ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Biyoğrafi Dünyası > Erkek Sahabeler > Abbas Bin Ubade (r.a)
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Abbas Bin Ubade (r.a)  (Okunma Sayısı 2640 defa)
04 Mart 2009, 23:36:59
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 04 Mart 2009, 23:36:59 »Abbas bin Ubâde, Peygamber efendimizindavetini duyunca, Müslüman olmak için koşarak gelen Medineli ilk 12 kişiden biridir.Birinci Akabe biatında Müslüman olan altı Medineli, ikinci sene yanlarına altıarkadaş daha alıp, oniki kişi olarak Mekkeye geldiler.

Şimdiden yapınız!

Peygamberimizle gece Akabede görüşmek üzere sözaldılar. Gece olunca buluştular ve aralarında anlaştılar. Hz. Abbas bin Ubâde,Peygamber efendimizle yapılan anlaşmayı pekiştirmek için arkadaşlarına dedi ki:

- Ey Hazrecliler! Peygamber efendimizi niçin kabulettiğinizi biliyor musunuz?

Onlarda: "Evet" cevabını verdiler. Bununüzerine sözlerine söyle devam etti:

- Siz Onu, hem sulh, hem de savaş zamanları içinkabul edip, Ona tâbi oluyorsunuz. Eğer, mallarınıza bir zarar gelince, akraba veyakınlarınız helak olunca, Peygamberimizi yalnız ve yardımsız bırakacaksanız, bunuşimdiden yapınız!

Vallahi, eğer böyle birşey yaparsanız dünyada veahirette helak olursunuz. Eğer davet ettiği şeyde, mallarınızın gitmesine ve yakınakrabalarınızın öldürülmesine rağmen, Peygamberimize bağlı kalacaksanız, Onututunuz. Vallahi bu, dünyanız ve ahiretiniz için hayırdır.

Bu sözler üzerine arkadaşları da dediler ki:

- Biz Peygamberimizi, mallarımız ziyan olsa da,yakınlarımız öldürülse de yine tutarız. Ondan hiçbir zaman ayrılmayız. Ölmekvar, dönmek yok.

Sonra Peygamber efendimize dönerek sual ettiler:

- Ya Resulallah, biz bu ahdimizi, sözümüzü yerinegetirirsek, bize ne vardır, diye sual ettiler.

Peygamberimiz ise; "Cennet" buyurdular.

Bundan sonra sıra ile Peygamberimize biat ettiler ve sözverdiler.

Peygamberimiz Medineli Müslümanlardan su hususlarda sözaldı:

Allahü teâlâya hiçbir şeyi ortak koşmamak,hırsızlık etmemek, zina etmemek, çocukları öldürmemek, yalan söylememek, iftiraetmemek, hayırlı işlere muhalefet etmemek.

Medinelilerin Peygamber efendimize biat ettiği sıradaAkabe tepesinden şöyle bir ses duyuldu:

- Ey Minada konaklayanlar! Peygamber ile Müslüman olanMedineliler, sizlerle savaşmak üzere anlaştılar!

Peygamberimiz, bu ses için buyurdu ki:

- Bu Akabenin şeytanıdır.

Sonra seslenene de buyurdular ki:

- Ey Allahü teâlânın düşmanı! İsimi bitirince,senin hakkından gelirim!

Bu şekilde emrolunmadık

Biat eden Medinelilere de buyurdu:

- Siz hemen konak yerlerinize dönün!

Hz. Abbas bin Ubâde dedi ki:

- Ya Resulallah, yemin ederim ki, istediğin takdirde,yarın sabah, Minada bulunan kâfirlerin üzerine kılıçlarımızla eğilir, onlarınhepsini kılıçtan geçiririz.

Peygamber efendimiz memnun oldular, fakat, "Bize,henüz bu şekilde hareket etmemiz emrolunmadı. Şimdilik siz yerlerinizedönünüz" buyurdu.

Hz. Abbas bin Ubade, Akabe'de biat ettikten sonra,Peygamberimizden ayrılmamış, Mekke'de kalmıştır. Peygamberimize hicret izni gelince,o da Medine'ye hicret etmiştir. Bu sebeple kendisine, “Ensarın muhaciri”denilmiştir.

Bize buyurun!

Peygamber efendimiz, Mekke'den Medine'ye hicret ettiğinde,herkes Resulullahı misafir etmek istiyordu. Medine halkı, Peygamberimize, görülmemişbir tezahüratta bulunuyor, herkes, "Bize buyurun ya Resulallah”diyerek evlerine davet ediyorlardı.

Resulullahın Kusva adındaki develeri, sağa sola bakabaka ilerlerken, Abbas bin Ubade hazretleri ve Salim bin Avf oğulları, Kusva'nınönüne gerilerek dediler ki:

- Ya Resulallah! Bizim yanımızda kal! Sayıca çokluk,mal ve silah bakımından, düşmanlarına karşı seni koruyup savunacak kuvvet ve kudretbizde var.

Peygamberimiz, gülümseyerek onlara buyurdular ki:

- Allahü teâlâ, onlari size hayırlı ve mübarekkılsın! Devenin yolunu açınız! Nereye çökeceği ona bildirilmiştir.

Peygamber efendimiz, Mekke'den gelen muhacirlerle, MedineliMüslümanları birbirlerine kardeş yaptılar. Hz. Abbas bin Ubade'yi de Hz. Osman binMaz'un ile din kardeşi yaptılar.

Abbas bin Ubade hazretleri, Uhud gazasında, bir araeshab-ı kiramın dağılmakta olduğunu görünce, dağılan eshab-ı kirama şöyle seslendi:

- Ey kardeşlerim! Bu uğradığımız musibet,Peygamberimize karşı isyanımızın neticesidir. O, sabır ve sebat ederseniz, yardımakavuşacağınızı size vaad etmişti. Dağılmayınız! Peygamberimizin etrafınageliniz! Eğer bizler, koruyucuların yanında yer almaz da, Resulullaha bir zarargelmesıne sebep olursak, artık Rabbimizin katında bizim için ileri sürülecek birmazeret bulunmaz!

Şahitlik edeceğim

Bu sözleri söyledikten sonra, iki arkadaşıyla ileriatıldılar. Büyük bir gayretle "Allah Allah" nidalarıyla, önlerinegelenle dövüşmeye başladılar. Peygamber efendimizin uğrunda, Onu korumak için sehitoluncaya kadar kahramanca çarpıştılar. Müşriklerden Süfyan bin Ümeyye, Hz. Abbas'iiki yerinden yaraladı. Akşam üzeri Hz. Abbas'ı, kanlar içinde eli, yüzü kesilmişbir hâlde şehit olmuş buldular.

Peygamberimiz Uhud'da şehit olan eshab-ı kiram içinbuyurdular ki:

- Vallahi, eshabımla birlikte ben de şehit olup, Uhuddağının bağrında gecelemeyi ne kadar isterdim. Ben, bunların, Allahü teâlânınyolunda hakiki şehit olduklarına kıyamet gününde şahitlik edeceğim.

Hz. Abbas bin Ubade, Medineli Hazrec kabilesine mensuptu.Babası; Ubade bin Nadle'dir. Doğum tarihi bilinmemektedir.
 
 
 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Abbas Bin Ubade (r.a)
« Posted on: 09 Aralık 2019, 21:24:01 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Abbas Bin Ubade (r.a) rüya tabiri,Abbas Bin Ubade (r.a) mekke canlı, Abbas Bin Ubade (r.a) kabe canlı yayın, Abbas Bin Ubade (r.a) Üç boyutlu kuran oku Abbas Bin Ubade (r.a) kuran ı kerim, Abbas Bin Ubade (r.a) peygamber kıssaları,Abbas Bin Ubade (r.a) ilitam ders soruları, Abbas Bin Ubade (r.a)önlisans arapça,
Logged
12 Ekim 2019, 21:36:54
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.699


« Yanıtla #1 : 12 Ekim 2019, 21:36:54 »

Esselamu aleyküm.Medineli ensar kardeşimizden ilk müslüman olan Abbas bin Ubadeye binler rahmet binler selam olsun inşAllah..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
14 Ekim 2019, 03:05:14
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.019« Yanıtla #2 : 14 Ekim 2019, 03:05:14 »

Aleyküm selâm. Abbas bin ubăde Peygamber Efendimizin davetini duyunca müslüman olmak için koşarak gelen medineli ilk 12 kişiden birisidir.
Rabbim ilmimizi artırsın inşaAllah Bilgiler için Allah razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &