ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ => Futuhul Gayb => Konuyu başlatan: ღAşkullahღ üzerinde 21 Aralık 2009, 19:12:16Konu Başlığı: Gizli Kusurlar Bilen Veliler
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 21 Aralık 2009, 19:12:16
Gizli Kusurları Bilen Veliler
Allah (CC) , bazı sevdiği kimseleri diğerlerinin ayıplarına vakıf kılar. Söylenen yalanları, şirki, küfür yollarım sezer. O velî bunlara dayanamaz, kızar bağırır. Bu yaptıkları haliyle Allah (CC) için olur. Evvela içten kızar, sonra dışa vurur. Bu durum onu rahatsız eder. Söylenmeye başlar. O kötülükleri bir bir sayar döker:

- Böyle Müslümanlık olmaz.

- Bu işleri yapanlar şeytandır, şeytan da Allahın (CC) düşmanıdır.

Gibi birkaç kelam sarfeder. Sonra devamla:

- Yapılan bu işler ancak münafıkların yapacağı iştir. Münafıklar, cehennemin en dibine gireceklerdir.

Şeklinde söylenir durur.

Bu sözler, o velînin ağzından böylece çıkmaya başlar. Bu sözler, onun veliliğine bir zarar vermez. Aksine bu sözler, onun tam bir velî olduğuna delil sayılır.

O, kendiliğinden konuşmaz. İlahî tecelli onu içine almıştır. O yaptığı işi ilahi tecelli ile yapar. Kaderle hareket eder.

Sözlerini söylerken bazılarının yüzüne karşı, bazılarının da ardından söyler. Ardından söylenince hoşa gitmeyenler için dedikodu yapılır. Bu dedikoduları önlemek için o velînin aleyhine söz sarfedilir:

- Bu bir velîdir, neden gıybet eder durur. Onların bu sesine karşılık susmak, belki daha hayırlıdır.

Sonra dışarıda insanlar gücenir. İç alemde Allah (CC) razı olmaz, darılır.

- Zararı faydasından çoktur.

Mealinde buyurulan ayetin hükmü altına girer bu işler.

O velîye burada düşen vazife, şeriata uymaktır. Onun emrine göre hareket etmektir.

Tevbe etmeli, yaptıklarını Allahın (CC) ve Peygamberin (SAV) emirlerine göre yürütmeli. Bu iş o velî için biraz zor olur, ama öbür şaşkınlar için iyi olur. Çünkü bir kimsenin ne kadar kötülüğünü yüzüne vurursan fenalık o kadar artabilir.

Doğru yola ancak Allah (CC) hidayet eder