ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ => Hanım Sahabeler => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 11 Mart 2009, 01:43:01Konu Başlığı: Zinnîre Er-Rûmiyye (R.Anhâ)
Gönderen: Zehibe üzerinde 11 Mart 2009, 01:43:01
Zinnîre Hatun; Rum asıllı olup, Abduddar oğullarının azatlı ydi. (Manzum oğullarının azatlı kölesiydi de denilmiştir). İslam'ın aşında müslüman olmuştur. Her kabile, içlerindeki müslümanlara aldırıp onları hapsetmeye, dövmek, aç ve susuz bırakmak suretiyle, lyıf gördeklerini de sıcak arttığında Mekke'nin kızgın kumlarında nlerinden döndürmek üzere işkence etmeye başladılar.. Zinnîre de )û Cehl İbn Hişam vasıtasıyla işkenceden nasibini alanlardandı.. Bo-azı sıkılıp elleri yanlarına düşüp öldü sanılıncaya kadar kendisine iş-;nce edilirdi.. Ebû Cehl kör edinceye kadar ona işkence ve baskıda ilunmuştu.. Müşrikler:

—  Kendilerine küfrettiği için Lât ve Uzzâ onu kör ettiler, dediler. Zinnîre Hatun :

«— Lât ve Uzzâ kendilerine tapan kimseleri ne bilirler? Benim izümü böyle eden onlar değildir. Lât ve Uzzâ, ne yarar, ne de zarar irmeğe asla kadir olamazlar. Onlar, hiçbir şeyi göremezler. Fakat ı ancak semâdan gelen bir emirdir. Rabbim benim görme duyumu irmeye ve gördürmeye de kadirdir» dedi.

Ertesi gün Allah Ta'âla onun görme duyusunu geri verdi. Bunun üzerine KUreyş müşrikleri :

—  Bu da Muhammed'in büyüsündendif, dediler.

Hz. Ebu Bekr müşriklerin ona işkence ettiklerini görünce, onu tın alarak işkenceden kurtardı ve âzât etti.. Ebû Bekr'in âzât ettiği di kişiden biriydi. {Ebu Bekr, Bilâl İbn Rabah, Amir İbn Fuheyre, jfvan İbn Umeyye'nin azatlı kölesi Ebu Fukeyhe, Zuhre oğullarının atlı kölesi Ummu Uneys, Ummu Uneys'in kızı ve Bilâl İbn Rabah'ın nesi Hamâme'yi âzât etmiştir).

Müslüman kadınlarımızın ve kızlarımızın, Allah'ın emrine uyarak ttükleri başörtülerine çağdaş müşriklerin tahammül edemedikleri gî-Ebû Cehü de ilk müslümaniardan olan Zinnîre Hatun'un müslüman-ına tahammül edememişti... [1]

 --------------------------------------------------------------------------------^
KAYNAK

[1] Abdulaziz eş-Şennavi, Sahabe Hayatından Tablolar (Hanım Sahabiler), Uysal Kitabevi: 364.