> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Peygamberimiz (S.A.V) > Ehli Beyti ve Sahabeleri > Hz. Peygamber (S.A.V)' in Ebu Talib' e Vefatı Anında Kelime-i Tevhid' i Arzetmes
Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz. Peygamber (S.A.V)' in Ebu Talib' e Vefatı Anında Kelime-i Tevhid' i Arzetmes  (Okunma Sayısı 3562 defa)
09 Aralık 2007, 22:20:28
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 09 Aralık 2007, 22:20:28 »Kureyşliler Ebu Talib'e gidip onunla konuştular. Gidenler arasında Utbe bin Rebia, Şeybe bin Rebia, Ebu Cehil, Ümeyye bin Halef, Ebu Süfyan bin Harb ve Kureyş'in ileri gelenlerinden bir grup vardı. Onlar: "Ey Ebu Talib! Senin aramızdaki makamını bili-yorsun. Gördüğün ölümde gelmiş sana çatmış. Biz hakkında endişeliyiz.

     Bizimle yeğenin Muhammed arasındaki hadiseyi biliyorsun. Onu çağır da bizim için ondan, onun için de bizden söz al. O bizden, biz de ondan şerrimizi uzaklaştıralım. O bizi, biz de onu diniyle başbaşa bırakalım." dediler. Ebu Talib Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'i çağırarak, ona: "Yeğenim, bunlar kavminin şereflileridir. Senin yanına gelmişler ki sana bir şey versinler ve senden bir şey alsınlar." dedi. Hz. Peygamber sallallahu  aleyhi ve sellem: "Evet, bir tek kelimeyi bana vereceksiniz ki o kelime ile Araplara hakim olacaksınız, acemler de size başeğecektir." dedi.

     Ebu Cehil: "Söyle o kelimeyi, babanın başı üzerine yemin olsun ki sana on kelime bile veririz." dedi. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem: "Lâ ilâhe illallah diyeceksiniz. Allah'tan başka taptıklarınızı bırakacaksınız." deyince yerlerinden fırlayıp şöyle dediler: "Ey Muhammed! Tanrılarımızı bir tek tanrı mı yapmak istiyorsun? Kesinlikle senin teklifin hayret vericidir!"

     Sonra Kureyşliler birbirlerine: "Yemin olsun ki bu, isteklerinizden hiçbirini size vermez. Gidin, Allah bizimle bunun arasında hükmedinceye kadar ataları-nızın dinine devam edin." dediler ve sonra ayrıldılar. Ebu Talib: "Ey yeğenim, Allah'a yemin ederim, senin onlardan hududu aşacak bir şey istediğini görmedim."   deyince Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, Ebu Talib'in iman edeceğine ümid bağladı ve: "Ey amcam! O halde sen bari bu kelimeyi söyle de bu kelimeden ötürü kıyamet gününde şefaatim sana helal olsun." dedi.

      Ebu Talib, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'in bu husustaki ısrarını görünce: "Ey yeğenim, eğer benden sonra senin ve senin babaoğullarının üzerinde bir ar korkusu olmasaydı, Kureyşliler bu kelimeyi ölümden korktuğum için söylediğimi sanmasaydılar söylerdim. Ben bu kelimeyi ancak seni sevindirmek için söylerim." dedi. (İbn İshak)

     Diğer bir rivayette şöyledir: Ebu Talib ölüm döşeğinde iken Hz. Peygamber          sallallahu aleyhi ve sellem onun yanına girdi. Yanında Ebu Cehil ile Abdullah bin Ebî Ümeyye vardı. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, Ebu Talib’e: "Ey amcam! Lâ ilâhe illallah de ki bu kelimeyle Allah katında seni müdafaa edeyim." dedi. Bunun üzerine Ebu Cehil ile Abdullah bin Ebî Ümeyye, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'in bu sözüne karşılık: "Ey Ebu Talib! Sen Abdulmuttalib'in dininden ayrılmak mı istiyorsun?" dediler ve durmadan Ebu Talib ile konuştular. Son kelime olarak Ebu Talib onlara:

"Abdulmutalib'in dini üzerindeyim." dedi. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem: "Andolsun ki, senin için, yasaklanmadıkça af talebinde bulunacağım." dedi. (Buhari, Müslim) Bunun üzerine şu ayet-i kerimeler indi: “Ne peygambere, ne iman edenlere akraba bile olsalar cehennemlik oldukları iyice belli olduktan sonra müşriklere istiğfar etmek yoktur.” (Tevbe; 113)

     “(Resulüm!) Sen sevdiğini hidayete eriştiremezsin; bilakis, Allah dilediğine hidayet verir ve hidayete girecek olanları en iyi O bilir.” (Kasas; 56)


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2007, 00:02:05 Gönderen: GizEmLi_yAzaR »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hz. Peygamber (S.A.V)' in Ebu Talib' e Vefatı Anında Kelime-i Tevhid' i Arzetmes
« Posted on: 01 Kasım 2020, 03:17:14 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz. Peygamber (S.A.V)' in Ebu Talib' e Vefatı Anında Kelime-i Tevhid' i Arzetmes rüya tabiri,Hz. Peygamber (S.A.V)' in Ebu Talib' e Vefatı Anında Kelime-i Tevhid' i Arzetmes mekke canlı, Hz. Peygamber (S.A.V)' in Ebu Talib' e Vefatı Anında Kelime-i Tevhid' i Arzetmes kabe canlı yayın, Hz. Peygamber (S.A.V)' in Ebu Talib' e Vefatı Anında Kelime-i Tevhid' i Arzetmes Üç boyutlu kuran oku Hz. Peygamber (S.A.V)' in Ebu Talib' e Vefatı Anında Kelime-i Tevhid' i Arzetmes kuran ı kerim, Hz. Peygamber (S.A.V)' in Ebu Talib' e Vefatı Anında Kelime-i Tevhid' i Arzetmes peygamber kıssaları,Hz. Peygamber (S.A.V)' in Ebu Talib' e Vefatı Anında Kelime-i Tevhid' i Arzetmes ilitam ders soruları, Hz. Peygamber (S.A.V)' in Ebu Talib' e Vefatı Anında Kelime-i Tevhid' i Arzetmesönlisans arapça,
Logged
26 Nisan 2014, 09:43:04
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #1 : 26 Nisan 2014, 09:43:04 »

Selamunaleykum;
Dinimiz de ölüm zamanımız geldi çattığı anda Kelime-i tevhid getirerek ölmeyi tavsiye ediyor. Peygamber efendimiz (sallahu alehi vesellem)de.... Rabbim bizleri sevdiği kulları arasına koysun ve İnşAllah Mevlam nasip ederse ölürken Kelime-i tevhid 'i söyleyerek öldürsün...(Amin)

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

18 Ocak 2015, 22:38:19
Derya 7/B

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 285


« Yanıtla #2 : 18 Ocak 2015, 22:38:19 »


Dinimiz de ölüm zamanımız geldi çattığı anda Kelime-i tevhid getirerek ölmeyi tavsiye ediyor. Peygamber efendimiz (sallahu alehi vesellem)de. Kelime-i tevhid 'i söyleyerek öldürsün
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
18 Ocak 2015, 22:50:12
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #3 : 18 Ocak 2015, 22:50:12 »

bu olayı da tekrardan okumuş olduk inşallah.Allah razı olsun.
Rabbimizin hidayete erdirdiklerinden olabilmek duası ile inşallah..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
22 Temmuz 2015, 19:35:35
Ramazan.
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 6.353« Yanıtla #4 : 22 Temmuz 2015, 19:35:35 »

Ve Aleykümüs Selam .Amin ecmain. Rabb'im hepimizi hidayete erdirsin ve bizlere son nefeste imanımızı temizleyerek gitmeyi nasip etsin .
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &