ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Hüccetullahil Baliğa > İman kalp ile tasdik dil ile ikrardır
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İman kalp ile tasdik dil ile ikrardır  (Okunma Sayısı 12321 defa)
04 Şubat 2011, 14:03:56
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 04 Şubat 2011, 14:03:56 »İman Kalp İle Tasdik, Dil İle İkrardır;

 

Şöyle ki: Bütün iyiliklerin, taatlerin başı tevhiddir, peygam­beri tasdik ve ilâhı şeriatlara boyun eğip teslim olmaktır.

Rasûlullah’ın (s.a.) peygamberliği herkese şamildi ve insanlar Allah’ın dinine bölük bölük giriyorlardı. Bu durumda onun çağırı­şına uyanlarla, uymayıp muhalefette bulunanların arasını ayırma­da kıstas olacak açık bir belirti (alâmet) olması gerekiyordu ve İs­lâm ahkâmı işte bunun üzerine kurulacak, insanlar onunla sorgulanacaklardı. Eğer bu alâmet konulmamış olsaydı, peygamberin çağırışına uyanlarla uymayanlar arasını ayırma kolay olmayacak, bu ancak uzun beraberlik (mümârase) sonucunda olabilecek, o da, yine bazı karinelere dayanılarak elde edilecek zannî bir ayırım ola­caktı, insanların müslümanlığına hükmetme konusunda ihtilâfa düşülecekti. Böyle bir durumda aşikâr olduğu üzere birçok hüküm zayi olacaktı. İşte bütün bu sakıncalar dikkate alındığında, gönüllü ve içten gelen bir arzuyla kalpte bulunan inancı dışa vurmak için dil ile ikrar gibi bir aracın bulunamayacağı görülecektir.

 

İbadet Olarak Namaz, Oruç, Zekât Ve Haccın Seçilişi:
 


Daha önce de ele aldığımız gibi insanoğlunun mutluluğu, âhiret hayatında kurtuluşa erebilmesi, dört huya [866] bağlıdır.

Taharet şartıyla birlikte emrolunan namaz, huşu (ihbât) ve temizlik huylarının oluşmasına zemin hazırlayıcı bir mahiyet ar­zetmektedir.

Şartlarına riayet edilerek verilecek zekât, semahat ve adalet sıfatlarının oluşmasında etkin olacaktır.

Daha önce de zikrettiğimiz gibi, nefsi kontrol altına alabil­mek, böylece yolunu kesecek tabiî perdeleri önünden kaldırmak için mutlaka bir tür ibadet olmalıydı. Bu amacı gerçekleştirmek için oruç gibisi yoktur.

Yine daha önce belirttiğimiz gibi, bütün şeriatların en temel noktası Allah’ın nişanelerine (şeâir) saygı göstermek, onları yü­celtmekti. Bunlar dörttü [867] ve biri de Ka’be idi. Ka’be’ye saygı gös­terilmesi de hac ile olur.

Yine önceden de belirttiğimiz gibi temel kabul edilen bu iba­detler, başka herhangi bir şeye ihtiyaç göstermeyecek faydalar içermekte, diğerleri ise bu özelliği taşımamaktadır.

 
Günahlar:
 

Şeriat nazarında günahlar iki kısımdır:

i. Küçük günahlar (segâir),

ii. Büyük günahlar (kebâir).

 

İ. Büyük Günahlar:
 

Hayvani, vahşî ya da şeytanî bir güdüyle işlenilen; hakka gi­den yolu tıkamak, Allah’ın nişanelerine saygısızlık etmek, zarurî olan ihtiyaçların karşılanması için meşru kabul edilen yollara mu­halefet etmek manası taşıyan, insanlara büyük zararı dokunan fi­illerdir. Bu fiilleri irtikap edenler, bütün bunların yanında Allah Teâlâ tarafından konulmuş olan şeriatı takmamak gibi bir tavır sergilerler. Çünkü şeriat, bu gibi davranışları pek ağır bir dille yasaklamış, işleyenlerin şiddetli cezaya çarptırılacaklarını belirtmiş ve onları işlemeyi bir tür dinden çıkmak gibi bir şey saymıştır.[867] Kur'ân, Ka'be, Peygamber ve namaz. (Ç)[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İman kalp ile tasdik dil ile ikrardır
« Posted on: 18 Ekim 2019, 19:20:26 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İman kalp ile tasdik dil ile ikrardır rüya tabiri,İman kalp ile tasdik dil ile ikrardır mekke canlı, İman kalp ile tasdik dil ile ikrardır kabe canlı yayın, İman kalp ile tasdik dil ile ikrardır Üç boyutlu kuran oku İman kalp ile tasdik dil ile ikrardır kuran ı kerim, İman kalp ile tasdik dil ile ikrardır peygamber kıssaları,İman kalp ile tasdik dil ile ikrardır ilitam ders soruları, İman kalp ile tasdik dil ile ikrardırönlisans arapça,
Logged
04 Şubat 2011, 14:52:26
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2011, 14:52:26 »     Bu fiilleri irtikap edenler, bütün bunların yanında Allah Teâlâ tarafından konulmuş olan şeriatı takmamak gibi bir tavır sergilerler. Çünkü şeriat, bu gibi davranışları pek ağır bir dille yasaklamış, işleyenlerin şiddetli cezaya çarptırılacaklarını belirtmiş ve onları işlemeyi bir tür dinden çıkmak gibi bir şey saymıştır.

     Evet günahın küçük olması değil,karşı geldiğiniz ZAT' ın c.c. büyük olmasıdır günahı günah kılan..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &