ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Fıkhus Sahabe  > Hz. Abdullah bin Zeyd
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz. Abdullah bin Zeyd  (Okunma Sayısı 1698 defa)
07 Mayıs 2011, 16:12:31
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 07 Mayıs 2011, 16:12:31 »Hz. Abdullah Bin Zeyd (r.anh)


Abdullah b. Zeyd radıyallahu anh "Sâhibü'l-Ezân" lakabıyla tanınan bir sahâbi... İslâm'ın şiarı, en büyük alâmeti olan "Ezân-ı Muhammedi"nin okunuşunu rüyasında öğrenen bir yiğit. Rasûlullah (sav) efendimizden ezan ile ilgili hadis-i şerifi rivayet etmekle meşhur olmuş bir iman eri.

O, Medine'li olup Hazrec kabilesine mensuptur. Akabe'de Rasûlullah (sav)'e bey'at ederek islâm'la şereflenen Medine'li ilk müslümanlardandır. Babası Zeyd İbni Sa'lebe'dir.

İki Cihan Güneşi efendimiz Medine-i Münevvere'ye teşrif edince, Ensar ile Muhaciri birbiriyle kardeş ilân etti. Sonra ashâbıyla birlikte İslâm'ın ilk müessesesi olan mescidi inşâ etti. Hicretin birinci yılında "Mescid-i Nebevi" tamamlandıktan sonra müslümanların ibadete nasıl çağrılacağı konusu gündeme geldi. Namaz vakitleri nasıl duyurulacaktı?

Fahr-i Kâinat (sav) efendimiz bu konuda ashabının fikirlerini almak üzere onları topladı ve istişarede bulundu. Onlara ibâdet vakitlerini halka duyurmak için ne yapılması lâzım geldiğini ve müslümanların cemaate, camiye nasıl çağrılması gerektiğini sordu. Namaz vaktinin girdiği nasıl ilân edilmeli? diyerek ashabına sorular yöneltti. Teker teker onların görüş­lerini aldı. Herkes bir fikir beyân ediyordu. Kimi namaz vakti cami üzeri­ne bayrak dikelim dedi. Kimi çan çalalım, boru öttürelim dedi. Kimisi de ateş yakalım dedi. Resûl-i Ekrem (sav) efendimiz bu görüşlere iltifat buyurmadı. Çan çalma hristiy ani arın, boru sesi yahudilerin, ateş yakmak da mecûsîlerin âdetleriydi. Bu sebeble bu görüşler hüsnü kabul görmedi. Edasıyla, sedasıyla ve manasıyla gönüllere hoş gelecek, kulakları okşa­yacak ve imanları coşturacak bir çare bulunmalıydı. Bir müddet sabredilmeliydi. Allah (c.c) her şeye kadirdi. Görüşler henüz bir fikir üzerinde birleşemeden toplantı dağıldı. Müzâkereler birkaç gün devam etti.

Abdullah b. Zeyd (r.a.) bir gece rüyasında değişik kelimelerle bir takım sözler işitti. Bu işin gerçekleştiğini gördü. Sabah erkenden iki Cihan Güneşi efendimizin huzuruna geldi ve rüyasını heyecanla anlattı. Rüya şöyle idi:

Üzerinde iki kat (alt ve üst) yeşil elbise bulunan biri yanıma geldi. Elinde bir de nâkus (çan) vardı. Ona:

“Elindeki çanı satar mısın?" dedim. O da:

"Ne yapacaksın?" diye sordu. Bende:

"Namaz vakitlerini bildirmek için çalacağım" dedim. O kişi bana:

"Ben sana daha hayırlısını tarifede­yim." dedi. Kıbleye karşı durdu ve yüksek sesle

"Allahu Ekber" diye başlayarak ezanı bütünüyle okudu. Sonra biraz durdu; ezan cümlelerini bir daha okudu.

Aynı kelimeleri tekrar etti. Sonuna doğru iki defa "Kad kâmetis salâh" dedi. Bu cümleyi ilâve etti.

Abdullah.b. Zeyd (r.a.) bu şekilde rüyasını anlatınca Resûl-i Ekrem (sav) efendimiz:

"Bu sâdık bir rüyadır. Hak, gerçek bir rüyadır. Onu Bilâl'e öğret. Onun sesi seninkinden daha gürdür." buyurdu. Ezan'da geçen, cümleleri, sözleri Bilâl (r.a.)'a öğretmesini buyurdu. O da Bilâl (r.a.)'e aynı kelimelerle bugün okunmakta olan ezanı öğretti.

Bilâl-i Habeşi (r.a.) mescidin yakınında bulunan yüksek bir yere çıktı ve ilk ezanı okudu. Hz. Ömer (r.a.) ezan sesini işitince koşarak Rasûlüllah (sav) efendimizin huzuruna geldi ve:

"Ey Allah'ın Rasûlü! Seni hak Peygamber olarak gönderen Allah için, onun gördüğünün aynısını ben de gördüm. Ama bu benden önce geldi." dedi. Bu kelimeleri aynen rüyasında duyduğunu söyledi. Bunun üzerine Resûl-i Ekrem (sav) efendimiz:

"Allah'a hamdolsun hakkı bildirdi." buyurdu.

İki sahabenin rüyalarının aynı olmasından dolayı Allahû Teâlâ'ya hamdetti. Böylece kıyamete kadar devam1 edecek olan ulvî bir davet şekli meydana geldi. Bu şeref Abdullah b. Zeyd (r.a.) için büyük saadet oldu. Bundan sonra "sâhibü'l-ezân" diye şöhret buldu.

Ne güzel âhlâk-i hamide!.. İstişare!.. Müzâkere!.. Fikrini almak!.. Fikrini sormak!.. İslâm'ın şiarı, en büyük alâmeti ezan konusunda bunu .tatbik etmek... Değişik fikirlerden rahmet beklemek... Hepimize en canlı örnek... Ne rahmet!.. Ne bereket!..

İslam'ın Medine'de devlet haline gelmesinden sonra ezan gündeme gelmiştir. Yani müslümanlar istiklale kavuştuktan sonra ezan okunmuştur. Dolayısıyla Ezan, İslâm ümmetinin müşterek evrensel istiklal marşıdır. Ezân'a karşı saygısızlık, bir bütün olarak İslâm ümmetine karşı saygı­sızlıktır. Ezan şeairi İslâm'dandır. Yani İslâm dininin vazgeçilmez şiarlarındandır.

"Sâhibü'l ezan" Hz. Abdullah b. Zeyd (r.a), hicretin ikinci yılında Bedir muharebesine iştirak etti. Büyük kahramanlıklar gösterdi. Mekke fethi günü Hazrec kabilesinin Hârisoğulları kolunun bayrağını taşıdı. Veda Haccında bulundu. Hac esnasında elinde bulunan hayvanlarını fakirlere sadaka olarak dağıttı. Kendisine sâdece bir kısrak koydu. Cömertti. Kendisi sıkıntı ve zaruret içinde yaşamayı tercih eder, mallarını Allah yolunda infak ederdi.

Fahr-i Kâinat (sav) efendimizden ezan hadisini rivâyetiyle tanınan Abdullah İbni Zeyd (r.a.) altı hadis-i şerif rivayet etti. Hicretin 22. se­nesinde Hz. Osman (r.a.) devrinde 64 yaşlarında iken Medine'de vefat etti. Cenaze namazını halife Hz. Osman (r.a.) kıldırdı. Cenâb-ı Hak'dan şefaatlerini niyaz ederiz. Amin. [65]

Abdullah İbni Zeyd (r.a.), müslümanların müşterek evrensel istiklal marşı olan ezan'ı Rasûlüllah (sav)'in örnekliğinde ve önderliğinde haber veren bir sahabedir. Yani müslümanların gündemine tevhid'e çağrıyı taşımıştır. Her gün belli aralıklarla insanları tevhid'e çağırmak, şirk'ten, küfürden, tuğyandan sakındırmak, sahabe fıkhmdandir. Sahabelerin Rasûlüllah (sav)'in örnekliğinde ve önderliğinde okudukları ezan, evren­sel çağta küfre, tuğyana, isyana karşı bir direniş çağrısıdır. Biz bundan anlıyoruz ki, sahabenin fıkhı, kıyam ve direniş fıkhıdır. Sahabeler, Al­lah'ın arzında hüküm ve hakimiyet hakkının sadece Allahû Teâlâ'ya ait olduğunu haykırmışlardır.

Bütün zamanlarda ve mekânlarda geçerli olan anın vacibinin bu olduğunu öğretmişlerdir. Ezan, bunun en öenmlidir delilidir. Günde beş defa okunan ezanla genelde bütün insanlığa, özelde ise Müslümanlara gerçek kurtuluşun adresininin Allah'ın hükmüne ve hakimiyetine dönmek ve teslim olmak olduğu hatırlatılır. Ezan, ilahi nizam hesabına beşeri sis­temleri, kanun ve yasaları paydos etme çağnsıdır. Sahabeler, müşriki rejime paydos diyen ve paydoslarını evrensel hale getiren kahramanlardır. Onların fıkhı, kahramanlık fıkhıdır. Kahramanlık fıkhı, Allah'ın hükmü ve hakimiyetinin önüne geçirilen bütün hüküm ve hakimiyet çeşitlerini açık, aleni bir şekilde reddetmektir. Cahili hüküm ve hakimiyet çeşitleri­ni toptan reddetmeyenler, sahabelerin fıkhından bir şey anlayamazlar.[65] El-İsabe/İbh-i Hacer; Üsdü'l Gabe/İbn-i Esir;El-İstiab/İbn-i Abdi Berr; Hilyertü'l EvIi-ya/İsfehani;Suverun Min Hayatü's Sahâbe/Abdurrahman Ref’at el- Başa: 1/160-200, Beyrut/ty.; Hayatü's Sahabe/Yusuf Kândehlevi.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hz. Abdullah bin Zeyd
« Posted on: 20 Ağustos 2019, 06:39:15 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz. Abdullah bin Zeyd rüya tabiri,Hz. Abdullah bin Zeyd mekke canlı, Hz. Abdullah bin Zeyd kabe canlı yayın, Hz. Abdullah bin Zeyd Üç boyutlu kuran oku Hz. Abdullah bin Zeyd kuran ı kerim, Hz. Abdullah bin Zeyd peygamber kıssaları,Hz. Abdullah bin Zeyd ilitam ders soruları, Hz. Abdullah bin Zeyd önlisans arapça,
Logged
31 Aralık 2018, 17:13:41
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.117


« Yanıtla #1 : 31 Aralık 2018, 17:13:41 »

Esselamu aleykum. Islam için en hayırlı en imanli en ahlaklı insan olan islam yolunda maddi manevi çalışan  Hz.abdullah bin zeyde binler rahmet selam  olsun inşAllah. Rabbim razı olsun paylasimdan kardeşim. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
01 Ocak 2019, 06:39:46
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 15.993Site
« Yanıtla #2 : 01 Ocak 2019, 06:39:46 »

Ve Aleykümüsselam Rabbim bizleri İslam yolundan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &