ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Hz.Muhammedin İslam Daveti > Fetih Sonrası
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Fetih Sonrası  (Okunma Sayısı 666 defa)
18 Temmuz 2011, 17:42:15
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 18 Temmuz 2011, 17:42:15 »Fetih Sonrası


Resulüllah, bölük komutanlarına çatışmasız bir şekilde, kan akıtmadan Mekke'ye girmelerini emretmiş ve insanlara zarar verilmemesi konusunda uyarmıştı. Fakat bundan bir grup insanı da istisna etmişti. Onlar geleneklere göre dokunulmazlık hakkı elde etmenin en emin yolu olan Kabe'nin örtüsünün altına girseler bile öl-dürülmeliydiler. Bunlar arasında İkrime b. Ebû Cehil, Safvan b. Umeyye gibi Ku-reyş'in liderleri, şiir ve şarkılarıyla Müslümanlara sıkıntılar veren, İslâm karşıtı propagandaların bayraktarlığını yapan bazı şairler ve risâletin Mekke döneminde Müslümanlara işkenceler eden kimseler ve imandan sonra küfre dönmüş Abdul­lah b. Sâ'd bin Ebî Serh, Hamza'nm katili Vahşi, Zeyneb'in ölümüne neden olan Hebbar b. Esved vardı. Öldürülmeleri konusunda emir verilenler on beş civarın­daydı. Bunlardan Abdullah b. Hatal, Haris b. Tulâtıla, Mıkyes b. Sulâbe, şarkıcı Sâ-re ile İbn-i Hatal'm şarkıcı kadınlarından birisi hemen öldürüldüler. Abdullah b. Sâ'd bin Ebî Serh, Osman'ın girişim ve ısrarlarıyla affedildi. İkrime b. Ebû Cehil Müslüman olan eşi Ümm-ü Hakim'in ricası ile affedildi ve Yemen'e gitmek üze­reyken kendisine yetişen eşinin haberiyle geri dönüp Mekke'ye gelerek Müslüman olduğunu bildirdi. Safvan b. Umeyye kaçıp Yemen'e gitti. Ancak aracıların ricası üzerine Resulüllah onu da affetti. Safvan, Mekke'ye gelince Müslüman olup-olmama konusunda düşünmek için izin istedi; kendisine dört ay süre verildi. Fakat sü­renin sonunu beklemeden Müslüman oldu, Hamza'nm katili Vahşi ise Taife kaçarak canını kurtardı. Bir süre sonra Müslüman oldu. Resulüllah'ın kızı Zeyneb'e hicreti sırasında saldırarak devesinden düşmesine ve yaralanmasına yol açan ve bu yara nedeniyle de Zeyneb'in ölümüne sebep olan Hebbar b. Esved önce Mek­ke'den kaçtı, fakat sonradan gelip Müslüman oldu.

Resulüllah, Mekke'nin fethinden bir hafta sonra, bazı Müslümanları sayısı bir-'kaç kişiyle üç yüz arasında değişen birliklerin komutanı tayin edip Mekke'nin ci­varında bulunan putları imha etmek ve oralardaki insanlara İslâm'ı anlatmakla gö­revlendirdi. Halid b. Velid Uzza putunu, Sâ'd b. Zeyd Menat putunu, Amr b. As Süva putunu, Tufeyl bin Amr Müşellel de bulunan Zülkeffeyn putunu, Halid b. Said Urana bölgesindeki bir putu, Hişam b. As Yelemlem bölgesindeki putu imha etmek için birlikleriyle birlikte aynı gün yola çıktılar ve hepsi de birkaç gün son­ra görevlerini başarıyla tamamlamış bir halde Mekke'ye döndüler.

Resulüllah, Mekke'de bulunduğu süre içerisinde bir kadın hırsızlık ederken yakalandı. Kadın Mahzûm kabilesinin ileri gelenlerinden birisinin kızıydı. Suçu sabitti ve cezasının verilmesi gerekiyordu. Ancak, kadının bir seçkinin kızı olma­sı Kureyşli dostlarını ve kendi kabilesinin ileri gelenlerini rahatsız etti. İleri gelen birisinin kızının böylesi yüz kızartıcı bir suçun izini hayatı boyunca taşımasını ka­bullenemediler. Cezayı engellemenin veya değiştirip hafifletmenin yollarını aradı­lar. Resulüllah'ın Usâme b. Zeyd'e yönelik sevgisini bildikleri, bu nedenle Usâme'yi kırmayacağım düşündükleri için, Usâme ile konuşup, onu aracı olarak Resulüllah'a gönderdiler. Usâme kendisine bildirilen isteği Resulüllah'a iletti. Resu­lüllah duyduklarına üzüldü ve kızdı; 'Ey Usâme! Sen kötülükleri önlemek İçin Al­lah'ın koymuş olduğu bir cezayı uygulamamam için mi benimle konuşuyorsun?' dedi. Usâme yaptığı hatayı anlayarak özür diledi, affını istedi. Resulüllah, kadının affı­nı isteyenleri ve çevrede bulunan diğer insanları yanma çağırıp kararım bildirdi; 'Sizden önceki toplulukların helak olma nedenlerinden birisi de içlerinden güçsüz ve yoksul birisi bir suç işlediği zaman cezasını vermeleri, ancak aynı suçu soylu ve ileri gelen birisi işlediği zaman cezayı hafifletmeleri veya uygulamamalarıydı. Muham­med'in varlığı kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki eğer kızım Fâtıma hırsızlık edecek olsa onun ellini kesmekten çekinmem. [47] Sonra emretti ve hırsız kadının ce­zası verildi.


[47] Buharı, Şahadet 8, Meğazi 53, Hudûd, 11, 12, 14.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Fetih Sonrası
« Posted on: 19 Ekim 2019, 22:21:51 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Fetih Sonrası rüya tabiri,Fetih Sonrası mekke canlı, Fetih Sonrası kabe canlı yayın, Fetih Sonrası Üç boyutlu kuran oku Fetih Sonrası kuran ı kerim, Fetih Sonrası peygamber kıssaları,Fetih Sonrası ilitam ders soruları, Fetih Sonrasıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &