ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Ahlaki Eserler > Gıybet > Gıybet Edenin Dünyadaki Durumu
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Gıybet Edenin Dünyadaki Durumu  (Okunma Sayısı 4154 defa)
11 Haziran 2010, 14:46:27
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 11 Haziran 2010, 14:46:27 »4- BÖLÜM

 
Gıybet Edenin Dünyadaki Durumu


 

Bir rivayete göre; Asr-ı saadette kötü bir koku duyulu­yordu. O koku çıkınca, Resul-i Ekrem(s.a.v) şöyle buyururdu:

" Bazı münafıklar, bazı müslümanların gıybetini etti; çı-kan bu koku ondandır."[42]

Bazı âlimlere sordular:

" Gıybetin kötü kokusu, Resul-i Ekrem(s.a.v)'in zamanın­da belli olurdu; şimdi belli olmuyor. Bunun hikmeti nedir?"

Alimlerden şu cevabı aldılar:

"Bu zamanda gıybet çoğaldı. Onunla burunlar doldu. Bu yüzden gıybetin çirkin kokusu artık hissedilmiyor."

Mesela: Bir adam mezbahaya gider; orada kötü kokudan hiç duramaz. Fakat orada çalışanlar yerler, içerler ve orada otururlar. Orada hiç bir koku almazlar. Çünkü burunları o kokuya alışmıştır. Burunlarımız da gıybetin kokusu ile dol­duğundan gıybetin kokusunu hissedemiyoruz.

Resul-i Ekrem(s.a.v) şöyle buyurmuştur:

"Herhangi bir müslüman diğer bir müslümanı şerefinin düşeceği ve küçük düşürüleceği yerde rezil etmeye çalışırsa, yükselmek istediği ve yardıma muhtaç olduğu yerde Allah Teala onu rezil ve perişan eder. Herhangi bir müslüman di­ğer müslümanın şerefine eksiklik gelecek ve hürmetsizliğine vesile olacak yerlerde şerefini korur ve ona yardım ederse, kendisinin yardıma muhtaç olduğu yerde Allah u Teala da ona yardım eder."[43]

Bir rivayete göre, Resul-i Ekrem(s.a.v) şöyle buyurdu: "Bir müslümanın gıybetini yapan kişinin orucu batıl olur, abdesti bozulur ve kıyamet günü ağzından leş kokusundan daha iğrenç bir koku olduğu halde çıkagelir. Orada bulunan­lar kendisinden eziyet çeker ve eğer bu durumdan tevbe et­meden ölürse, Allah'ın haram kıldığı bir şeyi helal saymış olarak ölür."[44]

Öyle söz\ve ameller vardır ki, bunlar sahibinin kalbinde iman olduğunu gösterir. İşte gıybet de bu sözlerden biridir. Allah'ın kendisini her yaptığından hesaba çekeceğine ina­nan kişinin mutlaka yaptıklarına ve söylediklerine dikkat edip, çirkin bir amelden kaçınmaması mümkün müdür? Eğer sonuçlarını ve büyüklüğünü bilerek gıybet etmeye yö-nelmişsek, bilelim ki gerçek anlamda iman henüz kalbimiz­de yer etmiş değildir. Eğer imana sahip olursak mutlaka amellerde kendini gösterir; İnsanların gıybetini etmekten kaçınırız.

Ayrıca hepimizin insanlardan gizli kalan birçok kusuru vardır. Allah'ın gizleyip örttüğü küçük ve büyük hatta ağza alınmayacak kadar iğrenç kusurlarımızın ortaya çıkmasını istemiyorsak, başkasının kusurlarını araştırmayalım ki, Al­lah u Teala örtüsünü üzerimizden kaldırıp bizi rezil rüsva etmesin.

Bir kişiyi işlediği günahından dolayı kınayıp, ayıplayanın o günahı   dünyada   işleyeceğine   dair    ResululIah(s.a.v)'den şu rivayet gelmiştir:

" Bir kimse kardeşini bir kusuru ile ayıplarsa, o kusuru iş-lemeden, o kimse ölmez."[45]

Bu rivayet, insanın tüylerini diken diken etmektedir. Onun için hiçbir zaman kimseyi işlediği bir günahından do­layı sakın ola ki, ayıplayıp kınamayalım. İster küçük ister büyük günah olsun... Çünkü kişi ayıpladığı günahı kesin­likle işler. Fakat kiminin işlediği günah gizli kalır, kiminin de aşikâr olur.

Peygamber (s.a.v), buyuruyor ki:

" Küfrün ilk aşaması kişinin kardeşinden bir şey duyup da o sözü başkalarına söyleyerek kardeşini küçük düşürmeye çalışmasıdır. Böyle kimseler için hiçbir nasip ve hisse yoktur."[46]

Bu rivayetler, gıybetçinin dünyadaki durumunu haber vermektedir. Gıybetçi bu durumuyla rezil rüsva sayılmak­tadır.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Gıybet Edenin Dünyadaki Durumu
« Posted on: 21 Temmuz 2019, 09:37:24 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Gıybet Edenin Dünyadaki Durumu rüya tabiri,Gıybet Edenin Dünyadaki Durumu mekke canlı, Gıybet Edenin Dünyadaki Durumu kabe canlı yayın, Gıybet Edenin Dünyadaki Durumu Üç boyutlu kuran oku Gıybet Edenin Dünyadaki Durumu kuran ı kerim, Gıybet Edenin Dünyadaki Durumu peygamber kıssaları,Gıybet Edenin Dünyadaki Durumu ilitam ders soruları, Gıybet Edenin Dünyadaki Durumuönlisans arapça,
Logged
05 Ağustos 2015, 15:53:39
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #1 : 05 Ağustos 2015, 15:53:39 »

Esselamu aleykum ve rahmetullah..Efendimiz bizleri gıybete karşı bir çok hadisinde uyarıyor..Kişi gıybet ettiği kişiden helallik alması nefsine zor gelir.İnşAllah bizler de helallik alamayacağımiz şeyleri dilimize vermeyiz..Rabbim razı olsun paylaşımdan dolayı kardeşim.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
05 Ağustos 2015, 16:23:03
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 24.898


« Yanıtla #2 : 05 Ağustos 2015, 16:23:03 »

Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan Reyyan abla.Müslüman kardeşinin arkasından gıybet eden kişi helallik dilemezse kul hakkıyla gitmiş olur.Ve Müslüman kardeşini ayıplayan kişi de aynı şeyi yaşamadan ölmezmiş.Rabbim bizleri bu tür günahlardan alı koysun inşAllah..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
05 Ağustos 2015, 16:34:34
İkraNuR
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3.427« Yanıtla #3 : 05 Ağustos 2015, 16:34:34 »

VE ALEYKUMUSSELAM VE RAHMETULLAH. Bize düşen görev burda efendimizin dedigi gibi düşenn dostu olacagımızı, kimsenn hakkında ileri geri konuşmucamızı. ve gün gelir aynı şeyleri bizimde yaşıcamızı söylüyor.ALLHIM BİZLERİ DÜŞENLERİN DOSTU BİTEKMEDE BİZ ATANLARDAN EYLEME İNAŞLLAH.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2015, 17:02:54 Gönderen: Lal-i Rana »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
05 Ağustos 2015, 17:05:07
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #4 : 05 Ağustos 2015, 17:05:07 »

Ve aleykumusselam ve rahmetullah;amin ecmain inşAllah kardeşim.

ina­nan kişinin mutlaka yaptıklarına ve söylediklerine dikkat edip, çirkin bir amelden kaçınmaması mümkün müdür? Eğer sonuçlarını ve büyüklüğünü bilerek gıybet etmeye yö-nelmişsek, bilelim ki gerçek anlamda iman henüz kalbimiz­de yer etmiş değildir. Eğer imana sahip olursak mutlaka amellerde kendini gösterir; İnsanların gıybetini etmekten kaçınırız.

demekki iman noktasında büyük bir eksğimiz var ki gıybet bu kadar yayıldı.Rabbim inancımızı sağlam kılsın inşAllah.Allah razı olsun Reyyan abla.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &