ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Çeşitli Konularda Eserler > Evlenme Adabı > Önsöz
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Önsöz  (Okunma Sayısı 2205 defa)
03 Aralık 2010, 15:40:12
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 03 Aralık 2010, 15:40:12 »
YAYINCIDAN


Çağımızın büyük muhaddislerinden olan Nasiruddin Elbanî'nin, "Hadis-i Şeriflere Göre Evlenme Adabı'' adlı eserini, yıllar önce Arslan Yayınları olarak müslüman kardeşlerimizin istifadesine sunmuştuk. Sürekli talepler karşısında tükenen bu eserin (birkaç kez bonlmiş olmasına rağmen) pi­yasada mevcudu kalmamıştı. Özellikle genç müslümanlann î el kitabı niteliğindeki bu eserin, sahasındaki önemli kaynaklardan biri olmasını göz önüne alarak, yeniden neşrine karar vermiş bulunuyoruz.

Ancak eserin bu baskısı,"yeniden gözden geçirilerek, redakte edilmiş ve daha önce baskı sırasında meydana gelen hatalar düzeltilmiştir. Müracaat kolaylığı açısından, eserin sonundaki kaynaklar listesi, alfabetik olarak düzenlenmiş, bu baskıda hadislerin arapça metinleri de verilmiştir.

Müellifin ifadesiyle "Nebevi dumurları" ihtiva eden bu eserin, Hz. Peygamberin Sünneti'ne uygun yasamak isteyen  müslümanlara faydalı olacağını ümit ederiz.

"Muhakkak ki sizin için A ilah Rasûlti 'nde git:el bir ör­nek vardır". (Ahzab: 21)[1]

 
ÖNSÖZ


Kendileriyle sükûnet bulmanız için size nefislerinizden eş­ler yaratan, aranızda sevgi ve rahmet kılan (Rum:21) Allah'a hamdolsun!

"Sevimli ve doğurgan kadınlarla evlenin ki ben Kıya­met Günü'nde çokluğunuzla iftihar edeyim diyen sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed'e (s.a), Âli'ne ve Ashabı[2] salât ve selâm olsun!

Bilinmelidir ki İslâm dini, evlenmek isteyen müslümanlara, bu meşru' işin yapılması için birçok kurallar getirmiş, çeşitli tavsiyelerde bulunmuştur. Ne var ki, insanların çoğu buna güçleri yettiğince kulluk görevlerini yapmaya çalışan günümüz müslümanları da dahildir İslâm dininin evlilik hak­kındaki kurallarını, tavsiyelerini bilmemektedirler. İşte eli­nizdeki eseri, bu kuralları bilmeyen ve fakat öğrenmek işti­yakı ile dolu olan kardeşlerimi düşünerek hazırladım. Böy­lece, İslâm'a uygun olarak evlenmek isteyen müslüman kar­deşlerim, teşebbüs ettikleri bu işte peygamberimiz ve önde­rimiz Hz. Muhammed'in (s.a) izinden gidebilsinler ve bu hususta kendisinden gelen emirlere itaat ederek dünya ve ahiret mutluluğuna kavuşabilsinler!

Bu risalede zikredilen her Hadîs-i Şerifin ardın­dan, günümüzde bazı evli kardeşlerimizin düştükleri ha­talara işaret etmeyi uygun bulduk. Rahim olan Allah Teâlâ'dan, emeğimizi zayi etmemesini ve çabamızın ya­rarlarını umumi kılmasını dileriz!

Evlenme'nin, gelindamat olmanın birçok örf ve âdetleri olduğunu hepimiz biliriz. Ancak biz (o örf ve âdetlere iltifat etmeyerek), bu risaiede sadece Hz. Pey-gamber'in (s.a) sünneti ile sabit olan ve kesinliğinde kuş­ku bulunmayan kural ve tavsiyelere yer verdik ki bu ri­saleyi okuyan kardeşlerimiz, tam bir güven içinde; "Okuduğum düsturlar bana Peygamberimden gelmiştir" diyebilsinler ve öğrendiklerini kalp huzuruyla hayatlarına geçirebiisinler.

Evlilik hayatına Hz. Peygamber'in (s.a) emir ve tav­siyelerine uygun olarak başlayan her müslüman genç için hiç kuşkusuz büyük mükâfatlar ve mutluluklar vardır. Elbette Allah Teâlâ böyle davranan gençleri; "Ey Rabbimiz Bize, eşlerimizden ve çocuklarımızdan gözümüzün aydınlığı olacak kimseler ihsan et ve bizi muttakilere önder yap" (Furkan: 74) diyen mümin kulların sa­fına dahil edecek ve onları cennetine koyacaktır.

Allah Teâlâ'nin buyurduğu gibi, sonuçta zafer ve mutluluk mutlaka muttakilerin olacaktır.

"Muttakiler, gölgeler altında, çeşmelerin başında ve diledikleri meyveler içindedirler. (Dünyadaki) amellerinizden dolayı afiyetle yeyin içini Biz iyilik yapanla­rı işte böyle mükâfatlandırırız" (Mürselat: 41-44)

İşte size o kural ve tavsiyeler!... [3]

Nâsırüddin Elbanî

 
[1] Nasıruddin Elbani, Hadîs-i Şeriflere Göre Evlenme Adabı, Arslan Yayınları: 5.

[2] Bu hadis, İmam Ahmed ve Taberâni tarafından "Hasen" bir senedle, îbn Hibban tarafından ise "Sahih" bir senedle nakledilmiştir.

[3] Nasıruddin Elbani, Hadîs-i Şeriflere Göre Evlenme Adabı, Arslan Yayınları: 7-8.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Önsöz
« Posted on: 05 Nisan 2020, 01:45:07 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Önsöz rüya tabiri,Önsöz mekke canlı, Önsöz kabe canlı yayın, Önsöz Üç boyutlu kuran oku Önsöz kuran ı kerim, Önsöz peygamber kıssaları,Önsöz ilitam ders soruları, Önsözönlisans arapça,
Logged
13 Temmuz 2011, 08:54:33
Selvihale

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 434


« Yanıtla #1 : 13 Temmuz 2011, 08:54:33 »

Sevimli ve doğurgan kadınlarla evlenin ki ben Kıya­met Günü'nde çokluğunuzla iftihar edeyim diyen sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed'e (s.a), Âli'ne ve Ashabı[2] salât ve selâm olsun!

Amin snsuz salat ve selm olsun.....Rabbim razı olsun.....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
13 Temmuz 2011, 09:49:31
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« Yanıtla #2 : 13 Temmuz 2011, 09:49:31 »

"Ey Rabbimiz Bize, eşlerimizden ve çocuklarımızdan gözümüzün aydınlığı olacak kimseler ihsan et ve bizi muttakilere önder yap"


Amin amin amin...Rabbim razı olsun,selam ve dua ile...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
13 Ocak 2014, 22:02:21
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #3 : 13 Ocak 2014, 22:02:21 »

Peygamber efendimiz evlenmek benim sünnetimdir ve sünnetimi yapmayan benden değildir diyerek evlenmenin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Sizde evlenerek peygamber efendimizin sünneti olan evlenmesini yapabilir ve iyi bir iş yapabilirsiniz . Evlenmek çok önemli bir şey unutmayın.  [/b] ;) ;) :D
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

13 Ocak 2014, 22:07:09
Hanife Ls 1

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 892


« Yanıtla #4 : 13 Ocak 2014, 22:07:09 »

selamün aleyküm;ALLAHın rahmeti ve bereketi sizin üzerinizde olsun...
amin kardeşlerim inşalllah.....
 Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.
buda peygamberimizin bir hadisidir...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 13 Ocak 2014, 22:08:09 Gönderen: Hanife 8.D »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Eyvah, aldandık! Şu hayat-ı dünyeviyeyi sabit zannettik. O zan sebebiyle bütün bütün zayi ettik. Evet, şu güzerân-ı hayat bir uykudur; bir rüya gibi geçti. Şu temelsiz ömür dahi bir rüzgâr gibi uçar, gider.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &