ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Ahlaki Eserler > Gıybet >  Gıybetin Haram Oluşu
Sayfa: [1] 2 3 4 ... 6   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Gıybetin Haram Oluşu  (Okunma Sayısı 4999 defa)
11 Haziran 2010, 14:51:17
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 11 Haziran 2010, 14:51:17 »
2- BÖLÜM

 
Gıybetin Haram Oluşu


 

Gıybet, Kur'an, sünnet ve ümmetin icmaı ile haram­dır. Allah u Teala Kur'an-ı Kerim'de gıybeti çirkinlik bakı­mından ölü çti yemeye benzeterek şöyle buyuruyor:

" Hanginiz ölmüş kardeşinin etini yemeyi sever? "Bazı alimler diyorlar ki, bu ayeti kerime duyulunca herkes buna cevap vermeli ve "Hayır, sevmeyiz" demelidir. Bundan sonradır ki Allah u Teala şöyle buyurmuştur:

"Bundan tiksindiniz değil mi?"[22]

Abdullah b. Mesud(r.a) diyor ki:

"Resul-i Ekrem(s.a.v)'in huzurunda bulunuyorduk. Ara­mızdan birisi kalkıp gitti. Oturanlardan birisi de onu gıybet etti ve ayıpladı. Bunun üzerine Resul-i Ekrem(s.a.v):

"Dişlerini karıştır." buyurdu. Adam:

"Niçin dişlerimi karıştırayım? Et yemedim ki" dedi. Resul-i Ekrem(s.a.v):

"Gıybet ettiğin kardeşinin etini yedin."[23] buyurdu.

Gıybet, doğruyu söylemek olduğuna göre haram olma­sının hikmeti, insanın şerefini ve kişiliğini korumaktır. Al­lah u Teala'nın kişinin eti ile şerefi arasında bir benzerlik kurması, kişinin her ikisinden de üzüntü duymasındandır.

Kişinin eti yendiği vakit canı acıyıp üzüldüğü gibi, şerefi ile oynanıp, kalbinin kırılacağı sözleri duyması da onu üzer. Al­lah u Teala, gıybeti kardeş eti yemek gibi çirkin göstererek müslümanlan gıybetten şiddetli bir şekilde men etmekte ve gıybete hiçbir yol bırakmamaktadır. Çünkü insan başkasına kızarak etini ve ciğerini yiyemiyorsa, kendi kardeşinin etini hiç yiyemez, buna yüreği dayanamaz. O halde nasıl ki, karde­şimizin etini yemeğe tahammül gösteremiyorsak, başkasının gıybetim ederek şerefi ile oynanmasına da tahammül göstermememiz gerekir. Aklı başında olan kimsenin insanların etini yemesi, normal bir davranış olmadığı gibi, ırz ve şerefiyle oy­naması da normal bir davramş değildir. Çünkü insanın şerefi ve haysiyeti etinden çok daha kıymetlidir.

Bir rivayete göre Resul-i Ekrem (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Riba (faiz) yetmiş bu kadar kapıdır. Bunların en ehveni, müslüman olarak kişinin annesiyle cinsi münasebette bulun­ması gibidir. Bir dirhem riba, otuz beş zinadan daha şiddetlidir. Ribanin en şiddetlisi ve en kötüsü müslümanın gizli hallerini açıklamaktır."[24]

Resul-i Ekrem (s.a.v), veda hutbesinde şöyle buyurdu: "Bu şehrinizde, bu beldenizde bu gününüzün hürmeti gibi

birbirinize kanlarınız, mallarınız, ırzlarınız haramdır. Haberiniz olsun, tebliğ ettim mi?"[25]

Resul-i Ekrem (s.a.v), gıybeti ümmetine haram kıldı ve onu can ve malın haramlığı ile birlikte anlattı ve bunu tekid ederek beldenin ve şehrin haramlığı gibi haram kabul etti.

Gıybetin deniz suyuna karıştığında suyu bozup rengini ve kokusunu değiştireceği, gıybet edenlerin cehennemde hem kendi etlerini hem de başkalarının etlerini yiyerek, hatta cife ve leş yiyerek azab olunacakları rivayetlerden anlaşılmaktadır. Nasıl ki ölü eti yemek tiksindiricidir, ona benzeyen ve fe­sadı ondan da büyük olan gıybet de öyledir. Kur'an ayetleri ve hadisler, gıybetin kebairden olduğunu ifade etmektedirler.

Gücü yettiği halde gıybete susup onu yasaklamamak da kebairdendir. Çünkü gücü yeten kimsenin münker olan şeyi önlememesi büyük günahlardandır. Gıybet ise münker fiille­rin en çjrkinlerindendir. Rivayetlerde gıybet hakkında şiddet­li men ve çok büyük bir korkutma vardır.

Masiyet olan gıybet kullanılış şekline ve amacına göre ba­zen küfür, nifak veya mubah olabilir:

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Gıybetin Haram Oluşu
« Posted on: 24 Temmuz 2019, 03:58:40 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Gıybetin Haram Oluşu rüya tabiri, Gıybetin Haram Oluşu mekke canlı, Gıybetin Haram Oluşu kabe canlı yayın, Gıybetin Haram Oluşu Üç boyutlu kuran oku Gıybetin Haram Oluşu kuran ı kerim, Gıybetin Haram Oluşu peygamber kıssaları, Gıybetin Haram Oluşu ilitam ders soruları, Gıybetin Haram Oluşuönlisans arapça,
Logged
21 Ocak 2014, 22:10:38
DİLAN 8-D

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 161


« Yanıtla #1 : 21 Ocak 2014, 22:10:38 »

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki;
'Şüphesiz Allah müslümanın malını,canını ve kendisine kötü zanda bulunmayı yasaklamıştır'
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

İnsanlar bu güzel aylarda rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı bu mübarek günlerde Allah’ın rahmetiyle cennete nail olmak cümlemize nasip olur inşAllah. İbadetlerin lezzetini alıp nafilelerle destekleyip hayatımızı ilim kapısı Hz. Ali (r.a) gibi gerçirmeyi Allah nasip eylesin.
28 Nisan 2015, 20:07:32
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 24.928


« Yanıtla #2 : 28 Nisan 2015, 20:07:32 »

Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan Reyyan abla.Gıybet haramdır.Ve hakkına girdiği kişi onu af etmedikçe Rabbimin karşısına kul hakkı ile gitmiş olur.Rabbim bizleri gıybetden alı koysun inşAllah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Nisan 2015, 21:43:03
Haktann
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 934« Yanıtla #3 : 28 Nisan 2015, 21:43:03 »

Ve Aleyküm Selam .
Yüce Allah Bizleri Gıybetten Uzak Eylesin İnşAllah . Gıybetin Affı Yoktur . Paylaşım İçin Allah Razı Olsun .
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Nisan 2015, 22:43:35
Ramazan.
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 6.353« Yanıtla #4 : 28 Nisan 2015, 22:43:35 »

Es Selamün Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatühü . Yüce Allah bizlere gıybet etmeyi yasaklamıştır . Gıybet, adam çekiştirmek demektir. Birini gıybet etmenin, ölmüş insanın etini yemek gibi olduğu bildirildi. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
" Miraca çıkarıldığımda, bakırdan tırnaklarıyla yüzlerini ve göğüslerini tırmalayan kimseler gördüm. "Bunlar kim" dedim. Cebrail aleyhisselam, "Gıybet ederek insanların etini yiyen, şahsiyetlerini zedeleyen kimselerdir" dedi." [Ebu Davud]
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3 4 ... 6   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &