ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Biyoğrafi Dünyası > Hanım Sahabeler > Ummu Kulsüm (R.Anhâ)
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ummu Kulsüm (R.Anhâ)  (Okunma Sayısı 1577 defa)
10 Mart 2009, 01:27:08
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 10 Mart 2009, 01:27:08 »RASULULLAH'IN KIZI UMMU KULSÜM (R.ANHÂ)

Peygamber'in (S.A.V) kızıdır. Annesi Hz. Hadîce'dir. Rasûlüllah'a peygamberlik geimeden önce onunla Uteybe îbn Ebî Leheb İbn Abdil-muttalib evlenmişti. Allah Ta'ala Muhammedi (S.A.V) peygamber ola­rak gönderip «Ebû Leheb'in elleri kurusun. Kurudu da ayetini indirin­ce Ebû Leheb oğlu Uteybe'ye :

— Onun kızını boşamazsan başın başıma haram olsun yüzyüze gelmeyeyim), dedi.

Uteybe, daha onunla yatmamışken, .Ummu Kulsum'dan ayrıldı. Ummu Kulsum annesi Hz. Hadîce, kizkardeşleri Zeyneb Rukayye ve Fatıma müslüman olup kadınlar Rasûlüllah'a (S.A.V) bey'at ettikleri sı­rada müslüman olmuştur.

Allah Ummu Kulsum'e hayır muradetti ve Allah düşmanı Ut b. Ebî Leheb onu boşadı. Bu ayrılık onu odun hammah ile bir arada yaşama bahtsızlığından da kurtardı. Nitekim değerli kardeşi Rukayye de aynı şekilde kurtulmuş, Osman b. Affan'la evlenmiş ve Habeşis­tan'a hicret etmişti.

Ummu Kulsum o günlerde küçük kardeşi Fatıma ile beraber, Mek­ke'de, babalarının evinde kalıyordu. İkisi de sevgili annelerinin ağır yükünü taşımada yardımcı oluyorlardı. Anneleriyle beraber, her gün mübarek vücûdunda mücâdelenin yorgunluğu, elbiselerinde Kureyşli-lerin eziyetlerinin izleri olduğu halde evine dönen Rasûlüllah (S.A.V)'İ karşılıyorlardı. Onu gülen yüzleriyle kuşatıyorlardı. Onun üzerinden bu izleri, güçlerinin yettiğince, gidermeye çalışıyorlar ve eviyle ailesine ayırdığı kısa sürede rahatlatmaya uğraşıyorlardı.

Rasûlüllah (S.A.V) mescidini ve'odalarını inşa edip Allah Evs'Ie Hazrec'in kalplerini birleştirdikten sonra Ummu Kulsum Medine'ye hic­ret etmiştir, Zeyd İbn Harise'yie Ebû Rafî Mekke'ye gidip Rasûlüllah'ın Ehi'i Beyt'ini [ailesini), Ummu Eymen'i ve Sevde Bint Zem'a'yı Medine'­ye getirmişlerdir.

Hicretin üzerinden önemli olaylarla dolu iki yıl geçti.

Ummu Kulsum Bedir savaşı günü babasının muzaffer olarak dönü­şünü gördüğü gibi zaferin kazanıldığı aynı gün kızkardeşi Rukayye'nin vefatına da şahit oldu.

Hicretin üçüncü yılı geldiğinde Rukayye'nin ölüm acısı tazeliğini koruyordu. Kureyş ise, Bedir'de kaybettiklerine ağlıyor ve galiblerden onların intikamını almak için çalınıyordu.

Ummu Kulsum babasının yanında değefTTkaybın acısını hafiflet­meye gayret ediyordu.

Bedir savaşından hemen sonra Rasûlüllah'ın kızı Rukayye vefat edince Hz. Osman ağladı. Rasûlüllah (S.A.V) ona sordu :

—Seni ağlatan nedir?

Hz. Osman :

—Seninle akrabalığımın kesilmesine ağlıyorum diye cevap verdi.

Rasûlüllah (S.A.V) şöyle buyurdu :

— İşte Cebrail, Allah'ın Rukayye'nin kızkardeşini (Ummu Kul-sum'u) ayni mehirle ve aynı nedimeyle sana nikahlamamı emrettiğini söylüyor.

Rasûlüllah (S.A.V) Hz. Osman'la Ummu Kulsum'u evlendirdi. O, bakireydi. Bu evlilik hicretin üçüncü yılının Rabîulevveiinde olmuştur. Hz. Osman ayrı £amanlarda iki kız kardeşle evlenmiştir. Bundan dolayı gna Zu'n-nureyn [iki nur sahibi) denilmiştir. {Rasûlüllah'tan başka bir peygamberin fki kızıyla evlenmiş birisi bilinmemektedir.)

Ummu Kulsum kocası ve babasıyla birlikte Hudeybiye'ye gitmiş ve Rıdvan bey'atında bulunmuştur. Yine kaz'a umresinde ve Mekke fet­hinde de bulunmuştur.

Dokuzuncu Hicret yılının Şa'ban ayında, Hz. Osman'ın evinde ve­fat etti. Kendisinin cocugu olmamıştı.

Medine kabristanında kız kardeşinin kemiklerinin yanına defnedil­di. Rasûlüllah (S.A.V) arka arkaya gelen bu kayıpların verdiği kederle gözü yaşlı olarak kızının kabri başında durdu.

Allah Ummu Kulsum'e merhamet edip onu yetimlik ve dulluh mihnetinden korudu. Babasının bir sene sonra olan vefatını görmediği gibi, zevci Osman'ın, yarım asır sonra ondan sonra evlendiği Ümmül-Benîm binti Ubeyde ve Naile binti el-Ferafîsa isimli hanımlarının göz­leri önünde, meşhur faciada şehit edilişini de görmedi. Onu Esma Bint Umeys ve Safiyye Bint Abdllmuttalib yıkamıştır. Rasûlüllah (S.A.V3 kabrinin başına oturmuş, ve gözlerinden yaşlar boşanmıştır. As-hab'ma :

-^- Bu gece hanımıyia yatmamış olan birisi var mı?  [1] dedi.

—  Ebu Talha (Ummu Süleym'in kocası Zeyd İbn Süheyl İbrii'l-ved) :

—  Ben ya Rasûlellah! dedi. Peygamber (S.A.V) ona :

—  İn, dedi.

Onun kabrine Ali İbn Ebî Talih, el-Faz! İbnu'l-Abbas ve Usame İbn Zeyd İnmişlerdir.

Hz. Osman hanımı Ummu  Kuisum'un ölümüne çok üzülmüştür Bunun üzerine Peygamber (S.A.V) şöyle buyurmuştur;

—  On tane kızım olsaydı onları Osman'a verirdim. (Osman'a mekten çekinmezdim). [2]

 --------------------------------------------------------------------------------
KAYANAK

[1] Ummu Kuisum'un vefat ettiği gece Hz. Osman'ın bir cariyesiyle yattığını Rasi lüllah duymuştu. Bu söz ve hareketiyle Hz. Osman'a sitem etmektedir. S böylo açıklamaktadırlar. (Çeviren : T. Uzun)

[2] Abdulaziz eş-Şennavi, Sahabe Hayatından Tablolar (Hanım Sahabiler), Uysal Kitabevi: 3/215-218.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Ummu Kulsüm (R.Anhâ)
« Posted on: 23 Temmuz 2019, 07:59:21 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ummu Kulsüm (R.Anhâ) rüya tabiri,Ummu Kulsüm (R.Anhâ) mekke canlı, Ummu Kulsüm (R.Anhâ) kabe canlı yayın, Ummu Kulsüm (R.Anhâ) Üç boyutlu kuran oku Ummu Kulsüm (R.Anhâ) kuran ı kerim, Ummu Kulsüm (R.Anhâ) peygamber kıssaları,Ummu Kulsüm (R.Anhâ) ilitam ders soruları, Ummu Kulsüm (R.Anhâ)önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &