ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Güncel Meseleler > Güncel Dini Haberler > Husumetin tedavisi muhabbet
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Husumetin tedavisi muhabbet  (Okunma Sayısı 96 defa)
19 Şubat 2012, 20:58:28
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 19 Şubat 2012, 20:58:28 »Husumetin tedavisi muhabbet, ihtilafın, çözümü ittifaktır

Hekimoğlu İsmail, Bediüzzaman Said Nursi'nin 101 yıl önce Şam'da irad ettiği hutbenin güncelliğini koruduğunu söylüyor. Hekimoğlu İsmail, Hutbe-i Şamiyye adıyla ünlü bu hutbenin, hayatına uygulamaya çalıştığı unsurların başında geldiğini belirtiyor ve Yüzyıllık Müjde adlı kitabında anlatıyor.

-Şam bugünlerde kan ve gözyaşıyla gündeme geliyor. Her gün ölen yüzlerce insanın dramı yansıyor medyaya. Tam 101 yıl önce 1911 yılında Şam'daki Emeviyye Camii'nde Kürt kökenli bir İslam âlimi Arap toplumuna çok farklı bir hutbe okumuştu. Daha sonra Hutbe-i Şamiyye adıyla meşhur olacak olan bu hutbe o kadar ilgi görmüştü ki aynı hafta içinde iki kere tab' edilerek halka dağıtılmıştı. 35 yaşındaki Bediüzzaman Said Nursi, Şam'da Arapça irad ettiği hutbede çağın hastalıklarını tespit ederek çözüm önerileri sunuyor ve bunu izah ediyordu. O gün onu 10 bine yakın insan dinlemişti. 39 yıl sonra bizzat Üstad'ın kendisinin Arapçadan tercüme ettiği ve eklemeler yaptığı Hutbe-i Şamiyye hâlâ güncelliğini koruyor.

"1950'li yıllarda imkânlar ölçüsünde aldığım 15-20 kitapçığı arkadaşlarıma dağıtıyordum." diyen Hekimoğlu İsmail, Hutbe-i Şamiyye'den aldığı dersleri bugünlerde "Yüzyıllık Müjde" adıyla bir kitapçık haline getirdi. "Benim hayatım, Risale-i Nur hakikatlerini okumak, anlamaya ve yaşamaya çalışmaktan ibaret." diyen Hekimoğlu İsmail, hayatına uygulamaya çalıştığı risalelerdeki prensiplerin başında da Hutbe-i Şamiyye'nin geldiğini belirtiyor. Manen tekâmül, maddeten terakki etmenin sırlarının bu kitapta toplandığını ifade eden Hekimoğlu İsmail'e göre ferdin, ailenin, milletin, devletin terakki ve tekâmülünün yolu bu eserde anlatılan hakikatleri yaşamaktan geçiyor.

Üstad, İslam âlimlerinin de bulunduğu bir mecliste âlem-i İslam'a verdiği, Müslümanların yaşadığı sıkıntıları anlatan hutbesinde altı hastalığa dikkat çekiyordu. Bunlar; ümitsizlik-yeis, hilekârlık, husumet-düşmanlık, ihtilaf, istibdat, ferdiyetçilik... Bediüzzaman'ın bu hastalıklara önerdiği tedavi yolları ise şunlardı: Ümitvar olmak, dürüstlük, muhabbet, ittifak, İslami değerler ve meşveret...

"Bediüzzaman Said Nursi, İslam'a hizmetle vazifeliydi. Vazife ise tahkiki imanı temin etmekti." diyen Hekimoğlu İsmail, "Üstad ne yaptı? Cami ile okulu birleştirdi. 'Dinsiz ilim yoktur.' dedi. Seccade ile tezgâhı bütünleştirdi. Akıl ile vahyi birleştirdi." şeklinde konuşuyor. Bir hatırasını da anlatan Hekimoğlu İsmail, 1950'li yıllarda yaşadığı olayı şöyle aktarıyor: "Şeriatçıyım' diye beni mahkemeye vermişlerdi. Savcı diyor ki: 'Dinciler şeriati getirip sistemi ortadan kaldıracaklar.' Hâkim 'Ne diyorsun?' dedi. Ben de, 'Şeriat nereden gelecek, arabayla mı gelecek, uçakla mı gelecek?' dedim. Hâkim bağırdı, 'Doğru konuş.' dedi. 'Şeriat gelmez.' dedim. 'Şeriat yaşanır.' dedim. Öylece beraat ettim." Hekimoğlu İsmail, Türk-Kürt meselesine ise şöyle bakıyor: "Bediüzzaman Said Nursi Kürt'tür. Biz de Türk'üz. Allah Kürtlerden Said Nursi'yi gönderdi, Türkleri de ona talebe etti, böylece Allah Türklerle Kürtleri kardeş yaptı. Beraber yedik içtik. Bugünkü anarşik olaylar, Üstad'ı anlamamaktan kaynaklanıyor."

Altı hastalık nedir?

Ben bu zaman ve zeminde, beşerin hayat-ı içtimaiye medresesinde ders aldım ve bildim ki: Ecnebîler, Avrupalılar terakkide istikbale uçmalarıyla beraber; bizi maddî cihette kurun-u vustâda durduran ve tevkif eden, altı tane hastalıktır. O hastalıklar da bunlardır:

Birincisi: Ye'sin, ümitsizliğin içimizde hayat bulup dirilmesi.

İkincisi: Sıdkın hayat-ı içtimai-ye-i siyasiyede ölmesi.

Üçüncüsü: Adâvete muhabbet.

Dördüncüsü: Ehl-i imanı birbirine bağlayan nuranî rabıtaları bilmemek.

Beşincisi: Çeşit çeşit sarî hastalıklar gibi intişar eden istibdat.

Altıncısı: Menfaat-i şahsiyesine himmeti hasretmek.

Bu altı dehşetli hastalığın ilâcını da, bir tıp fakültesi hükmünde, hayat-ı içtimaiyemize, eczahane-i Kur'âniye'den ders aldığım "altı kelime" ile beyan ediyorum. Mualecenin esasları onları biliyorum. (Risale-i Nur'dan)

HEKİMOĞLU İSMAİL

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Husumetin tedavisi muhabbet
« Posted on: 18 Ağustos 2019, 03:32:25 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Husumetin tedavisi muhabbet rüya tabiri,Husumetin tedavisi muhabbet mekke canlı, Husumetin tedavisi muhabbet kabe canlı yayın, Husumetin tedavisi muhabbet Üç boyutlu kuran oku Husumetin tedavisi muhabbet kuran ı kerim, Husumetin tedavisi muhabbet peygamber kıssaları,Husumetin tedavisi muhabbet ilitam ders soruları, Husumetin tedavisi muhabbetönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &