> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Evliyaların Hayatı > Şeyh Muhammed Muta'nın(k.s) Kısa Hayatı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Şeyh Muhammed Muta'nın(k.s) Kısa Hayatı  (Okunma Sayısı 589 defa)
12 Aralık 2011, 19:16:45
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 12 Aralık 2011, 19:16:45 »                Şeyh Muhammed Muta'nın(k.s) Kısa Hayatı

Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla;

Hamd tüm alemi sevgi üzerinde var eden,dünyayı kendisini çok seven ve O'nun tarafından çok sevilen dostları ile şereflendiren,böylece insanlar üzerindeki rahmetini gösteren Yüce Allah-u Teala'ya, salat ve selam sevginin en yüce öğretmeni,tüm aşıklarının serveri, alemin gözbebeği,en çok sevilen kul olan Yüce Resul Hz.Muhammed    Mustafa'ya ve onun aşkıyla yanıp tutuşan ariflerin, kendilerine silsilelerini bağladıkları ashabı güzinin ve pak ehl-i beytin üzerine olsun.

Bilindiği gibi Nakşi-Haznevi tarikatı,İslam dinini en kamil bir şekilde yaşamanın yoludur. Bu yol, dini mübini tüm hurafelerden ve yanlış yorumlardan azade bir şekilde ihya etmenin adıdır.Haznevi imamları, hepsi seçkin birer alim,zamanın icaplarını bilen ve ona göre davranan birer irşad edici ve yol gösterici,alanlarında otorite olan zat-ı kiramlardır.Yapmış oldukları hizmetin büyüklüğü sebebi iledir ki isimleri tüm dünyaya yayılmış ve her yerde hayırla anıla gelmişlerdir.Yüce Allah emaneti kutsal kitabımızda bildirdiğine göre, yere ve göklere teklif etmişti.Ama onlar bunun ağırlığının doğuracağı sorumluluğu kaldıramıyacaklarını anlayıp,onu yüklenmekten kaçınmışlardı.

Bu ilahi emaneti yüklenen insanoğlu olmuştur.Bu emanet, insanın yeryüzünde bir sevgi medeniyeti kurması ve ebedi hayatını burada yapacağı amellere göre şekillendirmesidir.Bu durum insanı Yüce Allah’a karşı muhatap kılmış ve büyük bir sorumluluk yüklemiştir.İnsan kendisine bahşedilen latif ruh ve onda gizli yetenekler ile bunu gerçekleştirecektir.Bu ağır vazife,öyle bir şey idi ki Yüce Resulün(a.s.) ifadesi ile onun dahi belini bükmüştü.’Emrolunduğunuz gibi dosdoğru olunuz. ‘ ilahi fermanı onun saçlarını ağartmıştı.

İslam bir nurdur.Bir emanettir.Onu bir elbise gibi üzerine giyeni nurlandırır.Ona izzet ve şeref kazandırır.Yaşandıkça insanı meleklere özgü bir hale yavaş yavaş yükseltir.İman da bir nurdur.Onu kalbine yerleştireni,öylesine yüceltir ki,Yüce Allah (c.c.) o kişiyi ebedi güzelliği görmekle ve ebediyen güzel olmakla mükafatlandırır.Bu dünyayı böylesine güzel ve hoş kılan, elbette ki sonsuz alemi akla hayale gelmeyecek güzelliklerle donatacaktır.

İhsan da bir nimet ve büyük bir emanettir.Her an,Yüce Yaratıcının huzurda ve sanki O’nu görüyormuşcasına ibadet etmek ve daimi bir huzur hali içinde olmanın adı ihsandır.Yüce Allah'ı görüyormuş gibi ibadet edeni O,ilahi marifetlerle ve muhabbetullah ile şereflendirir. İnsan ruhen yüceldikçe ve İslamı yaşadıkça ister ki etrafındakiler de bu yücelikleri yaşasınlar.Onlarda kendilerini tezkiye etsinler.Gayret ehli olsunlar.Bu nedenle etrafına yardım elini uzatır.Öncelikle kendisine emanet edilen eş ve çocuklarına yönelir.Onları en güzel bir şekilde yetiştirmeye çalışır.Bu yolda gösterdiği samimi ve ciddi çabanın sonucunda, kendisinde sadır olan nurların onlarda da ortaya çıktığı görülür.İlahi nur ve hidayet,onu her isteyene verilmektedir.Bir topluluk kendisine bahşedilen ilahi emanetlere sahip çıkıp,onları koruduğu sürece,o nisbet onlarda kalmaya devam edecektir.Bir topluluk kendilerinde olanı değiştirmedikçe, Allah (c.c.) onlarda olanı değiştirecek değildir.


Şeyh Ahmed Haznevi (k.s.) hazretleri,Yüce İslam dinini,sünneti seniyyeyi ve tarikatı aliyenin düsturlarını yaşama konusunda son derece gayretli ve titiz bir zat idi.Öylesine gayretli idi ki gece ile gündüz bu yolda onun için aynıydı.Uyku nedir,yorulmak nedir bilmez nurani ve irfani bir zat idi.Yüce Allah (c.c.) onun ilahi emanetlere gösterdiği bu derin bağlılıktan dolayı,ona eşine ender rastlanır evlatlar ve torunlar bahşeyledi.Oğulları Şeyh Masum (k.s.), Şeyh Alaaddin (k.s.) ve Şeyh İzzeddin(k.s.) ile torunu olan Şeyh Muhammed    (k.s.) hepsi birer ilahi armağan idiler.


Onlarda bu yolda çok ama çok gayret gösterdiler. İnsanları irşad etmek ,yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'in emirlerini yaymak,ilahi ve irfani değerlerle dolu  yeni                    sayfalar açmak için çok himmet gösterdiler.Vazifelerini hakkıyla yerine getirdiler.Yüce Allah(c.c.) onların bu gayret ve çabalarını boşa çıkarmadı.Onların vefasına karşılık olarak,Şeyh Muhammed    Muta (k.s.) hazretlerini bu yüce aileye yeni bir hediye olarak sundu.


Şeyh Muhammed    Muta(k.s.) hazretleri Allah-u Teala'nın kendisine özel yetenekler verdiği, Haznevi ailesinin şerefini onun eliyle daha da yükseltmek istediği arif-i billah yüce bir şahsiyettir. Haznevi İslami İlimler medresesinde eğitimini tamamlamış ve babası Şeyh Muhammed    Haznevi (k.s.) hazretlerinin elinden icazetlerini almıştır.Şeyh Muhammed    Haznevi (k.s.) hazretleri sarıklarını kendi elleri ile sarmış ve ‘Sana öyle bir sarık giydireceğim ki benimkinden daha büyük olacak.' buyurarak irşadının ve yapacağı hizmetlerin büyüklüğüne işaret etmişlerdir. Şeyh Muhammed    (k.s.) hazretleri yurtiçi ve yurt dışında katıldığı tüm etkinlik ve münasebetlerde Şeyh Muhammed    Muta (k.s.) hazretlerini özel bir görevle görevlendirmedikçe yanlarından ayırmazlardı.Onu her gittiği yere götürür,onunla istişare eder ve bu yolun tüm inceliklerini,Haznevi mürşidlerinin,bu büyük imamların yolunun tüm prensiplerini ve hikmetlerini kendisine gösterirlerdi.

Hayatlarının son demlerine doğru, tarikatın pek çok önemli işlerinin yürütülmesini Şeyh Muhammed    Muta (k.s.) ‘ya devretmişlerdi.Öyle ki kendisine danışmaya gelen pek çok kişiyi Şeyh Muhammed    Muta'ya (k.s.) gönderiyorlardı.Onun makamından kuşkuda bulunanlara bir defasında şöyle söylemişlerdi:'O başındaki saçtan ayağındaki tırnağa kadar akıl doludur.'Bu en seçkin bir makamdan,Şeyh Muhammed    Muta'nın(k.s.) ne kadar ferasetli, ince görüşlü, hikmetli, tedbir sahibi,zeki,olgun ve ileri görüşlü bir zat olduğunun beyanıdır.           


Bilindiği gibi bir makama gelmek,bir kurum veya toplumun başına geçmek genel olarak üç şekilde olmaktadır.Birincisi atama yolu iledir.Mesala bir okula, bir müdürün atanması veya bir ile, bir valinin atanması gibi.İkincisi seçim yolu iledir.Bir köye bir muhtarın veya bir beldeye ya da derneğe bir başkanın oylama ile seçilmesi gibi.Üçüncü yol ise,bir uzman ve otoritenin bu vazifeye ehil olan, şu zattır diye göstermesi iledir.Bilindiği gibi sahasında uzman ve   söz sahibi olan birinin söylediği bir söz ve verdiği bir hüküm, o sahanın yabancısı binlerce insanın görüşünden ve zannından daha üstündür.Tarikat, ilahi marifetlerin ve yüce hikmetin talim edildiği bir yoldur.Bu yolun yürütücüsü olan mürşitler,bu ilimlerde söz sahibi olan şahsiyetlerdir.Onların vereceği icazet,bu yolda irşad vazifesini yüklenmek için şarttır.

Kamil-i mükemmel bir zat olan Şeyh Muhammed    Haznevi (k.s.) hazretleri dini ihya etme, tasavvuf,irşad ve irfani ilimler alanında tam bir otorite olarak yüce vasiyetlerinde , kendilerinden sonra bu vazifeleri yapabilecek zatı Şeyh Muhammed    Muta (k.s.) olarak göstermişler ve onu halifelik ile mükafatlandırmışlardır.Onu yani Şeyh Muhammed    Muta'yı (k.s.) son derece vakur,tevazu sahibi,sabırlı,halim, müritlere ve tüm Müslümanlara karşı son derece şefkatli,onları korumaya çalışan,kamil ve mükemmel bir şahıs olarak beyan etmişlerdir. Bu şehadet her şeyin üstünde ve sağlam bir delildir.


Şeyh Muhammed    Muta (k.s.) hazretleri davası için her türlü dünyevi menfaattan vaz geçmiş, dünyaya arkasını dönmüş çok büyük bir feragat örneği sergilemiştir.İslami değerlerin zarar görmemesi için hicret etmiş, kendisine yapılanları görmezden gelmiş ve hep yüce ahlaki değerler çerçevesinde hareket etmiştir.
Tüm insanlara karşı aşırı bir merhamet ve şefkat timsalidir.Onların gerçekleri görmesi için kendi aile hayatından ve rahatından tavizler vermekten asla çekinmemektedir.Onun için önemli olan ruhların yücelmesi ve Yaratıcılarına sevgi ile bağlanmalarıdır. Büyük bir tevazu içerisinde, insanları irşad etmeye devam etmektedir.Şeyhin tüm müridleri, onu tanıyan tüm müslümanlar ve İslam alimleri bu alçak gönüllüğüne şahittirler.O kadar büyük bir ihlas sahibidirler ki,davasına herhangi bir zarar gelmemesi için çok hassas davranmakta,asla yardım toplamamakta,alan el değil veren el olmayı hep şiar edinmektedirler. Konuları sistematik olarak ele alışı ve sohbetlerinde kullandığı akademik ama sıcak ve samimi uslüp ile pek çok kitleye ulaşmaktadırlar.


haznevi

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Şeyh Muhammed Muta'nın(k.s) Kısa Hayatı
« Posted on: 26 Kasım 2020, 21:55:19 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Şeyh Muhammed Muta'nın(k.s) Kısa Hayatı rüya tabiri,Şeyh Muhammed Muta'nın(k.s) Kısa Hayatı mekke canlı, Şeyh Muhammed Muta'nın(k.s) Kısa Hayatı kabe canlı yayın, Şeyh Muhammed Muta'nın(k.s) Kısa Hayatı Üç boyutlu kuran oku Şeyh Muhammed Muta'nın(k.s) Kısa Hayatı kuran ı kerim, Şeyh Muhammed Muta'nın(k.s) Kısa Hayatı peygamber kıssaları,Şeyh Muhammed Muta'nın(k.s) Kısa Hayatı ilitam ders soruları, Şeyh Muhammed Muta'nın(k.s) Kısa Hayatı önlisans arapça,
Logged
17 Ocak 2014, 22:58:59
-merve-7d-

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 746


« Yanıtla #1 : 17 Ocak 2014, 22:58:59 »

GERÇEKTEN HEPSİNİN HAYATI BİR BAŞKA GÜZEL HEPSİNDE AYRI AYRI HAYIRLAR VE ALLAH İNANCI BULUNUYOR...
İNŞALLAH BİZDE ONLAR KADAR OLAMASA BİLE FAZLASIYLA HAYIR İŞLERİZ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

"Birisi sordu: 'Aşıklık nedir ?' Dedim ki : " Benim gibi olursan bilirsin!.."
HZ.MEVLANA
17 Ocak 2014, 23:02:52
Yunus 8

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 593


« Yanıtla #2 : 17 Ocak 2014, 23:02:52 »

Hayırlı bireyler olmayı nasip etsin allah.Hepsinin hayatı ibret verici ve allah inancı sonsuz.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı


Sımsıcak bir yuva.Aşırı samimiyet ve doğruluk içerir!
30 Ekim 2020, 13:48:38
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.222« Yanıtla #3 : 30 Ekim 2020, 13:48:38 »

Esselâmü Aleyküm. Rabb'im bizleri rızasına uygun şekilde doğru işler yapanlardan eylesin inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
31 Ekim 2020, 18:23:38
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.345Site
« Yanıtla #4 : 31 Ekim 2020, 18:23:38 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri doğruların yolundan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &