ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Fıkhus Sahabe  > Hz. Büreyde ibni Husayb
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz. Büreyde ibni Husayb  (Okunma Sayısı 1514 defa)
07 Mayıs 2011, 16:01:48
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 07 Mayıs 2011, 16:01:48 »Hz. Büreyde İbn-i Husayb (r.anh)


Büreyde İbni Husayb radıyailahu anh cihad aşkıyla dolu bir sahabedir, islâm'ı yaymak için Medine'den kalkıp Horasan bölgesine kadar giden ve orada vefat eden bir yiğit... Rasûlüllah (sav) efendimizle ilk karşılaş­masında zorlama olmadan kendi isteğiyle gönlünü İslâm'a açan bir ba­hadır... Efendimizi öldürmeye giderken onun nuruyla dirilen bir kahra­man...

O, Eşlem kabilesinin Sehmoğulları koluna mensuptu. Ebû Sehl veya Ebü'l-Husayb künyesiyle anıldı. İslâm'la şereflenmesi şöyle oldu: "İki Cihan Güneşi efendimiz Medine-i Münevvere'ye hicret etmek üzere Hz. Ebû Bekir Sıddîk (r.a.) ile Mekke'den ayrıldığında müşrikler sevgili Peygamberimizi yakalayıp öldürene büyük vaadlerde bulundu. Bu haber Mekke ve çevresinde süratle yayıldı. Büreyde de bu mükâfatlara kavuş­mak isteğiyle kendi arazilerinden geçen insanları durdurup kimliklerini sorardı.”

Bir gün karşısına Allah Rasûlü ile yâr-i gâri mağara arkadaşı Hz. Ebu Bekir Sıddık çıktı. Rasûl-i Ekrem (sav) efendimiz ona

"Sen kimsin?" diye sordu.

"Büreyde" dedi. Efendimiz arkadaşı Ebû Bekir'e dönerek;

"İçimiz serinledi", buyurdu. Sonra

"Kimlerdensin?" dedi.

"Eşlem kabilesinden" dedi. Efendimiz yine arkadaşlarına dönerek:

"Selâmetteyiz." buyurdular. Tekrar

"Eslem'in hangi kolundan?" diye sordu.

"Sehm kolundan" dedi. Bunun üzerine Fahr-i Kâinat (sav) efendimiz:

"Yâ Ebâ Bekir senin nasi­bin çıktı." buyurdular. Büreyde bu tatlı konuşmalardan ve o nurlu insan­lardan etkilenmişti.

"Ya sen kimsin?" dedi. Sevgili Peygamberimiz:

"Allah'ın Rasûlü Muhammed." diye cevap verince Büreyde'nin gönlü İslâm'ın nuruyla aydınlanıverdi. Kendiliğinden:

"Eşhedü enlâ ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Rasûlüh" diyerek İslâm'la şereflendi. Adamlarıyla birlikte peşinde namaz kıldı.

İman davetçisi, aynı zamanda bir yürek fatihidir. Muhatabının gönlünü kazanamayan hiçbir şeyini kazanamaz. İnsanları İslâm'a kazanmak, yürekleri kazanmakla mümkündür. Bu nedenle yürekleri fethedecek gül gibi, sümbül gibi kelimeleri bulup kullanmalıyız.

Resûl-i Ekrem (sav) efendimiz ertesi gün hicret yolculuğuna devam etti. Büreyde (r.a.) O'nun Medine'ye bayraksız girmesini içine sindi­remedi ve:

"Ya Rasûlallah! Medine'ye sancak olmadan gitmeniz uygun değildir." dedi. Başındaki sarığı çözüp mızrağına bağladı ve arazilerinden çıkıncaya kadar onlara muhafızlık yaptı. Bir süre sonra o da hicret ederek Medine'ye yerleşti.

Büreyde (r.a.) Bedir ve Uhud gazvelerinde bulunamadı. Fakat, Rasûl-i Ekrem (sav) efendimizle birlikte on altı gazveye iştirak etti. Çok önem­li hizmetlerde bulundu. Müreysî Gazvesinden önce istihbarat görevlisi olarak düşmanın savaş hazırlıklarını tesbit etti. Savaştan sonra da esirlerin muhafazasına memur edildi. Hudeybiye'ye giden İslâm ordusuna kıla­vuzluk yaparak orduyu Mekke keşif kollarının takibinden kurtardı. Mekke'nin fethi sırasında Eşlem kabilesine ait iki sancaktan birini o taşıdı. Sevgili Peygamberimiz onu Eşlem ve Gıfar kabilelerine zekât âmili olarak gönderdi.

Hz. Büreyde (r.a.), hizmet mevsiminin hizmet eriydi. Her hizmetin bir mevsimi vardır. Hizmetleri mevsiminde yapmayanların hezimetleri kaçınılmazdır. Bundan ötürüdür ki, Hz. Büreyde (r.a.) İslâmî her hizmete hazırdı. Mekke fethinden sonra iki Cihan Güneşi efendimiz onu Hz. Halid komutasında Yemen taraflarına gönderdi. Efendimizin rahatsızlığının son zamanlarında Üsâme (r.a.) kumandasında Şam tarafına giden orduda sancaktarlık yaptı. Hayber'in fethine katıldı. Surlarda açılan gedikten içeri dalan kahramanlar arasında yer aldı. Hatta o sırada Büreyde (r.a.)'in üzerinde kırmızı bir elbise bulunuyordu. Kendisi bu elbiseden farkedilmişti. O, sonradan İslâm'ın güzellikleriyle gönlünü doldurdukça bu hareketini tevâzuya aykırı buldu. Zira şöhret âfetti. Hizmette esas dikkat çekmemekti. Büreyde (r.a.) İslâm'a girdikten sonra bu halinden daha'büyük bir günahını hatırlamadığını anlatır.

O, iki Cihan Güneşi efendimizin bir sefer sırasında konakladıkları yerde kalan bazı eşyayı sırtına koyduğunu ve kendisine "yük devesi" diye iltifat ettiğini nakleder. Ne irfan! Ne incelik! Ne dikkat! Ne titizlik! Ne muhabbet ve ne teslimiyet! Allah için olan her şey onun kabulüydü. Onun teslimiyeti ve sadakati böylesine güzeldi. İslâm tümüyle güzellikti...

İslâm'a teslim olan müslümamn hayatı bir güzellikler yumağıdır. Müslüman insandan güzellikten başkası da beklenmez. Eğer müslüman insandan güzellikten başkası meydana geliyorsa, arıza var demektir. Sa­habe güzelliklerin başında cihadı bilirdi. Çünkü cihad, alemi fitneden, fesad ve şirkten temizlemektir. Dolayısıyla Allah yolunda cihad en büyük güzelliktir. Bundan ötürüdür ki, sahabe cihad ile hayatını güzelleştir­miştir.

Büreyde (r.a.)'ın gönlü o derece cihad aşkıyla doluydu ki, at sırtında düşmana saldırmaktan daha güzel bir hayat şekli olmadığını söylerdi. Ömrünü hep cihad aşkıyla geçirdi. Zaman zaman:

"Benim damarlarım­da cihad kanı akmaktadır. Hayatım at sırtında geçer" derdi. Arkadaşlarını hep hayırla anardı. Fitne fesat çıkarmak isteyenlere karşı:

"Benim kılıcım müslümana karşı kınından çıkmaz." derdi. Müslümanlar arasında çıkan olaylara karışmadı. Hiç kimseye taraftarlık etmedi. Bir gün birisi ona Hz. Ali, Osman, Talha ve Zübeyr (r.anhüm) hakkında fikrini sordu. O da ellerini açarak;

"Cenâb-ı Hak Ali'ye rahmet eyleye, Osman'a, Talha'ya, Zübeyr'e rahmet eyle..." dedi.

Müslüman, diri olsun, ölü olsun müslümanların hayrını isteyen hayırlı insandır. Müslümanlara karşı terk-i silah, sahabenin en büyük şiarıdır. Müslümanlara karşı zalim olmaktansa mazlum olmak daha iyidir. Bu aynı zamanda sahabenin Rasûlüllah (sav)'den öğrendiği bir mirastır.

Rasûl-i Ekrem (sav) efendimizin dâr-ı bekâ'ya irtihaîlerinden sonra sahabenin çoğu hasretine dayanamayarak uzak bölgelerde cihada katılmış ve İslâm'ı yaymak için etrafa dağılmışlardı. Büreyde (r.a.) da Hz. Ömer (r.a.) zamanında Basra'ya yerleşti. Hz. Osman (r.a.) zamanında Horasan tarafına gönderilen orduya iştirak etti. Orada İslâm'ı yaymak için çalıştı. İnsanları tek tek Allah'a çağırdı. Onlara İslâm'ı ve Kur'an'ı öğretti. Ömrünü bu şekilde dini tebliğ ile geçirdi. Bu bölgede en son vefat eden sahabe oldu.

Yezid bin Muâviye döneminde 63 hicrî 682 milâdî senede vefat eden Büreyde İbni Husayb (r.a.) Rasûl-i Ekrem (sav) efendimizden 164 hadis rivayet etti. Buharî'de bir, Müslim'de onbir rivayeti bulunmaktadır. Bir rivayeti şöyledir:

"Kim Kur'an-ı Kerim'i okur, onu dünya kazancı için vâsıta yaparsa, kıyamet gününde, yüzü, etten soyulmuş bir kemikten ibaret olarak Arasat meydanına gelir."

Cenab-ı Hak, bizleri de Büreyde (R.a.) gibi gönlü cihad ruhuyla dolu kullarından olmayı ve O'nun şefaatlerine ermeyi nasib eylesin, Amin.[113]

Sahabenin fıkhı, eihadda cenneti salık veren bir fıkıhtır. Çünkü saha­beler, cenneti eihadda aramışlardır. Daha doğrusu sahabeler için cennete giden yol eihadda geçiyordu. Cihadı cennete giden yol bilip bu yolda yürüyenler, sahabe fıkhını ihya edenlerdir.[113] Hayatü's Sahâbe/M. Yusuf Kândehlevî; Hilyetü'l Evliya; El-İsabe Fi temyizi Sahâbe/İbn-i Hacerü'l Askalani; Suverun Min Hayatü's Sahabe/Abdurrahman Ref’at el-Başâ, Beyrut/ty.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hz. Büreyde ibni Husayb
« Posted on: 17 Ekim 2019, 18:03:01 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz. Büreyde ibni Husayb rüya tabiri,Hz. Büreyde ibni Husayb mekke canlı, Hz. Büreyde ibni Husayb kabe canlı yayın, Hz. Büreyde ibni Husayb Üç boyutlu kuran oku Hz. Büreyde ibni Husayb kuran ı kerim, Hz. Büreyde ibni Husayb peygamber kıssaları,Hz. Büreyde ibni Husayb ilitam ders soruları, Hz. Büreyde ibni Husayb önlisans arapça,
Logged
25 Aralık 2018, 15:01:21
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.215Site
« Yanıtla #1 : 25 Aralık 2018, 15:01:21 »

Esselamu aleyküm Rabbim bizleri de İslam i yaymak için cihad eden kullarından eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
25 Aralık 2018, 15:29:32
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimiçi Çevrimiçi

Mesaj Sayısı: 25.458


« Yanıtla #2 : 25 Aralık 2018, 15:29:32 »

Esselamu aleyküm. Hz. Bureyde İslam yolunda hizmet etmiş Cihad etmiş peygamber efendimizin yolunda giden sahabedir. Rabbım bizleri bu sahabelerin yolu da giden kullardan eylesin inşAllah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &