ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Hüccetullahil Baliğa > Çeşitli kokular
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çeşitli kokular  (Okunma Sayısı 743 defa)
02 Şubat 2011, 18:53:16
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 02 Şubat 2011, 18:53:16 » 
ÇEŞİTLİ KOKULAR

 

Allah'a sonsuz hamdü senalar olsn ki, bu kitapta yazmayı dü­şündüğümüz ve kendi kendimize söz verdiğimiz şeyleri tamamla­mış bulunuyoruz. Elbette ki bizim anlattıklarımız, kalbimizde gizli bulunan şeriatın esrarıyla ilgili her şeyi yansıtmış değildir. Zira her vakit, kalp gizli bulunan sırları dışa vurmaya müsaade etmez, her zaman için dil kalbin gizliliklerini açığa vuramaz. Her söz hal­ka indirgenmez, mukaddime yapılmaksızın her şeyin söylenmesi hoş olmaz. Allah Teâlâ'mn bizim kalbimizde topladığı şeyler, Ra-sûlullah'ın (s.a.) kalbine indirmiş olduğu şeylerin tümünden de ibaret değildir. Kur'an'ın iniş, vahyin doğuş yeri olan peygamberle, ümmetinden olan sıradan bir kimsenin durumu nasıl bir olabilir ki? O nerede, biz nerede! Allah Teâlâ'mn Rasûlünün kalbinde top­lamış olduğu şeyler de, nitekim bizzat kendi ilâhî katında mevcut bulunan ilâhî hüküm, hikmet ve sırların hepsinden ibaret değildir. Bunu en güzel şekilde Hz. Musa'ya (s.a.) söylediği şu sözüyle Hızır (s.a.) ifade etmiştir:

"Benim ilmimle senin ilmin, ilâhî ilimden ancak şu serçenin denizden azalttığı kadar azaltmıştır.[267]

İşte bu sebeple, serî hükümlerde gözetilen ilâhî maksatların Öneminin büyüklüğü ve bu ilmin uçsuz bucaksız bir deniz gibi ol­duğu çok iyi bilinmeli, bu konuda söylenenlerin tümünün, konu­nun hakkım gerçekten ödemekten çok uzak, onun durumunu haki­ki bir şekilde ortaya koyma konusunda yetersiz olduğu akıldan çı­karılmamalıdır. Ne var ki bir şey tamamen elde edilemiyor diye tümden de terkedilmemelidir.                                                           

Şimdi biz biraz da -derine dalmamak kaydıyla- siyer, fiten ve menâkıb üzerinde durmak istiyoruz. Yardımcımız ve bizi mu­vaffak kılacak olan Allah'tır; dönülecek ve varılacak yer, erinde so­nunda sadece O'dur. [268]

 
SİYER: HZ. PEYGAMBERİN (S.A.)HAYATI
 

Rasûlullah'ın (s.a.) Nesebi;
 

Peygamberimiz Hz. Muhammed; Kusayy oğlu Abdimenâf oğ­lu Hâşim oğlu Muttalip oğlu Abdullah'ın oğludur. Nesep bakımın­dan en üstün, şecaat bakımından en güçlü, en cömert, dil bakımın­dan en fasih, kalp bakımından en temiz olan Araplar içerisinde ye­tişmiştir. Diğer peygamberler de aynı şekilde hep kendi kavimleri içerisinden gönderilmiştir. İnsanlar altın ve gümüş madenleri gibi maden madendir. İyi huylar, babadan oğula tevarüs edilerek gelir ve peygamberliğe ancak ahlâk bakımından üstün olan kimseler lâyık olurlar.

Allah Teâlâ, peygamberleri göndermekle hakkı izhar eyle­mek, onlar vasıtasıyla hak yoldan sapmış ümmetleri doğru yola getirmek ve onları Önderler kılmak murad etmiştir. Bu amacı ger­çekleştirmeye en lâyık olanlar ise, nesepçe yüksek mevkiye sahip olanlardır. Lütuf ise Allah'ın emrinde gözetilmiş bulunur. Nitekim şu âyet bu manayı ifade eder:

"Allah, peygamberlik (görevini) kime vereceğini daha iyi bi­lir.[269]

 
Rasûlullah'ın (s.a.) Şemaili:
 

Rasûlullah (s.a.), hem yaratılış hem de huy bakımından itidal üzere idi. Ne uzun ne de kısa idi; orta boylu idi. Saçları ne çok kı­vırcık ne de düzdü; orta halli idi. Şişman ve çok yuvarlak yüzlü de­ğildi. Yüzü az yuvarlaktı, büyükçe başlı ve sık sakallı idi. Elleri ve  ayakları iriydi. Kızıla çalan beyaz tenli idi. Uzuvları iri idi. Güçlü bir kavraması vardı ve Üstün bir iktidara sahipti. Lehçe bakımın­dan insanların en doğrusu, tabiat bakımından en yumuşağı idi. Onu ilk gören heybete kapılır, onunla beraber olan onu hemen se­verdi. Üstün kişiliğine rağmen son derece tevazu sahibi idi, ailesi­ne ve hizmetinde bulunanlara karşı son derece müşfikti. Enes (r.a.) kendisine on sene hizmet etmiş, bu süre içerisinde onun bir kez olsun "öf!" dediğini işitmemiş; yaptığı bir şeye "Bunu niçin yaptın?", yapmadığı bir şeye de "Bunu niçin yapmadın?" dediğini duymamıştı. Şayet Medine halkı cariyelerinden biri onun elinden tutsa da bir yere götürmek istese, onun istediği yere giderdi.

Ailesinin hizmetinde idi, kötü sözlü, lânetçi değildi, küfür bil­mezdi.

Bizzat pabuçlarını tamir eder, elbisesini diker, koyun sağardı. Bununla birlikte üstün bir kararlılığa sahipti, hiç bir şeyin altında kalmaz, hiçbir maslahatı kaçırmazdı.

İnsanların en cömerdi, sıkıntılara karşı en sabırlısı idi. İnsan­lara son derece merhametli ve müşfikti. Allah yolunda cihâd şek­linde olmadıkça hiçbir kimseye ne elinden ne dilinden bir kötülük dokunmuştu.

Ev İşlerinin düzene konulması, ashabının işlerinin yoluna so­kulması ve şehrin idaresi konulanna tamamen kendisini verir ve her şeyin kadrini bilirdi. [270][267] Buhâri, İlim, 44; Enbiyâ, 27; Müslim, Fedâil, 170.

[268] Şah Veliyyullah Dihlevî, Hüccetullâhi’l-Bâliğa İslâm Düşüncesinin İlkeleri, İz Yayınları: 2/645.

[269] En'âm 6/124.

Şah Veliyyullah Dihlevî, Hüccetullâhi’l-Bâliğa İslâm Düşüncesinin İlkeleri, İz Yayınları: 2/647.

[270] Şah Veliyyullah Dihlevî, Hüccetullâhi’l-Bâliğa İslâm Düşüncesinin İlkeleri, İz Yayınları: 2/647-648.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Çeşitli kokular
« Posted on: 24 Ağustos 2019, 16:06:38 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Çeşitli kokular rüya tabiri,Çeşitli kokular mekke canlı, Çeşitli kokular kabe canlı yayın, Çeşitli kokular Üç boyutlu kuran oku Çeşitli kokular kuran ı kerim, Çeşitli kokular peygamber kıssaları,Çeşitli kokular ilitam ders soruları, Çeşitli kokularönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &