ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Ahlaki Eserler > Gıybet > Gıybete Karşı Ne Yapmalı ?
Sayfa: [1] 2 3 4 5   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Gıybete Karşı Ne Yapmalı ?  (Okunma Sayısı 8544 defa)
11 Haziran 2010, 14:47:38
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 11 Haziran 2010, 14:47:38 »Gıybete Karşı Ne Yapmalı ?

 

Nasıl ki haram olan gıybet, kebiredendir Aynı şekilde gıybete kulak verip onu dinlemek de haramdır. Nitekim Re­sul-i Ekrem(s.a.v), şöyle buyurmuştur:

"(Gıybeti) dinleyen de gıybet edenlerden birisidir."[30]

Bir rivayete göre; Resul-i Ekrem(s.a.v), bir adamı zina etti­ğinden ötürü recmetti. Bu sırada Ensar'dan iki kişi konuşur­ken, birinin diğerine:

" Bu adam köpek gibi öldürüldü.." dediğini duydu. Bir sü­re sustuktan sonra Resul-i Ekrem(s.a.v) kalktı, yürüdü ve ayak­larını dikmiş bir eşek ölüsüne rast geldi, Resul-i Ekrem(s.a.v) ya­nındakilere dönerek o iki adama şöyle buyurdu:

"Şu eşek ölüsünden yer misiniz?" Onlar:

"Ya Resulullah! Bunu kim yer?" dediler.

Resul-i Ekrem(s.a.v) şöyle buyurdu:

"Az önce kardeşiniz hakkında söylediğiniz sözle bundan daha fenasını yemiş oldunuz. Nefsimi kudret elinde bulundu­ran Allah'a yemin ederim ki, o adam şimdi cennetteki ırmaklarda yüzüyor."[31]

Burada Resul-i Ekrem(s.a.v), ikisini birden leş yemeğe da­vet ederek her ikisini de suçluyor ve gıybet ettiklerini söylüyor. Hâlbuki o sözü söyleyen birisiydi, diğeri de onu dinliyor­du. Fakat gıybeti dinleyen de günahta ona ortak olmuştu.

Yapılan gıybete susup onu önlememek de kebairdendir. Çünkü gıybet, kötülüklerin en çirkinlerindendir. Yanımızda gıybet edeni dil ile reddetmeliyiz. Eğer o kişi gıybete devam ederse başka bir sözle konuyu dağıtarak konuşmasını kesme-liyiz. Eğer bu da fayda sağlamazsa gıybeti kalp ile inkâr edip, gıybet meclisini bir bahane ile terk etmeliyiz. Eğer gıybeti en­gellemeye gücümüz yetmiyorsa, o meclisi terk ermeye gücü­müz yeter. Aksi halde sükût edip gıybeti engellemezsek biz de gıybet etmiş oluruz.

Nitekim Resul-i Ekrem(s.a.v) şöyle buyurmuştur:

* Yanında bir din kardeşi gıybet edilir de onu önlemeye gü­cü yettiği halde ona yardım ederse (gıybeti önlerse), kıyamet günü Allah u Teala da ona yardım eder. Şayet gücü yettiği hal­de onu korumaz ve yardım etmezse, Allah u Teala da onu dün-ya ve ahirette zelil kılar."[32]

Yine Resul-i Ekrem(s.a.v) şöyle buyurmuştur:

" Kim kardeşinin gıybet edilmesine engel olursa Alİah onun için bin şer kapısını kapatır. Ama engel olmazsa o da gıybet et­miş gibi sayılır."[33]

Resul-i Ekrem(s.a.v) gıybeti ve gıybete kulak vermeyi nehy ettikten sonra şöyle buyurdu:

"Kim bir mecliste bir kardeşinin gıybetinin edildiğini duyar da o gıybeti reddederse Alİah u Teala ondan dünya ve ahirette bin şerrin kapısını reddeder, kapatır. Ve eğer gücü yetmesine rağmen onu reddetmezse, kendisine gıybetçinin günahının yet-msş katı yazılır."[34]

Büyük alimlerden Şeyh Ensari (rıdvanullahî teala aleyh) buyuruyor ki:

" Anlaşıldığı kadarıyla burada söz konusu olan red biçimi, gıybetten nehy etmekten başka bir şeydir ve redden maksat, gıybeti edilen kişiyi yokluğunda destekleyip korumaktır. Şu hal­de eğer söz konusu olan ayıp dünyevi bir ayıp ve kusur asıl ayıp kusurun Allah u Teala'nın ayıp olarak tanıttığı masiyetler olduğu ve Allah u Teala'nın ayıp saymadığı şeylerle kardeşinin ayıplanmaması gerektiğini göstermen gerekir. Eğer ayıp dini ise kardeşini bundan koruman ve kurtarman lazım. Müminler de kimi zaman masiyetle müptela olabilirler. Eğer bu durumdaki kişi halinden haberdar değil ise ona durumunu hatırlatmak ge­rekecektir. Bunun yolu da onu ayıplayıp kınamak değil, ona na­sihat etmektir. Çünkü senin o ayıplaman ve kınamanın Allah'ın katında onun masiyetinden büyük olması da mümkündür,"

"Eğer gıybetçiye dilimizle sus deyip kalben onun gıybetini dinlemek istiyorsak, bu münafıklık olur. Kimi zaman da dinle­yici gıybeti engelleyeceğine onu gıybete teşvik eder. Belki de hadis-i şerifte sözü geçen " Gıybetçinin günahından yetmiş kat daha fazla günahkar olanlar" bu tür kişilerdir." (Kırk Hadis Şerhi)

Resul-i Ekrem(s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Din kardeşinin şerefini, gıybet edene karşı savunan kimse­yi Allah u Teala kıyamet günü cehennemden uzaklaştırır."[35]

Bir hikâyeye göre, peygamberlerden biri bir rüya gördü; kendisine şöyle dendi:

"Sabah olunca karşına çıkandan kaç."

Sabah oldu; dışarı çıktı. Yola koyulup gitti. Karşısına kok­muş bir eşek leşi çıktı. Onu bırakıp kaçtı.

Akşam olunca, şu duayı yaptı:

"Ya Rabbi, emrini yerine getirdim. Bu işin manasını bana bildir."

Rüya gördü, rüyasında şöyle anlatıldı: "O gördüğün gıy­bettir. İnsanların gıybetini edenlerden kaç."

Gücü yettiği halde gıybete susup onu engellememek bü­yük bir günahtır. Çünkü gücü yeten kimsenin münker olan şeyi önlememesi büyük günahlardandır. Gıybet ise kötülükle­rin en çirkinlerinden olup büyük bir münkerdir. Her insanın gıybeti engellemeye gücü yeter. Gıybeti engellemeye gücü­müzün yetmediği yerde, en azından o meclisi terk ederek gıy­bete karşı tavır takınmamız gerekir ki, vebalden kurtulalım. Çünkü gıybeti dinleyen olmazsa veya gıybet önlenirse, gıybet eden de bir daha gıybet etmeye cesaret edemez. Fakat gıybe­ti dinlemek, ona itirazda bulunmamak ve gıybet meclisinde oturmak insanları bu günaha daha fazla teşvik eder.

Bir kişi, kendisinin gıybet edildiğini işittiği zaman gıybet edene karşı nasıl bir tavır takınmalıdır? O da onun gıybetini yapmalı mı? Gıybete gıybetle karşılık vermek çok tehlikeli bir davranıştır. Çünkü haddi aşarak zarara düşme ihtimali çok fazladır. En güzel tavır sükût edip sabır göstermek ve Allah'a havale etmektir. Çünkü Resul-i Ekrem(s.a.v) şöyle buyurmak­tadır:

"Fakirlik günün için ırzından karzda bulun (yani ödünç ver)."

Bunun manası: "Seni ayıplamak, zemmetmek suretiyle gıybet eden kimseye hemen mukabele etmeye, hakkını dün­yada almaya kalkma. Karzda bulun (yani ödünç ver), onu fa­kir olacağın kıyamet gününde alırsın demektir. (Kutub-i Site, Hadis Ansiklopedisi)

O halde gıybetimizi edene karşı takınacağımız en gü­zel tavır gıybet ateşini sabır ve sükût ile söndürmektir. Gıybete gıybetle karşılık, hayırları yiyip tüketen yangına körükle gitmektir.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Gıybete Karşı Ne Yapmalı ?
« Posted on: 21 Temmuz 2019, 09:31:23 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Gıybete Karşı Ne Yapmalı ? rüya tabiri,Gıybete Karşı Ne Yapmalı ? mekke canlı, Gıybete Karşı Ne Yapmalı ? kabe canlı yayın, Gıybete Karşı Ne Yapmalı ? Üç boyutlu kuran oku Gıybete Karşı Ne Yapmalı ? kuran ı kerim, Gıybete Karşı Ne Yapmalı ? peygamber kıssaları,Gıybete Karşı Ne Yapmalı ? ilitam ders soruları, Gıybete Karşı Ne Yapmalı ?önlisans arapça,
Logged
28 Ocak 2014, 19:59:23
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #1 : 28 Ocak 2014, 19:59:23 »

evet sadece gıybet  dillede olmuyor böyle olsaydı körler ve sağırlar kıybet yapamazlardı. Gıybet eden kadar , gıybeti dinleyende bundan sorumludur. gıybeti dinleyen bundan  rahatsız olduğu anda , etrafındakileri uyarmalı dinlenilmediği ve uyarıları dikkate alınmıyorsa o ortam terk edilmeli....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Ocak 2014, 21:22:25
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #2 : 28 Ocak 2014, 21:22:25 »

Aleyküm selam;
Allah kimseyi gıybetin kötülüklerinin yağmuruna tutmasın...
Gözümüz , kulağımız , elimiz, kolumuz, dilimizi bütün vücudumuzu Allah gıybetten ve kötülükten muhafaza eylesin.... gıybeti dinleyen bundan  rahatsız olduğu anda , etrafındakileri uyarmalı dinlenilmediği ve uyarıları dikkate alınmıyorsa o ortam terk edilmeli....
   ::) ;) :)
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

28 Ocak 2014, 21:53:29
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #3 : 28 Ocak 2014, 21:53:29 »

Allah'ım biz aciziz...
Sen bizi bu gıybet hastalığından,kalben ve fiilen bu günahı işlemekten,
bu günaha götürecek davranışlarda bulunmaktan
gıybet yapan ,bizi günahına ortak eden insanlardan ve gıybet yapılan ortamlardan koru....
Dilimizi zikrinle güzelleştir,kalbimizi nurunla zenginleştir...Aklımızı fikrinle ziyadeleştir Allahım!

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
21 Mart 2014, 22:33:36
Kader 7/C

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.088« Yanıtla #4 : 21 Mart 2014, 22:33:36 »

Allah razı olsun sizlerden bu güzel ve biz müslümanlar için gerekli olan bütün şeyleri yazıyorsunuz...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Dünya güzel olsaydı,doğarken ağlamazdık...

Yaşarken temiz olsaydık,ölünce yıkanmazdık.
Sayfa: [1] 2 3 4 5   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &