ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Emanet ve Ehliyet > Cenine karşı işlenen cinayetler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Cenine karşı işlenen cinayetler  (Okunma Sayısı 519 defa)
07 Aralık 2011, 13:38:27
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 07 Aralık 2011, 13:38:27 »CENİNE KARŞI İŞLENEN CİNAYETLER (GURRE)

 
1353 Bir kimse; bir kadının karnına vurup, rahminde bulunan çocuğun ölü doğmasına veya düşmesine sebeb olursa "cinayet" işlemiş olur. Anne rahmindeki çocuğa "cenin" denir. Şurası muhakkaktır ki; "cenin" anneye tabidir, bu açıdan ayrı bir canlı olarak ele alınamaz. Ancak "miras" ve "vasiyyet" gibi hususlarda ayrı bir canlı olarak dikkate alınır. Şöyle ki; bir kimse, karısı hamile iken ölse, rahminde bulunan çocuk "asabesi" içerisine dahildir.(243) Dolayısıyla bu açıdan ayrı bir canlı hükmündedir.

 

 1354 Resûl-i Ekrem (sav)'in: "Cenin hakkında gurre; köle olsun, cariye olsun, onun kıymeti beşyüz dirhemdir"(244) buyurduğu bilinmektedir. Hanefi fûkahası: "Hamile kadının karnına vurmak veya başka yollarla "cenin" öldürülürse bakılır, eğer o erkek ise, erkeğin diyetinin yirmide biri (beşyüz dirhem), kız ise, kadının diyetinin onda biri (bu da beşyüz dirhem), katil üzerine veya akılesi üzerine vacip olur. Gurre; bir sene içerisinde ödenir. Resûl-i Ekrem (sav)'in gurreyi, akıle üzerine bir sene içerisinde ödenmek üzere vacip kıldığı, sahih senetlerle malum olmuştur. Eğer cenin ölü düşüp, annesi de ölürse; cenin için "gurre", anne için "diyet" vacip olur. Eğer cenin diri olarak doğar, fakat o darbeden dolayı ölürse "diyet" gerekir"(245) hükmünde ittifak etmiştir.

 

 1355 Bir kadın; ilaç veya kendi karnına vurmak suretiyle, ölü bir çocuk düşürürse, o kadının akılesi üzerine gurre vacip olur.(246) Şöyle ki; kadının akılesi (asabesi, mirascıları) çocuğun sahibi durumunda olan babaya, beşyüz dirhem gümüşü, bir yıl içeresinde ödemek durumundadırlar. "Cenin"in korunması; neslin çoğalması noktasından da oldukça önemlidir. Molla Hüsrev: "Hamile bir kadın vefat eder, karnındaki çocuğu diri olursa; kadının karnı sol tarafından yarılıp, çocuk çıkarılır. Haniye'de de böyle zikredilmiştir.(247) buyurmaktadır.

 

 1356 Kur'an-ı Kerim'de: "Evladlarınızı fakirlik korkusuyla öldürmeyiniz. Onları da, sizi de biz rızıklandırırız. Hakikat onları öldürmek büyük bir suçtur"(248) hükmü beyan buyurulmuştur. Başta kürtaj olmak üzere, "Cenin"e karşı işlenen her türlü cinayet; büyük bir günahtır. Bir kimse; kasden bir cenini öldürürse sadece "gurre" vermekle, günahtan kurtulmaz. Ayrıca böyle bir fiilden dolayı tevbe etmek zorundadır. Ancak "gurre" vermediği müddetçe, tövbe sahih olmaz. Hiçbir mü'min doktorun da; "kürtaj" yapması düşünülemez. Çünkü kürtaj yapmak, haram olan bir fiildir. Başta spiral olmak üzere, ilaç ve diğer tıbbi yollarla "doğum kontrolü" yapmak da, caiz değildir. Zira bu fiillerde "fıtrat"a müdahale sözkonusudur. Hiçbir gücün, Allahû Teâla (cc)'nın yaratmış olduğu fıtri durumu; bozma veya değiştirme veya iptal etmeye gayret etme hakkı yoktur.(249)

 

 1357 Mü'min ve mütehassıs bir doktor; doğum yapması halinde annenin hayati tehlike geçireceğini "Zann-ı Galibi" ile beyan ederse; zaruret hali ortaya çıkar. Ancak ızdırar halinde; doğum kontrolüne cevaz verilebilir. Meşrû bir sebeb mevcut değilken; sadece rızk endişesiyle "Doğum kontrolü" yapmak, başlı-başına bir faciadır. Zira rızk endişesinde itikadi bir zaaf vardır. (243) İbn-i Nüceym-El Bahrû'r Raik-Kahire: 1311 C: 8, Sh: 389.

 (244) İbn-i Hümam-Fethû'l Kadir-Beyrut: 1318 C: 8, Sh: 326. Ayrıca Molla Hüsrev-Dürerû'l Hükkam fi Şerhi'l Gureri'l Ahkam-İst: 1307 C: 2, Sh: 108, İmam-ı Merginani-El Hidaye Şerhû Bidayetü'l Mübtedi-Kahire: 1965 C: 4, Sh: 189.

 (245) Şeyh Nizamüddin ve Heyet-A.g.e, Sh: 34-35. Ayrıca İbn-i Nüceym-El Bahrû'r Raik-Kahire: 1311 C: 8, Sh: 390, El Ceziri-Kitabû'l Fıkh Ale'l Mezahibi'l Erbaa-Beyrut: 1392, C: 5, Sh: 372-373, Şeyh Abdülgani El Meydani-A.g.e. C: 3, Sh: 170, Molla Hüsrev-A.g.e. C: 2, Sh: 108-100, İmam-ı Merginani-A.g.e. C: 4, Sh: 189-190, El Mavsili-El İhtiyar fi ta'lili'l Muhtar-İst: 1980 C: 5, Sh: 44.

 (246) Şeyh Muhammed İbn-i Süleyman-Mecmuaû'l Enhur (Şerhû Damad) İst: 1316 Mtb. Amire Tb. Osfet: Beyrut: ty C: 2, Sh: 650.

 

 (247) Molla Hüsrev-A.g.e. C: 1, Sh: 167.

 (248) El İsra Sûresi: 31 (Not: Müfessirler; hem anne rahmindeki, hem de doğumdan sonraki çocuğun öldürülmesinin haram olduğunu beyan etmişlerdir.)

 (249) Papaz Thomas Malthus tarafından ortaya atılan "Geometrik hız prensibine" göre, dünya ileri bir tarihte "açlık" tehlikesi geçirecektir. Bu sebeple "Doğum Kontrolü"nü şart görür!.. Son yıllarda Batıcı-Laik kadrolar; mü'minlerin nüfusunu kontrol edebilmek için, korkunç bir propagandaya başlamışlardır. Emperyalist kâfirlerin; mü'min kadınların rahimlerindeki çocuklara dahi, düşman olduklari sezilmektedir. Unutulmamalıdır ki, kürtaj haramdır.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Cenine karşı işlenen cinayetler
« Posted on: 22 Kasım 2019, 19:32:53 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Cenine karşı işlenen cinayetler rüya tabiri,Cenine karşı işlenen cinayetler mekke canlı, Cenine karşı işlenen cinayetler kabe canlı yayın, Cenine karşı işlenen cinayetler Üç boyutlu kuran oku Cenine karşı işlenen cinayetler kuran ı kerim, Cenine karşı işlenen cinayetler peygamber kıssaları,Cenine karşı işlenen cinayetler ilitam ders soruları, Cenine karşı işlenen cinayetlerönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &