu ne büyük saltanat kurmuş' demekten kendisini alamadı. Abbas 'Yetertık îman et de bu iş bitsin' diye ısrar edince, kabul etti. Namaz sonrasında Resulül-lah'm yanına gittiler. Ebû Süfyan Müslüman olmayı kabul ettiğini ve Mekke'ye dönmek için izin istediğini bildirdi. İzin verildi. Abbas 'Ey Allah'ın Resulü/ Ebû Süfyan üstün tutulmayı sever. Ona övüneceği bir şey ver' dedi. Resulüllah, Ebû Süf-yan'a seslenip 'Her kim Ebû Süfyan'ın evine sığınırsa emniyettedir. Her kim Kabe'ye sığınırsa emniyettedir. Her kim kapısını kapayıp evine girerse emniyettedir' dedi. Bu, Ebû Süfyan'a onur kazandıracak bir tercih olmanın yanı sıra, aynı zamanda Resu-lüllah'ın kadirşinaslığının da gereğiydi. Çünkü risâletin ilk yıllarında, Mekke'nin serserileri, kendisine sataştığı zamanlarda, birkaç defa Ebû Süfyan'ın evine sığına­rak aşağılanmadan ve sataşmalardan kurtulmuş, Ebû Süfyan da inanç ve düşün­cesine karşı olduğu misafirine iyi davranmayı ihmal etmemişti. Resulüllah, Ebû ' Süfyan yanından ayrılmak üzereyken amcası Abbas'a, 'Onu ordunun geçeceği yol üzerindeki vadinin daraldığı, atların sıkışarak geçtiği yere götür. Ordunun ihtişamı­nı görsün' dedi.

Abbas, Ebû Süfyan'ı, Erak'daki vadinin en dar kısmına götürdü. Biraz sonra or­du hareket etti. Bölükler, başlarında komutanları olduğu hâlde Ebû Süfyan'ın önünden geçiyorlardı. Hepsi savaşmaya hazır şekilde teçhizatlı, zırhı olanlar zırh­larını giyinmiş haldeydi. Önce bin kişilik mevcutlarıyla Süleymler geçtiler. Sü-leymlerin komutanı Ebû Süfyan'ın önüne gelince üç defa tekbir getirdi. Ebû Süf­yan şaşkınlıkla, zırhı içinde olduğu için tanıyamadığı bu kişinin kim olduğunu sordu. Abbas 'Halia" dedi. Ebû Süfyan 'Şu bizim delikanlı mı?' diye tekrar sordu. Abbas 'Evet1 dedi. Daha sonra beş yüz kişilik birliğin başında Zübeyr b. Avvam geçti. O da Ebû Süfyan'ın önünden geçerken üç defa tekbir getirdi. Arkasından Ebû Zer el-Gıfarî üçyüz kişilik birliğinin başında geçti. O da Ebû Süfyan'ın önü­ne gelince tekbir getirdi. Onun tekbirine birliği de iştirak etti. Tüm vadi tekbirler­le yankılanıyordu. Müslümanlar bölükler halinde Ebû Süfyan'ın önünden geçiyor ve her bölük tekbir getiriyordu. Ebû Süfyan biraz korktu, ama daha çok şaşırdı. Abbas'a 'Kardeşinin oğlu ne büyük saltanat elde etmiş' demekten kendisini alamadı. Abbas bu sefer müdahale etti, 'Hayır.' Bu bir saltanat değil, bu bir peygamberliktir' dedi. Ebû Süfyan 'Haklısın, bu bir peygamberlik' dedi.

Ebû Süfyan'ın önünden geçen en son birlik, aralarında Resulüllah olduğu hal­de, tamamı zırhlarına bürünmüş ve sadece gözleri açıkta olan Muhacirler ve En-sardı. Bölüğün sancağını taşıyan Sâ'd b. Ubâde, Ebû Süfyan'ın önüne geldiğinde 'Ey Ebû Süfyan! Bugün savaş günüdür/ Bu gün Kabe'de savaşın helâl olduğu gündür] Allah bugün Kureyş müşriklerini aşağı ve rezil kılacaktır' diye bağırdı. Ebû Süfyan korktu. Önünden geçerken, Resulüllah'a seslenip şikayetini bildirdi; 'Ey Allah'ın Resulü] Şaşılacak bir durum! Sâ'd'ın ne dediğini duydun mu?' Resulüllah, Sâ'd'm ne dediğini sordu. Ebû Süfyan durumu açıklayarak; 'Ey Allah'ın Resulü1. Kavmini ba­ğışla] Sen insanların en iyisisin! İnsanların en büyüğü ve en merhametlisisin! Sen insanlar içinde akrabalık bağım en çok gözetensin!.1 dedi. Resulüllah'ın 'Hayır/ Ben Sâ'd'ın dediği gibi emretmedim. Sâ'd yanlış söylemiş. Bu gün Allah'ın, Kabe'nin şanı­nı yücelteceği gündür. Bu gün merhamet günüdür. Bugün Allah'ın Kureyş'i îslâm ile şereflendirip kuvvetlendireceği gündür' dedi. Sonra Sâ'd'a seslenerek sancağı oğlu Ka'b'a vermesini istedi. Böylelikle hem savaşmak arzusuyla coşan bir sahabesinin kan dökmesini ve diğer Müslümanları da bu yönde etkilemesini önledi ve hem de onun kalbini kırmak istemediği için sancağı başkasına değil, oğlu Ka'b'a verdi.

Ordu ilerleyip Zî-Tuvâ'ya geldi. Mekke'ye iyice yaklaşılmıştı. Resulüllah sekiz yü önce Mekke'den gizlice çıkışını, o acı ve ıstırap günlerini, korku ve endişe gün­lerini hatırladı. O günden bu güne gerçekleşen büyük değişim için; sekiz yıl önce gizlice çıktığı Mekke'ye bu gün bir fatih olarak gelişini sağladığı için Allah'a derin bir minnet ve şükranlık içerisinde başını eğdi, Neredeyse sakalı devesinin semeri­ne değecek bir haldeydi; secde eder gibiydi.

Zî-Tuvâ'da bir süre duruldu. Resulüllah dört ayrı bölük oluşturdu. Halid b. Ve-lid, Zübeyr b. Avvam, Sâ'd b. Ubâde ve Ebû Ubeyde b. Cerrah'ı bölüklerin komu­tanları olarak tayin etti. Her bir bölüğün Mekke'ye girecekleri bölgeyi tarif etti. Eğer müşriklerden direnen olursa savaşılmasmı, savaşmayanlara dokunulmama-sını emretti. Fakat, arasında îkrime b. Ebû Cehil, Safvan b. Umeyye gibi Kureyş'in genç komutanları ve Abdullah b. Sâ'd gibi imandan sonra tekrar şirke dönmüş kimse ve İslâm'la Müslümanlarla alay edip aşağılamayı alışkanlık edinmiş bazı şarkıcıların yer aldığı on kişiyi her ne şekilde olursa olsun yakalanıp öldürülme­lerini emretti.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Kureyş Liderini Kaybediyor
« Posted on: 17 Eylül 2019, 23:46:08 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kureyş Liderini Kaybediyor rüya tabiri,Kureyş Liderini Kaybediyor mekke canlı, Kureyş Liderini Kaybediyor kabe canlı yayın, Kureyş Liderini Kaybediyor Üç boyutlu kuran oku Kureyş Liderini Kaybediyor kuran ı kerim, Kureyş Liderini Kaybediyor peygamber kıssaları,Kureyş Liderini Kaybediyor ilitam ders soruları, Kureyş Liderini Kaybediyorönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &