ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > El-Bidaye Ven Nihaye >  Yelboğa Aruş un Dımaşk a Girişi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yelboğa Aruş un Dımaşk a Girişi  (Okunma Sayısı 735 defa)
08 Eylül 2010, 06:54:30
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 08 Eylül 2010, 06:54:30 »
Yelboğa Aruş´un Dımaşk´a Girişi
Hicretin Yediyüzkırkdördüncü Senesi

Hicretin Yediyüzkırkbeşinci Senesi

Hicretin Yediyüzkırkaltıncı Senesi

Meliküssalîh İsmail´in Vefatı

Hicretin Yediyüzkırkyedinci Senesi

Hicretin Yedîyüzkırksekizinci Senesi

Muzafferin Öldürülmesi Ve Nasır Hasan B. Nasırın Saltanat Tahtına Geçmesi

Hicretin Yediyüzkırkdokuzuncu Senesi

Hicretin Yedîyüzellînci Senesi

Saltanat Naibi Ergun Şah´ın Tutuklanması

Çok Garip Bir Olay.

Hicretin Yediyüzellibirincî Senesi

Şeyh Şemseddin B. Kayyım El-Cevziye´nin Biyografisi

Hicretin Yediyüzelliikinci Senesi

Çok Garip Bir Olay.

Sultan Melikü´s-Salih Selahaddin B. Melîkü´n-Nasır Muhammed B. Melikü´l- Mansur Kalavun Es-Salihfnin Tahta Geçişi

Hicretin Yediyüzelliüçüncü Senesi

Dımaşk´taki Meşhur Bab-I Cirun´un Tarihçesi

Bu Kapı Dörtbin Seneden Fazla Hatta Beşbin Seneye Yakın Bir Ömre Sahiptir.

Yelboğa Aruş´un Dımaşk´a Girişi

Yelboğa´nın Adamlarından Yedi Emirin ÖldürülmesiHicretin Yedtyüzkırkliöhdüncü Senesi


Bu sene başında Müslümanların Sultanı Melikü´l-Mansür Seyfed-din Kalavun es-Salihî, onun Mısır diyarmdaki naibi, Emir Seyfeddin Aksungur es-Salarî; Dımaşk´taki kadıları, önceki senede adları anılan kimseler; sahip, hatip, Emevii Camii´nin nazırı, hazine nazırı, vakıflar idaresinin başı ve belediye başkanı da, önceki senede adları amlan kim­seler idiler.

Sene başında Mısır ve Şam askerleri Kerek´i kuşatma altında tut­maktaydılar. İşi sıkı tutmuşlardı. Mancınık, kaleye karşı dikilmişti. Orada kuşatma aletleri çok ve çeşitli türdendi. Mısır´dan ve Şam´dan ay­rıca süvari birliklerinin de sevk edilmesi kararlaştırılmıştı. Safer ayının onunda perşembe günü Kerek´ten gelen bir süvari birliği Dımaşk´a gir­di, ama öte yandan Mısır´dan ve Şam´dan ikişerbin olmak üzere 4.000 süvari yeniden Kerek´e gelip kuşatmayı sürdürdü. Mancınık çözülmüş­tü. Kerek dışında askerlerin yanında duruyordu. İşler duraksamış, ku­şatma ise Ahmedî´nin Mısır´a dönüşünden sonra gevşemişti.

Rebiyülevvel ayının ikisinde cumartesi günü Seyyid Şerif İmadüd-din el-Haşşab, İzziye Medresesi civarında Şeyreci yolundaki köşkte ve­fat etti. Emevî Camii´nde kuşluk vakti cenaze namazı kılındı ye Babü´s Sağir Mezarlığına defnedildi. ŞehametH, yürekli, çokça ibadet eden, sünneti ve ehli sünneti seven, Şeyh Takiyyüddin b. Teymiye´nin dersle­rine ve meclislerine devam eden, ondan yararlanan, ona yardım eden, iyiliği emredip kötülüğü yasaklama hususunda ona destek veren kimse­lerdendi. İbn Teymiye onu bazı keşişlerle birlikte Sidnaya´ya gönder­miş, o da elini oradaki pislikle kirletmiş ve onların orada saygı gösterip tazim ettikleri et parçasını yere atmış imanı ve şecaati kuvvetli oldu­ğundan o eti son derece tahkir etmişti. Allah ona da bize de rahmet etsin.

Rebiyülevvel ayının yedisinde perşembe günü sahip, divanların başkanı, Beytü´1-mal vekili, Evkaf dairesinin başkanı, Emevî Camii´nin görevlileri, işçileri de yanlarına alarak kazmaları ellerine alıp Meşhed-i Ali kapısının yanındaki direğin bitişiğinde bulunan kayanın altını kaz­maya başladılar. Cahil bir adam orada bir gömü bulunduğunu iddia edince bunlar saltanat naibiyle istişare yapmışlar, saltanat naibi de ora­yı kazmalarını emretmişti. İnsanlar orada toplandılar. Sonra dışarı çı­karılmaları emredilip kapılar kapandı ki, kazma işi rahatça yapılabil-sin. Kazdılar, bir daha kazdılar, ikinci üçüncü kez kazdılar, ama sade topraktan başka bir şey bulamadılar. Bu kazı haberi şehirde her tarafa yayıldı, insanlar oraya bakmaya geldiler. Duruma hayret ettiler. Orada gömü bulunduğunu iddia eden cahil adam hapsedildi. Çukur da kapatı­larak eski haline getirildi.

Rebiyülevvsl ayının onsekizinde pazartesi günü Haleb Kadısı Na-drüddin b. Haşşab, posta vasıtasıyla Dımaşk´a geldi. Adiliyetü´l Kebire Medresesi´ne konuk oldu. Ayın sekizinde cuma günü Haleb´te büyük ha­dis hafızı faziletli insan Şemseddin Muhammed b. Ali b. Aybek es-Sürucî el-Mudarî´nin cenaze namazını kıldığını söyledi. Allah rahmet etsin. O, hicretin 715, senesinde doğmuştu. Hadis ilminde güzel bilgi sa­hibi olmuş, hadis ricalinin adlarını ezberlemiş, hadis derleyip tahric et­mişti.

Rebiyülâhir ayı başında Kasyun Mezarhğı´nda büyük bir yangın çıktı. Bu yangın sebebiyle Muzafferi Camii´nin yakınındaki Salihiye çarşısı yandı. Yanan dükkanların sayısı yaklaşık 120 taneydi. Uzun za­mandan beri böylesine büyük bir yangın görülmemişti. İnnâ lillâh ve innâ ileyhi râciun (Doğrusu biz Allah´a aidiz ve O´na dönücüleriz.)

Rebiyülâhir ayının altısında cuma günü Emevî Camii´nin minare­lerinde olduğu gibi şehrin diğer camilerin de, minarelerinde cuma na­mazının hatırlatılması ve ilan edilmesi emredildi: Emir, yerine getiril­di.

Rebiyülâhir aymm onunda salı günü Şafiî kadilkudatı Takiyyüd­din es-Sübkf den, elinin altında bulunan kayıp mallardan bir kısmım borç olarak sultan divanına vermesi talep edildi. Ancak o buna şiddetle karşı koydu. Divan başkanı ve bazı saray yetkilileri gelip yetimler malının anbanmn kapısını açtılar ve oradan zorla 50.000 dirhem alıp sultan divanından alacağının tahsili vakti gelen hatta geçen bazı Araplara öde­diler. Böylece, daha önce misli görülmemiş bir uygulama yapılmıştı.

Cemaziyelevvel ayının onunda çarşamba günü sahibimiz, şeyh, imam, alim, allame, tenkidçi, yüksek alim, çeşitli ilimlere vakıf Şemsed­din Muhammed b. Şeyh İmadüddin Ahmed b. Abdülhadi el-Makdisî el-Hanbelî vefat etti. Allah onu rahmetiyle örtsün ve cennetinin ortasına

yerleştirsin.

Yaklaşık üç ay kadar hasta yattı. Vücudunda çıbanlar ve ince illet vardı. Daha sonra hastalığı ağırlaştı. Aşırı ishale yakalandı. Zaafîyeti arttı, nihayet cemaziyelevvel ayının onunda çarşamba günü ikindi eza­nından Önce vefat etti. Babasının bana anlattığına göre son sözü şu ol­muştu:

"Allah´tan başka ilah bulunmadığına, Muhammedin de Allah´ın Rasûlü olduğuna şehadet ederim. Allahım, beni tevbe edenlerden ve arı­nanlardan kıl"

Perşembe günü Muzafferi Camii´nde cenaze namazı kılındı. Şehrin kadıları, halkın önde gelenleri, alimleri, emirler, tüccarlar ve başkalan cenaze namazına geldiler. Cenaze merasimi epey kalabalık bir insan topluluğu tarafından icra edildi. Üzerinde aydınlık ve nur vardı. Seyf İbn Mecd´in mezarının yanında Ravzaya defnedildi, Allah ikisina d rahmet etİn.

Sahibimiz Şeyh Şemseddin, hicretin 70(5. senesinin receb ayında doğmuştu. Henüz kırk yaşma varmamıştı. Büyük ve yaşlı kimselerin el­de edemediği ilimleri tahsil etmişti. Hadis, nahiv, sarf, fıkıh, tefsir,

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 08 Eylül 2010, 07:10:14 Gönderen: LivaülHamd »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Yelboğa Aruş un Dımaşk a Girişi
« Posted on: 18 Eylül 2019, 01:37:59 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Yelboğa Aruş un Dımaşk a Girişi rüya tabiri, Yelboğa Aruş un Dımaşk a Girişi mekke canlı, Yelboğa Aruş un Dımaşk a Girişi kabe canlı yayın, Yelboğa Aruş un Dımaşk a Girişi Üç boyutlu kuran oku Yelboğa Aruş un Dımaşk a Girişi kuran ı kerim, Yelboğa Aruş un Dımaşk a Girişi peygamber kıssaları, Yelboğa Aruş un Dımaşk a Girişi ilitam ders soruları, Yelboğa Aruş un Dımaşk a Girişiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &