๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ => Hüccetullahil Baliğa => Konuyu başlatan: Sümeyye üzerinde 02 Şubat 2011, 20:46:09Konu Başlığı: Namaz konuları
Gönderen: Sümeyye üzerinde 02 Şubat 2011, 20:46:09
NAMAZ KONULARI


Namaz İbadetler İçerisinde En Büyüğüdür:
 

Namaz, ibadetler içerisinde en önemlisi, burhan olarak en açığı, insanlar arasında en meşhuru ve insanlığa en faydalısıdır. İşte bu yüzden Şâri’ Teâlâ, onun faziletini beyan etmeye, vakitleri­nin, şartlarının, rükünlerinin, âdabının, ruhsatlarının, nafileleri­nin belirlenmesine son derece büyük önem vermiş; onun üzerinde diğer taatlerden daha fazla durmuş, onu dinin en büyük nişanesi kılmıştır. Namaz, yahudî, hıristiyan, mecusi ve hanif İsmailoğulları şeriatlarında mevcut ve uygulanmakta idi. Bu durum, onun bir ibadet şekli olarak belirlenmesinde ve ilgili diğer konularda, tüm insanlarca ya da büyük çoğunlukça ittifak halinde bulunan mev­cut telakkilerin ötesine gidilmemesini gerektirmiştir.

Yapılan tahriflere gelince -yahudilerin mest ve ayakkabılar­la namaz kılmayı mekruh görmeleri gibi-, elbette ki bu gibi konu­larda yapılması uygun olan şey, onların terki üzerine parmak bas­mak ve müslümanların sünnetini, onların sünnetlerinden farklı kılmaktı. Aynı şekilde mecusiler de dinlerini tahrif etmişler ve gü­neşe tapınışlardı. Bu durumda İslâm ümmetinin onların bu tahrif­lerinden açık ve net bir şekilde ayrılması gerekiyordu. Bu yüzden müslümanlar, onların ibadet ettikleri vakitlerde ibadet etmekten nehy edilmişlerdi.

Namazla ilgili hükümler çok geniştir, üzerine ilgili ahkâm bi­na edilen esaslar çoktur. Bu yüzden diğer konularda zikrettiğimiz gibi, Namaz bölümünün başında ilgili esasları zikretmedik, aksine her fasıl ile ilgili esasları o fasılda zikrettik.


 Konu Başlığı: Ynt: Namaz konuları
Gönderen: Sueda üzerinde 02 Şubat 2011, 23:53:35
Namaz bedenin dirilişidir... Secde secde uyanıştır namaz... Dinin direği, yüreklerin paklanışıdır... Hadis-i Şerifte buyruluyor ya; “Günde beş vakit namaz, sizden birisinin kapısının önündeki gür suyla akan bir ırmağa benzer. Bu ev sahibi günde beş kere bu ıramakta yıkanarak arınır.” (Sahih-i Müslim, Mesâcid 1/ 463)

Arınıştır namaz... Rabbin huzurunda arz-ı hâldir... Ne mutlu kıldığı namazın hakkını verenlere... Rabbim hüşudan ayırmasın... Allah razı olsun... Selam ve dua ile...