ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Biyoğrafi Dünyası > Erkek Sahabeler > Abdullah Bin Cahş (r.a)
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Abdullah Bin Cahş (r.a)  (Okunma Sayısı 2083 defa)
04 Mart 2009, 23:30:56
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 04 Mart 2009, 23:30:56 »ABDULLAH BİN CAHŞ

Sa’d bin Ebî Vakkâshazretleri, Uhud harbinde Hz. Abdullah bin Cahş'la arasında geçen konuşmayışöyle anlattı:

"Uhud’da,savaşın çok şiddetli devam ettiği bir andı. Abdullah bin Cahş yanıma sokuldu,elimden tuttu ve beni bir kayanın dibine çekti. Bana şunları söyledi:

- Şimdi burada sen duâet, ben "âmin" diyeyim. Sonra ben duâ edeyim, sen de"âmin" de!

Kıyasıya vuruşayım

Ben de,"Peki!.." dedim ve şöyle duâ ettim:

- Allahım, bana çok kuvvetlive çetin kâfirleri gönder. Onlarla kıyasıya vuruşayım. Hepsini öldüreyim.Gâzi olarak, geri döneyim.

Abdullah bin Cahş benimyaptığım bu duâya, bütün kalbiyle "âmin" dedi. Sonra kendisi şöyleduâ etmeye başladı:

- Allahım, bana zorlukâfirler gönder, kıyasıya onlarla vuruşayım. Cihâdın hakkını vereyim. Hepsiniöldüreyim.

En sonunda bir tanesi debeni şehîd etsin.

Gönlüm böyle bir duâya"âmin" demek arzu etmiyordu. Fakat, o istediği ve önceden sözverdiğim için mecbûren "âmin" dedim.
 
 Kılıcı kırıldı

Daha sonra, kılıçlarımızıçektik, savaşa devam ettik. İkimiz de önümüze geleni öldürüyorduk.

O, son derece bahadırâneharbediyor, düşman saflarını tarumar ediyordu. Düşmana hamle üstüne hamleediyor, şehîd olmak için derin bir iştiyakla hücûmlarını tazeliyordu.

"AllahAllah!.." diyeçarpışırken kılıcı kırıldı. O anda sevgili Peygamberimiz, ona bir hurma dalıuzatarak, savaşa devam etmesini buyurdu.

Bu dal bir mu’cize olarakkılıç oldu ve önüne geleni kesmeye başladı. Birçok düşmanı öldürdü."

[Daha sonra bu kılıç,vârisleri elinde uzun seneler kaldı. En son bir Türk kumandanı, iki yüzaltına bunu satın almıştır.]

Savaşın sonuna doğruAbdullah bin Cahş, Ebûl Hakem isminde bir müşrikin attığı oklarla arzu ettiğişehâdete kavuştu.

Şehîd olunca, kâfirler,bu mübârek şehîdin cesedine hücûm ederek burnunu, dudaklarını ve kulaklarınıkestiler. Her tarafı kana boyandı.

Muharebe bittikten sonra,Abdullah bin Cahş’ı şehîd edilmiş bulan Hz. Sa’d, durumu ve onun yaptığıduâyı Peygamber efendimize anlattı.

Resûlullah efendimiz de,onun duâsının kabûl edildiğini ve bu dünyada istediğine kavuştuğunu, âhırettede istediğine kavuşacağının anlaşıldığını bildirdi.

Hz. Abdullah bin Cahş’ıve dayısı "Seyyidüşşühedâ" ya’nî, "Şehîdlerin efendisi"Hz. Hamza’yı aynı kabre defnettiler.

Abdullah bin Cahşhazretleri, Resûlullahın halası Ümeyme ile Cahş’ın oğludur. Zevcât-ıtâhirâttan Zeyneb binti Cahş’ın kardeşidir. Habeşistan'a iki kere hicretetti. Birkaç kere ordu kumandanı yapıldı.Hz. Ebû Bekir’in vasıtasıyla,kelime-i şehâdet getirerek, ilk Müslümanlardan olmak şerefine kavuştu. 
 
 
En çok katlananınızdır

Abdullah bin Cahşhazretleri, İslâmiyeti heyecanla yaşayan zâtlardandı. İlk Müslüman olduğuyıllarda, kâfirler kendisine her türlü ezâ ve cefâyı yapmışlardı. Hepsine deîmânının verdiği güç ile mukabele etmiş, ezâ ve cefâlara katlanmıştır.Peygamber efendimiz, kendisi için buyurmuştur ki:

- Açlığa ve susuzluğaen çok dayanan ve katlananınızdır.

Resûlullah efendimizinşehîdler için verdiği müjdeleri duyarak, hep şehîd olmaya can atar, harplerdehep en önde kahramanca çarpışırdı.

Peygamber efendimizhicretin ikinci senesinde, Nahle’de, Kureyş müşriklerini gözetlemek üzere,ilk önce Ebû Ubeyde bin Cerrâh’ı göndermek istemişti. Hz. Ebû Ubeyde,Peygamber efendimizden ayrılmaya dayanamıyarak ağlamaya başladı. Bununüzerine Peygamberimiz, onu göndermekten vazgeçti. Hz. Abdullah bin Cahş derki

"O gün Resûlullahaleyhisselâm, yatsı namazını kılınca bana buyurdu ki:

- Sabahleyin yanımagel! Silahın da yanında bulunsun! Seni bir tarafa göndereceğim.

Sabah olunca mescidegittim. Kılıcım, yayım, ok ve çantam üzerimde, kalkanım da yanımda idi.Resûlullah efendimiz, sabah namazını kıldırdıktan sonra, muhâcirlerdenbenimle birlikte gidecek birkaç kişi buldu. Bir mektup vererek buyurdu ki:

- Seni bu kişilerinüzerine kumandan tayin ettim. Git! İki gece yol aldıktan sonra, mektubu aç!Orada yazılanlara göre hareket et!

- Yâ Resûlallah! Hangitarafa gideyim?

- Necdiye yolunu tut!Rekiye’ye, kuyuya yönel!"

Abdullah bin Cahşhazretleri, Nahle seferine görevlendirildiği zaman, ilk defa"Emîr-ül-mü’minîn" sıfatı verildi. Böylece, İslâmda ilk tayinolunan "emîr" oldu. Mücâhidlerin, iki kişisi için bir develerivardı.
 
 
Kimseyi zorlama!

Sekiz veya oniki kişilikbir birlik ile iki gün sonra Melel mevkiine vardıklarında, mektubu açtı.Mektupta şunlar yazılıydı:

Bismillâhirrahmânirrahîm.Bu mektubu gözden geçirdiğin zaman, Mekke ile Tâif arasındaki Nahle vâdisineininceye kadar, Allahü teâlânın ismi ve bereketiyle yürüyüp gidersin.

Arkadaşlarındanhiçbirini, seninle birlikte gitmeye zorlamayasın! Nahle vâdisindekiKureyşlileri, Kureyşlilerin kervanını gözetleyip denetleyesin! Onlarınhaberlerini bize bildiresin!

Emîr-ül-mü’minîn Hz.Abdullah bin Cahş, Peygamberimizin mektubunu okuduktan sonra, "BizlerAllahü teâlânın kullarıyız ve hep O’na döneceğiz. İşittim ve itâat ettim.Allahü teâlânın ve sevgili Resûlünün emrini yerine getireceğim" diyerekmektubu öpüp, başına koydu. Sonra arkadaşlarına dönerek dedi ki:

- Hanginiz şehîdolmayı istiyor ve özlüyorsa, benimle gelsin! Gelmek istemeyen dönüpgidebilir, hiçbirinizi zorlayıcı değilim. Gelmezseniz, ben tek başıma gidip,Resûl aleyhisselâmın emrini yerine getireceğim.
 
Biz de işittik

Arkadaşları hep birdencevap verdiler:

- Biz de, işittik. Allahüteâlâya, Peygamber efendimize ve sana itâat edicileriz. Nereye istersen,Allahü teâlânın bereketi ile yürü.

Sa’d bin Ebî Vakkâshazretlerinin de bulunduğu küçük ordu ile Hicâz’a doğru yol aldılar veNahle’ye geldiler. Bir yere gizlendiler. Oradan gelip geçen Kureyşîlerigözetlemeye başladılar.

Bu sırada bir Kureyşkâfilesi geçti. Develer yüklü idi. Mücâhidler, Kureyş kâfilesine yaklaşarak,onları İslâma da’vet ettiler. Kabûl etmeyince, çarpışma başladı. Çarpışmasonunda, birisini öldürdüler, ikisini esir aldılar. Birisi de atlı olduğuiçin ona yetişemediler. Kâfirlerin bütün malı mücâhidlere kaldı.

Hz. Abdullah bin Cahş, buganimet mallarının beşte birini Resûlullah efendimize ayırdı. Bu ganimet,Müslümanların aldıkları ilk ganimetti. Bu beşte bir hisse de, ilk ayrılanbeşte bir idi. İlk öldürülen müşrik ve alınan esirler de, bu Nahleseferindeydi. Daha henüz ganimetle ilgili âyet-i kerîmeler gelmemişti.

Bundan sonra Bedir gazâsıoldu. Alınan esirler için, Resûlullah efendimiz, Hz. Ebû Bekir, Hz. Ömer ve Hz.Abdullah bin Cahş’a danıştı. Hicretin üçüncü senesinde yapılan Uhud harbindebüyük kahramanlıklar gösterdi. Hz. Abdullah bin Cahş yiğitliğin sembolüydü.
 
 
En çok özlediği

Abdullah bin Cahş,Peygamberimize çok bağlı idi. Resûlullah efendimiz, onu emîr tayin ettiğivakit, kendisine sormuştu:


- Ey Abdullah! Dünyadaen çok arzu ettiğin, özlediğin nedir?

Bunun üzerine,"Allah ve Resûlüne muhabbettir" diye arzetmişti.

Hz. Abdullah orta boylu,çok yakışıklı bir zât idi. Peygamber efendimizi pek ziyâde severdi. Bumuhabbet uğrunda canını fedâdan çekinmemiş, Uhud harbinde en büyükkahramanlığı göstererek, Allahü teâlânın rızâsı uğrunda şehâdet şerbetiniiçmiştir.

Eshâb-i kirâm arasındalâkabı, "El Mücâhidü fillah", ya’nî "Allah yolununfedâisi" idi. Şehîd olduğunda 40 yaşlarında idi. Allah yolundaHabeşistan’a yapılan ikinci hicretten sonra, âilece Medîne’ye hicret etmişti.Medîne’ye hicret edince, Asım bin Sâbit ile kardeş oldu.
 

 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Abdullah Bin Cahş (r.a)
« Posted on: 11 Aralık 2019, 03:48:02 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Abdullah Bin Cahş (r.a) rüya tabiri,Abdullah Bin Cahş (r.a) mekke canlı, Abdullah Bin Cahş (r.a) kabe canlı yayın, Abdullah Bin Cahş (r.a) Üç boyutlu kuran oku Abdullah Bin Cahş (r.a) kuran ı kerim, Abdullah Bin Cahş (r.a) peygamber kıssaları,Abdullah Bin Cahş (r.a) ilitam ders soruları, Abdullah Bin Cahş (r.a)önlisans arapça,
Logged
10 Ekim 2019, 19:46:01
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.699


« Yanıtla #1 : 10 Ekim 2019, 19:46:01 »

Esselamu aleykum. Rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
11 Ekim 2019, 06:06:01
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.022« Yanıtla #2 : 11 Ekim 2019, 06:06:01 »

Aleyküm selâm. Bilgiler için Allah sizlerden razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &