> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Esbabu Vurudil Hadis > Sonuç
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sonuç  (Okunma Sayısı 1516 defa)
11 Mart 2010, 18:36:28
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 11 Mart 2010, 18:36:28 »Sonuç

Biz, bu çalışmamızla, uzun zamandan beri kapalı bulunan bu kapının (konunun) kapısını çok fazla açtığımız kanaatinde değiliz. Bu ev (konu), hala kendisine girmek isteyenleri beklemeye devam etmekte ve bu kapı şevk içerisinde çalışan saliklerini gözlemektedir.

Sünnet ve hadis-i şerifler için yapılan çalışma, bu bahir mevzuya, -Esbabu´l-Hadis- çok önem vermeyi gerektirir. Şunu da kaydedelim ki zamanımızda bu konuya duyulan ihtiyaç, hiçbir devirde duyulmamıştır.

Allah´a hamd olsun ki dini gayret ve hamle, gençler arasında epeyce yol almıştır.

O günlerde ümetin başına gelen felaket, bugünün ümmetinin başına gelmemiştir. Bu hazırlık ve ilacın başarısı, Kur´an ve Sünnet´in sırlarını iyi anlamaya varıp dayanır. Bu sırlardan birisi de bu kalkınmanın sebeplerini tanıyıp iyi bilmektir.

Andolsun ki bu iş için büyük gayret sarfedildiği çok net bir şekilde ortadadır. Binaenaleyh ilgili iş, sadece te´Iif, sadece cem ve tedvin işi değildir. Her ne kadar bütün bunlar, bu kalkınmanın sebeplerinden birini teşkil etse dahi, hadis ve sünnet kitapları, bunların bu kadar mevcudiyetine ve kendiliğinden olabildiğince istifade edilmesine rağmen konunun ihtiyacını -bu kadar çok olmasına ve bu hususta meşakkate katlanılmasına rağmen- tamamen karşılamaz.

Konunun derinliğine, meşihat müessesesine -ilgili birimlerin-bölümlerine, şeyhlerin (hocaların) eğilimine ve hadis hizmetine matbu´ ve yazma eserlerin ravilerinin hallerinin tescilini ortaya koyan kitaplara, bu denli itina gösterilmesine rağmen, İslam Tarihi kitaplarının mutlaka ama mutlaka gözden geçirilmesi gerekir.

Hadisçilerin elinde ve onlann metodlanna göre tedvin edilen -Taberî Tarihi, Dimeşk Tarihi, Bağdat Tarihi ve el-Bidaye ve´n-Nihaye... gibi- bütün tarih kitapları bir açıdan bu olayları (hadisleri) cem etmek, bir başka açıdan da bu ana kadar tahkik edilmeyen şerhleri tahkik etmek için, kitapların tamamı muhaddislerin gayretini beklemektedir.

Bütün bu kitaplar, hadis ilmiyle uğraşmak isteyenler için bir azık, tarihçi ve misyonerler (İslam davetçileri) için bir malzemedir.

Çünkü hayatın seyri, ancak muhaddislerin metodu üzere hareket eden kişilerin, bu hareketin ipini -daha Önce teslim aldıkları gibi- teslim aldıklarında ancak müstakim olur. Mutluluk, bu insanların belirtilen hayat tarzını, kendi kontrollerine aldıkları zaman söz konusu olacaktır.

Andolsun ki, gerçek (İslamî) hayat, böylesi insanların elinden çıktığı gün hak zulme uğratılmış ihlaslı ve samimî Müslümanlar, zalimlerin gecesinde (zulmedenlerin zulmünün karanlığında) şaşa kalmışlardır.

Size diyorum! Bilinmeyen bir zaman diliminde îslamî hayat bu yüksek ilhamlara tırmanan (mazhar olan) bu kimseler sayesinde kemale ermiştir. Andolsun ki, tarih kitapları bizim dışımızdaki kimselerin kitaplarından istifade edilerek yazılmıştır. Böylece bu tarihçiler, Amr b. As´ı sömürgeci addetmişlerdir. İslamî hilafeti de bir çeşit sömürgecilik saymışlar, hatta daha da ileri gitmişlerdir.

Bütün bunlar (olup bitenler), îslamî hayattan bahsedenlerin metodlarının ortadan kalkmasından (yani bilinmemesinden) Ötürü olmuştur. Çünkü tarih, hadisten doğmadır.

Şüphesiz günümüzde bizler, yeni bir kalkınma ihtiyacı içinde olduğumuzu düşünmekteyiz ki, bu (bizleri), tarih kitaplarının içinde dağınink bir şekilde bulunan tüm hadislerin mesnedlerinin (senedlerinin) tahrici (kaynağının araştırılması) neticesine götürür. Daha sonra da önceki ve yeni tarihçilerin ele almadığı, incelemediği asırların tarihini incelememizi gerektirir.

İşte bütün bu ve o veriler (eski ve yeni kaynaklar), naslann anlaşılmasına destek sağlar.

"Allah (c.c.) gerçeği söyler ve O, gerçek yola iletir." (Ahzab-4)

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Sonuç
« Posted on: 26 Ekim 2021, 04:47:47 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Sonuç rüya tabiri,Sonuç mekke canlı, Sonuç kabe canlı yayın, Sonuç Üç boyutlu kuran oku Sonuç kuran ı kerim, Sonuç peygamber kıssaları,Sonuç ilitam ders soruları, Sonuç önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &