ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Biyoğrafi Dünyası > Hanım Sahabeler > Ummu Sulevm Bint Milhan (R.Anhâ)
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ummu Sulevm Bint Milhan (R.Anhâ)  (Okunma Sayısı 2579 defa)
13 Mart 2009, 16:07:16
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 13 Mart 2009, 16:07:16 »«Milhan'ın Kızı Ummu Süleym (R. Anhâ)»

 

Kendisiyle evlenmek isteyen Ebû Talhâ'dan meh r olarak müsliiman olmasını isteyen ve Rasulüllah'ın : «Cennet'e girdim. Bir ayak sesi duydum. Bu nedir? dedim: Bu «er-Rumeysâ Bint Milhân'dır» diye cevap verdiler» buyurduğu cennetlik sahâbîdir...

Neccar oğullarından Milhan b. Hâlid'in krzı ve Ummu Harâm'ın kız kardeşi olan ve künyesi Ummu Süleym olan sahâbînln ismi; Gumeysâ veya Rümeysâ'dır. Ummu Süleym, Mâlik b. Nadr'ia evli idi. Enes b. Mâlik bu evlilikten doğmuştur...

Er-Rumeysa evinden ayrılmakta olan oğlu Enes İbn Malik'i uğur­lamak İçin ayağa kalktığında, Rasulüllah'm şehri, (Medine) ay ışığına boğulmuştu. Ummu Süleym oğlunu kucaklayarak:

— Allah seninle olsun, seni korusun ve bize salimen geri gönder­sin, dedi.

Ummu Süleym Bint Milhan, ciğerparesini uğurlarken, Medîne so­kaklarında gözden kayboluncaya 'kadar ayakta durup bekledi.. Daha sonra kapıyı kapatıp minderinin üzerine oturdu. Hatıralar zihnine akın etti...

Kendini Ensar'ın ilk müslümanlarıyla birlikte müslüman olup Ra­sûlüllah'a bey'at ettiği günde buldu... O sırada kocası Mâlik İbnu n-Nadr İbn Damdam yoktu. Dönünce ona :

—Sen dinden çıktın, sapıttın mı? dedi. Ummu Suleym :

—  Ben dinden çıkmadım ve sapıtmadım. Fakat o zâta îman ettim, dedi.

O, oğlu Enes İbn Malik'e :

—la İlahe illallah» de. «Eşhedu enne Muhammeden Rasûlüllah» de cümlelerini yavaş yavaş söylemeye başladı...

Mâlik İbnu'n-Nadr Ummu Suleym'e :

—- Oğlumun İtikadını bozma, dedi. Er-Rumeysa :

—  Ben onun itikadını bozmadım, diye cevap verdi.

. Mâlik İbnu'n-Nadr öfkelenip Şam'a doğru yola çıktı. Karşısına bir düşman çıktı ve Malik'i öldürdü. Onun ölüm haberi er-Rumeysa'ya ula­şınca şöyle dedi  :

—  Çocuğum sağ olarak memeyi bırakmayıncaya kadar onu kesinlikle memeden ayırmayacağım. Enes bana emretmedikçe ve o: Annem gö­revini yerine getirdi, Allah benîm yüzümden ona hayırla karşılık ver­sin, annem bana iyi bir velilik yapmıştır, demedikçe evienmiyeceğim.

Enes İbn Malik memeyi terketti. Ebû Talhâ (Zeyd İbn Seni İbni'l-Esved) Ummu Suleym'e evlenme teklifi yaptı. Ebû Talhâ müşrik oldu­ğu için Ummu Suleym :

—Enes bulûğa erip büyüklerle birlikte oturmadıkça evlenmem diye cevap verdi.

Enes İbn Mâlik sekiz yaşına varınca Ebû Talhâ gelip er-Rumeysâ-ya:

—Enes artık büyüklerle birlikte oturmaya'başladı, dedi. Er-Rumeysâ:                                              -                 .

—  Sen, sana zararı ve faydası olmayan bir taşa tapmayı nasıl uy­gun görürsün?! Bir marangozun, getirip senin için yonttuğu bir ağaç parçasının sana ne zararı, ne faydası dokunur?!» dedi.

Ebü Talhâ susup cevap vermedi. Ummu Suleym şunu da ilâve etti:

 —Yerden biten ve filân oğullarının habeşî kölesi tarafından yon­tulan bir şeye tapmaya utanmaz mısın? Bir müşrikle evlenmek bana yakışmaz. Ebû Talhâ; Sizin tapmakta olduğunuz putlarınızı marangoz Abd-i Âl-i filânın yontup yaptığını ve ona bir ateş parlatacak olsanız, onun tutuşup yanacağını bilmez misin? Ebû Talhâ şöyle cevap verdi:

—  Bırak da düşüneyim...

Ummu   Suleym, sözünün  onu etkilediğini   zannetti... Ebû Talhâ onun yanma tekrar döndüğünde er-Rumeysâ şöyle dedi:

—Ne yaptın?

Ebû Talhâ sustu. Ummu Suleym :

—  Ebû Talhâ! Senin gibisi rededilmez ama sen kâfirsin, ben de müslüman bir kadınım, seninle evlenmek bana uygun düşmez, dedi.

Ebû Talhâ :

—Senin, benimle evlenmene engel olan şey bu değil?

Ummu Suleym sordu:

—Peki, benim seninle evlenmeme engel olan nedir?

Ebû Talhâ :

—  Sarı ve beyaz [yani altın ve gümüş) diye cevap verdi.

Ummu Suleym :

—  Ben ne sarı ne de beyaz istiyorum, senin müsiüman olmanı is­tiyorum, Allah ve Peygamberi şahit olsunlar ki, müslüman  olursan senden bir pul almadan seninle evleneceğim, dedi.

Ebû Talhâ

—  Bana bu konuda kim yardımcı olur? diye sordu.

Ummu Suleym:

—  Bu konuda sana Rasûlüllah (S.A.V) yardımcı olur, dedi;,

Ebû Talhâ  Hz. Peygamber'!  aramak üzere  yola çıktı.  Rasûlüllah (S.A.S) ashabının arasında oturuyordu. Ebû Talhâ'yı görünce :

—  Ebû Talhâ alnındaki İslâm'ın nuruyla size geldi, dedi.

Ebû Talhâ Rasûlüllah'a Ummu Suleym'in söylediğini anlattı ve:

—Eşhedu en lâ ilahe illallah ve enne Muhammeden Rasûlullah, dedi.

Ebû Talhâ er-Rumeysâ'ya dönüp :

—  Artık ben de senin dinine girdim, dedi. Ummu Suleym oğlu Enes'e :

—  Enes! Kalk, Ebû Talhâ'yı evlendir, dedi.

Böylece Ummu Suieym Ebû Talhâ'yla evlendi. Onun mehri İslâm oldu...

Ummu Süleym bu evlilikten bir çocuk dünyaya getirdi ve çocuk büyüyüp yürümeye başladı. Ebû Talhâ bu çocuğu (Ebû Umeyr'i) çok severdi..

Babası Ebu Talhâ bahçelerinden birinde.yken Ebû Umeyr hastalan­dı ve öldü. Ummu Suleyrn çocuğunu yıkayıp kefenledi, kokuladı ve üze­rine bir örtü örttü.
Ev halkına şöyle dedi:

—  Sakın Ebû Talhâ'ya oğlunun öldüğünü ben kendisiyle konuşma­dıkça söylemeyin. [Çünki, Ebû Talhâ o gün oruçlu idi).

Ebû Talhâ geldi ve :

—  Çocuk nasıl? diye sordu. Ummu Suieym :

—  Rahatladı, deyince, Ebû Talhâ çocuğun gerçekten iyileştiğini sandı.

Ummu Suieym akşam yemeğini ve içecek şeyler getirdi. Ebû Tal­hâ yeyip-içti. Ummu Suieym, o güne kadar hiç yapmadığı şekilde öze­nerek süslendi, süslü görünmeğe çalıştı. Ebu Talhâ daha sonra hanı-mıyla yatıp bu ihtiyacını da yerine getirdi. Sabah olunca, er-Rumeysa :

—  Ebû Taihâ! Görmedin mi? Falanca aileyi? Faydalanmak için, al­dıkları emâneti gidip istediğim zaman, ağırlarına gitti, dedi.

Ebû Talhâ :

—Hiç iyi etmemişler, dedi. Ummu Suieym:

—  Senin oğiunun da Allah'ın bir emâneti olduğunu kabul et. Al­lah emânetini geri aldı, dedi.

Ebû Talhâ, Ummu Suleym'in soğukkanlılığına hiddetlenip:

—  Madem öyle, niye beni kendi halime bıraktın da, bu işlere bu­laşmama sebep oldun. Daha sonra da bana oğlum Ebu Umeyr'in öldü­ğünü söylüyorsun, dedi.

(Ummu Suieym, Peygamberimize İslâmiyet üzerine bey'at eder­ken, ölüye feryâd ve figân etmemeye de bey'at etmiş bulunuyordu).

Ertesi gün Ebû Talhâ, Rasûlüllah'a gitti ve şöyle dedi:

—    Ey Allah'ın Rasûlü! Ummu Suieym bana şöyle şöyle ya Peygamber (S.A.V) :                                                                 

—  Geçen gecenizi Allah hakkınızda mübarek kılsın. Beni Hak Pey­gamber olarak gönderen Allah'a yemin ederim ki, Ummu Süleym ço­cuğunun ölümüne sabrettiği için, Allah.(C.C) onun rahmine bir erkek çocuk ilkâ eylemiştir, buyurdu.

Ummu Suleym, o gece hâmile kalmıştı...

Enes (R.A) diyor ki : Ummu Suleym çocuğu doğurduğu zaman Pey­gamber efendimiz bana :

— Annene git söyle; çocuğun göbeğini kestikten sonra, onu yanı­ma göndermeden ona bir şey tattırmasın, dedi.

Bunun üzerine ben çocuğu kollarımın üstüne alarak Peygamber Efendimize getirdim. Peygamber Efendimiz bana:

—İyi cinsten üç tane hurma getir, dedi.

Hurmaları getirdiğimde benden alarak ağzında çiğnedikten sonra çıkarıp çocuğun ağzına koydu. Çocuk da yavaş yavaş emmeye başladı. Peygamber Efendimiz :

—Medîne'liler hurmayı sever, diye bir latife yaptıktan sonra:

—Al onu götür ve annene söyle: Allah, ömrüne bereket koysun ve onu analı babalı büyüüterek sâlih ve takva sahibi kimselerden kılsın, buyurdu ve çocuğun adını da Abdullah koydu.»

Peygamberimizin duası bereketiyle Abdullah'ın dokuz (veya yedi) oğlu olmuştu ki hepsi de Kur'an-ı Kerîm'i okumuş, hatm etmişlerdi...

Ensardan bir müslüman diyor ki : «Ben Hz. Peygamberin duasının neticesini gördüm, o geceden Ebû Talhâ'nın oğlu Abdullah doğdu. Onun da on tane çocuğu oldu.»

Um mu Süleym'in çocuğu öldüğü halde, kocasına duyurmayacak kadar sabır ve cesaret göstermesi büyük bir meziyettir. Kocası oruç­lu olduğundan, şayet oğlunun öldüğünü duyarsa üzüntüden yemek yi­yemez, daha da perişan olur, düşüncesiyle bu acıya sabretmiş, söyle­memiştir. Bu onun aynı zamanda Allah'ın kaderine olan teslimiyetini de gösterir. Yoksa hangi anne çocuğuna şefkat duymaz ki?!

Kureyş; Ehâbiş onlara itaat eden Kinâne ve Tihâme kabîleleriyle Bedir'in intikamını almak için geldiklerinde Rasûlüllah (S.A.V) onları Uhud'da karşıladı.. Rasûlüllah (S.A.V) sa...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.034


View Profile
Re: Ummu Sulevm Bint Milhan (R.Anhâ)
« Posted on: 18 Temmuz 2019, 14:23:27 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ummu Sulevm Bint Milhan (R.Anhâ) rüya tabiri,Ummu Sulevm Bint Milhan (R.Anhâ) mekke canlı, Ummu Sulevm Bint Milhan (R.Anhâ) kabe canlı yayın, Ummu Sulevm Bint Milhan (R.Anhâ) Üç boyutlu kuran oku Ummu Sulevm Bint Milhan (R.Anhâ) kuran ı kerim, Ummu Sulevm Bint Milhan (R.Anhâ) peygamber kıssaları,Ummu Sulevm Bint Milhan (R.Anhâ) ilitam ders soruları, Ummu Sulevm Bint Milhan (R.Anhâ)önlisans arapça,
Logged
13 Eylül 2015, 14:42:06
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 24.888


« Yanıtla #1 : 13 Eylül 2015, 14:42:06 »

Esselamu aleykum.Rabbim bizleri Ummu Sulevm gibi bu kadar teslim olan,tevekkül eden,imanlı ve onun yolunda iman eden,ibadet eden kullardan eylesin inşAllah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
15 Mayıs 2016, 10:19:17
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #2 : 15 Mayıs 2016, 10:19:17 »

Ve aleykumusselam ve rahmetullah.amin ecmain insallah abla.Ümmü Süleymin teslimiyetine,imanina hayranim .her okudugumda ayri bir etkiliyor beni.
O ne mubarek bir kadin ki mehri ne altin ne gumus degildi yalnizca  Islam idi..

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &