> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > El-luluu Vel Mercan > Hac
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hac  (Okunma Sayısı 1748 defa)
13 Eylül 2010, 12:52:58
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


Hac
« : 13 Eylül 2010, 12:52:58 »HAC

İbn Ömer (r.a.) şöyle haber vermiştir:

Bir kimse Resulüllah´a, (a.s.) ihrama giren kişi ne gibi elbise giyebilir? diye sordu. Hz. Peygamber (a.s.) "Gömlek, sarık, kilot, bornoz, mest giymeyin. Ancak biriniz ayakkabı bulamazsa o zaman mest giysin. Ama mestleri topuktan aşağısından kessin. Zağferan yahut vers (alaçehri) ile boyanmış olan bir şey giymeyiniz" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2012

İbn Abbas (r.a.)

Resulüllah´tan (a.s.) şöyle işittiğini haber vermiştir: Allah Resulü hutbe irat ederken ihrama gireni kastederek: "Şalvarlar (donlar), izar bulamayanlar için, mestler de ayakkabı bulamayanlar içindir" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2015

Yaala b. Umeyye (r.a.) şöyle anlatır:

Hz. Peygamber (a.s.) Ciranede iken huzuruna bir kimse çıkageldi. Üstünde bir cübbe vardı. Cübbenin üzerinde de zağferanlı güzel bir koku mevcuttu Peygamber´e hitaben: "Bana umremde ne şekilde hareket etmemi emredersin?" diye sordu. Bu sırada Peygamber´e vahiy indirilmişti. Hemen üzeri bir örtü ile örtüldü. Ebu Yaala devamla: Ben Peygamber´i kendisine vahiy geldiği sırada görmeyi çok arzu ederdim. Bu sırada Ömer b. Hattab (r.a.) "Peygamber´i vahiy indirildiği zaman görmek mi arzu ediyorsun?" diyerek elbisenin kenarını kaldırdı. Ben de Resulüllah´a baktım. Peygamber´de, uyuyan kimsenin horultusu gibi bir horultu vardı (ravi, deve yavrusu iniltisi gibidir demiştir). Kendisinden vahiy hâli kalkınca Resulüllah (a.s.): "Hani! umre hakkında soru soran kişi nerede?" diye sordu. Ve o adama hitaben: "Elbisenden bu koku eserini gider. Üzerindeki cübbeyi çıkar.(Bu ihramı giy) ve haccında ne yaptınsa umrende de onu yap" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2017


İbn Abbas (r.a.) şöyle haber vermiştir:

Hz. Peygamber (a.s.) Medine halkı için Zul Huleyfe´yi, Şamlılar (Mısır, Mağrib) için Cuhfeyi, Necd halkı için Karnu´l-Menazil mevkiini, Yemenli´ler için Yelemlem´i (ihrama girmek için) mîkat yerleri olarak belirledi. Bunlar, hac ve umre yapmak isteyen bu memleketler halkı ile diğer memleketlerden yolları bu mevkilere uğrayan kimselerin mîkatlarıdır. Bunlardan başka, bu mîkatlarla, Mekke arasındaki yerlerde yaşayanlar da bulundukları yerden ihrama girerler. Hatta Mekke halkı, Mekke´den ihrama girerler.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2022

İbn Ömer´in (r.a.) bildirdiğine göre:

Resulüllah (a.s.): "Medine halkı Zu´l-Huleyfe, Şam´dan gelenler Cuhfe, Necd´den gelenler Karn´dan (itibaren) ihrama girer ve telbiye ederler" buyurmuştur. Abdullah Resulüllah´ın: "Ve Yemen ahalisi de, Yelemlem´de ihrama girsinler" buyurduğu bana ulaştı, demiştir.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2024

Abdullah b. Ömer (r.a.) Resulüllah´ın (a.s.) telbiyesinin şöyle olduğunu haber vermiştir:
"Lebbeyk Allahümme! Lebbeyk! Lebbeyke la şerike leke lebbeyk! İnnel-hamde ven-nımete leke, vel-mulke la şerike leke."
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2029

İbn Ömer (r.a.) şöyle haber vermiştir:

"Allah Resulü´nün (a.s.) telbiyeye nereden başladığı tartışmasının cevabı işte bu (Zu´l-Huleyfe´nin yakınındaki) Beyda tepesidir: Allah Resulü telbiyeye sadece Mescidin (Zu´l-Huleyfe´nin) bulunduğu yerden başlamıştır."
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2033

Hz. Aişe (r.ah.) şöyle haber vermiştir:

"Ben Resulüllah´ı (a.s.) ihrama girerken, ihramı için, bir de ihramı çıkarıp Kâbe´yi tavaf etmesinden önce, güzel koku ile kokulandırırdım."
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2040

Saab b. Cessame Leysî (r.a.)

Ebva´da veya Veddan´da bulunan Resulüllah´a (a.s.) bir yaban eşeği hediye ettiğini, Resulüllah´ın ise bunu kabul etmediğini anlatır. Saab sözlerine devamla; Resulüllah yüzümdeki üzüntü alâmetini görünce, gönlümü hoşnut etmek için: "Biz ihramlı olmasaydık hediyeni geri çevirmezdik" buyurmuştur demektedir.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2059

İbn Abbas (r.a.) şöyle haber vermiştir:

Saab b. Cessame (r.a.), Peygamber´e (a.s.) ihramlı iken bir yaban eşeği hediye etti. Fakat Allah Resulü (a.s.) bunu kabul etmeyip geri çevirerek: "İhramlı olmasaydık, mutlaka bu hediyeni kabul ederdik" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2060

Ebu Katâde (r.a.) şöyle haber vermiştir:

Resulüllah (a.s.) ile beraber yola çıktık. Nihayet Kâha denilen yere vardığımızda bizden bir kısmı ihramlı, bir kısmı ihramsızdı. Bu arada arkadaşlarımın birbirlerine bir şey göstermeye çalıştıklarını gördüm ve hemen ben de o tarafa baktım. Birde ne göreyim bir yaban eşeği! Süratle atımı eğerleyip mızrağımla birlikte atıma bindim. Tam bu sırada kamçım yere düştü. İhramlı olan arkadaşlarıma: "Kırbacımı bana uzatıverin" dedim. Onlar cevaben: "Yemin olsun ki, bu av hususunda sana hiçbir şekilde yardımcı olamayız" dediler. Bunun üzerine kendim hayvandan inip kamçımı aldım ve tekrar bindim. Nihayet arkasından koşturarak yaban eşeğine bir tepe ardında yetiştim ve mızrağımı saplayıp onu öldürdüm. Daha sonra onu, arkadaşlarımın yanına getirdim. Bir kısmı onu yiyiniz, bir kısmı da onu yemeyiniz dediler. Peygamber (a.s.) ise önümüzde idi. Hemen atımı harekete geçirerek Peygamber´e yetiştim "O helaldır, onu yeyiniz" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2062


Hz. Aişe (r.ah.) Hz. Peygamber´den (a.s.)

şöyle işittiğini haber vermiştir: "Dört çeşit hayvan vardır ki, bunların her biri fasıktır. Bunlar hem mîkat dışında (hıll) ve hem de, harem bölgesinde öldürülürler: Karga, çaylak, fare, saldırıp yaralayan köpek."
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2068

Abdullah b. Ömer´in (r.a.) naklettiğine göre:

Hz. Peygamber: "Beş çeşit hayvan vardır ki, ihramda olanın Harem´de iken onları öldürmesinde günah yoktur: (Bunlar) fare, akrep, karga, çaylak ve kuduz köpektir buyurmaktadır."
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2073

Kaab b. Ucre (r.a.) şöyle anlatır:

Hudeybiye gününde (Ravi Kavariri´ye göre) tenceremin (Ravi Abu Rabi´ye göre) taş kabın altına ateş yakarken Resulüllah (a.s.) yanıma geldi. Yüzümden bitler saçılıyordu.(Bunu görünce) Resulüllah (a.s.) bana: "Başındaki haşereler sana eziyet veriyor mu?" diye sordu. Ben: "Evet" cevabını verince, Allah Resulü (a.s.): "Öyle ise tıraş ol. Buna karşılık, üç gün oruç tut. Veya altı fakiri doyur. Yahutta bir kurban kes" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2080

İbn Abbas (r.a.)

"Hz. Peygamber (a.s.) ihramlı iken kan aldırdı" demiştir.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2087

İbn Buhayne (r.a.)

"Peygamber (a.s.) Mekke yolunda, ihramlı iken başının ortasından kan aldırdı" demiştir.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2088

Ebu Eyyûb Ensari´nin (r.a.) şöyle dediğini

Abdullah b. Huneyn nakletmiştir: İbn Abbas beni bir mesele sormam için Ebu Eyyûb Ensari´ye gönderdi. Kendisini kuyunun iki direği arasında yıkanırken buldum. Ebu Eyyûb bir elbise ile vücüdunu perdeliyordu. Ona selam verdim. Sen kimsin? diye sordu. Ben, Abdullah b. Huneyn´im beni Abdullah b. Abbas gönderdi. Senden, Resulüllah (a.s.) ihramlı iken başını nasıl yıkardı? diye soruyor dedim. Ebu Eyyûb elini kendisini perdeleyen bez üzerine koydu ve bezi (başından göğsüne kadar) indirdi. Başı tamamıyla görünüyordu Sonra kendisine su döken kimseye: Dök! dedi. O, da başına su döktü. Ebu Eyyûb başını elleriyle ovarak, ellerini öne ve arkaya götürdü. Sonra da Resulüllah´ı (a.s.) işte böyle yıkarken gördüm, dedi.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2091

İbn Abbas (r.a.) şöyle haber vermiştir:

Bir adam devesinden düşerek boynu kırılmış ve ölmüştü. Bunun üzerine Peygamber (a.s.) şöyle buyurdu: "Onu su ve sidr ile yıkayın da, iki ihramı içinde kefenleyiniz. Fakat başını örtmeyin. Çünkü Allah onu, Kıyamet gününde "Lebbeyk Allahümme lebbeyk..." diye telbiye eder halde diriltecektir."
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2092

Hz. Aişe (r.ah.) şöyle anlatır:

Resulüllah (a.s.) Dubaa bt. Zübeyr´in yanına vardı ve ona: "Hacca gitmek mi istedin?" diye sordu. Dubaa: " (Evet öyle) ama kendimi kesinlikle hasta hissediyorum" dedi. Resulüllah ona: "Sen haccet ve (ihrama girerken) Ey Allahım! İhramdan çıkacağım yer, beni haccetmekten aciz kılacağın yer olsun diye şart koş" buyurdu. Dubaa (o sırada) Mikdad b. Esved´in zevcesiydi.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2101

Hz. Aişe (r.ah.) şöyle haber vermiştir:

Biz Veda Haccı senesi Resulüllah (a.s.) ile beraber (hac için) yola çıktık; ve umre niyetiyle ihrama girdik. Sonra Resulüllah (a.s.): "Kimin yanında hedy kurbanı varsa umre ile hacca (Kıran haccına) niyet etsin; sonra ihramda devam ederek neticede her ikisinin ihramından beraber çıksın" buyurdu. Aişe sözlerine devamla: Ben, Mekke´ye hayızlı olarak vardım. Bu yüzden ne Kâbe´yi tavaf ettim, ne d...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hac
« Posted on: 28 Kasım 2021, 11:22:46 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hac rüya tabiri,Hac mekke canlı, Hac kabe canlı yayın, Hac Üç boyutlu kuran oku Hac kuran ı kerim, Hac peygamber kıssaları,Hac ilitam ders soruları, Hacönlisans arapça,
Logged
21 Mart 2016, 19:26:04
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.536


« Yanıtla #1 : 21 Mart 2016, 19:26:04 »

Esselamu aleykum.Rabbim razı olsun bilgilerden kardesim.Uzerimize farz olan hac vazifesini hakkiyla yerine getiren ve Rabbimin merhametine sefaatine kavusan kullardan olalim inşallah....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
23 Nisan 2021, 09:00:15
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 17.098« Yanıtla #2 : 23 Nisan 2021, 09:00:15 »

Esselamü Aleyküm. Rabb'im bizlere de üzerimize farz olan hac ibadetini yerine getirebilmeyi nasip etsin inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &