ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ > Eğitim Dünyası >  Öğrenci, az çalışmayla çok başarıyı nasıl elde eder?
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Öğrenci, az çalışmayla çok başarıyı nasıl elde eder?  (Okunma Sayısı 683 defa)
29 Eylül 2012, 14:33:00
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 29 Eylül 2012, 14:33:00 »
Öğrenci, az çalışmayla çok başarıyı nasıl elde eder?


Bazı arkadaşlarının az bir çalışmayla başarılı olabildiğini gören öğrenciler, kendilerinin niçin çok çalışmak zorunda kaldığını anlayamıyor. Hâlbuki bu farkı eğitim döneminin başındaki bilinçli çalışma ve "öğrenmeyi öğrenmiş olma" oluşturuyor. Bunun için de motivasyon ve neyi, niçin öğrendiğini kavramak gerekiyor.

Okullar açıldı, dersler başladı. Her öğrenci ve velisi, başarılı bir ders yılı hayal ederek seneye başlıyor. Bununla beraber öğrencilerin çoğu istekli başladıkları ders yılını büyük ölçüde hayal kırıklığı ile bitiriyor. Buna yol açan nedenler ise yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Başlangıçta düzgün olan yazılar bozulmaya, defterler kırışmaya başlıyor. Okula geç kalmak, derste dikkati verememek, tekrarları zamanında yapamamak, ödevleri unutmak, daha sonra yazılı tarihlerini karıştırmayı, öğretmenlerle iletişim sorunlarını ve sonuçta da başarı düşüklüğünü getiriyor. Sadece veliler değil, aslında öğrencilerin büyük çoğunluğu da kendi ders başarılarını yeterli bulmuyor ve daha çok çalışabilseler daha çok başarılı olacaklarına inanıyorlar.

Her öğrencinin başarılı olduğu dersler farklı olabilir. Belli derslerden başarılı olup diğerlerinde olamayan öğrenciler de var. Bazı öğrenciler, öğretmenini sevdikleri derslere daha çok çalışırken bazı öğrenciler de ilgili oldukları derslere daha çok çalışmayı tercih ediyor.

Bazı öğrenciler ise az bir çalışmayla da başarılı olabiliyor. Bunu gören diğer öğrenciler ise kendilerinin niçin daha çok çalışmak zorunda kaldıklarını anlayamıyorlar. Hâlbuki başlangıçtaki bilinçli çalışma sonucunda daha sonra daha az çalışılarak başarı yakalanabiliyor.

Bunun için öğrencinin daha küçük yaştan itibaren "öğrenmeyi öğrenmesi" gerekiyor. Bu da öğrencinin farklı konulara ilgisi, merak duygusu taşıması, öğrendikleri üzerinde düşünmesi ve anlamak istediği konuda eksikliğini fark ederek eksik bilgilerini tamamlaması yani derse motivasyonuyla mümkün.

İyi bir motivasyon için yeteneklerinin farkında ol!

Öğrencinin uyku, beslenme gibi temel alışkanlıkları yeterince kazanmış olması, fiziksel şartların sağlanmış olması, aile içi problemlerin ciddi boyutlarda olmaması, sağlığın yerinde olması da iyi bir motivasyonun temel şartlarındandır. Öğrencinin öğrenmeyi sevmesi ve merakı, öğrendiği şeylerin aklında kalmasını kolaylaştırıyor. Geçmiş bilgileri dersten önce gözden geçirerek eksiklerini tamamlaması, öğrenmeye hazır olmasını sağlıyor. Derste işlenen konulara ilgili, öğrenmeye meraklı öğrenci, başarıyı olumsuz olarak etkileyen faktörlerden daha az etkileniyor.

Öğrenmeyi öğrenmek hedef sahibi olmayı kolaylaştırırken öğrencinin bir hedefinin olması da öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Öğrenmenin kendinden zevk alan çocuk, hedef sahibi olmazsa dikkatinin farklı alanlara dağılmasıyla başarı düşebiliyor. Ulaşabileceği bir hedefe sahip olması için öğrenci, kapasitesinin ve yeteneklerinin fakında olmalıdır. Öğrenciler, nasihat ve eksikliklerinin söylenmesi kadar hatta daha çok anne-baba ve öğretmenleri tarafından bireysel özelliklerinin keşfedilmesi ve bu özelliklerini nasıl değerlendireceklerine dair güzel örnek görmeleriyle hedef sahibi olabiliyorlar. Öğrenci, duygu ve düşüncelerini, sıkıntılarını ifade etme fırsatı bulduğunda ise kendisini daha iyi tanıyıp tanıtabilmektedir. Öğrenci, hedef sahibi olunca öğrenme ilgi ve isteği de daha çok oluyor.

Hedefin belirlenmesinde, gaye oluşumunda etkili olan nedenler yine kişiye özel. Bazen önemli bir hayat olayı, hatta yaşanılan bir travma bir yakının hastalığı, kaybı hedefe kapı aralıyor. Bazen de güzel bir örnek, bir yeteneğin keşfedilmesi, bir büyük tarafından bir alanda görülen takdir ve destek, ulaşılmak istenen hedefi oluşturarak kişinin öğrenmeyi öğrenmesini kolaylaştırıyor. Azmetmek ve çalışmakla birçok zorluğun üstesinden gelebildiğini iyi kavramış olan öğrencinin, yaşadığı zorluklara rağmen gayesine ulaşan kişilerle de ilgili güzel örnekler görme fırsatı olduğunda zaman zaman hissetmesi doğal olan yılgınlığı azalmakta, çalışma isteği ise artmaktadır. Hedefe giden yolda ödevleri zamanında yapmak, yeni konuları tekrarlamak, çok sayıda benzer soruları cevaplamak, sınav tarihlerinden önce zamanında çalışmak gibi süreçleri ihmal etmeden isteyerek öğrenmek ise başarıyı getirmektedir.

zaman

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Öğrenci, az çalışmayla çok başarıyı nasıl elde eder?
« Posted on: 15 Ekim 2019, 05:18:23 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Öğrenci, az çalışmayla çok başarıyı nasıl elde eder? rüya tabiri, Öğrenci, az çalışmayla çok başarıyı nasıl elde eder? mekke canlı, Öğrenci, az çalışmayla çok başarıyı nasıl elde eder? kabe canlı yayın, Öğrenci, az çalışmayla çok başarıyı nasıl elde eder? Üç boyutlu kuran oku Öğrenci, az çalışmayla çok başarıyı nasıl elde eder? kuran ı kerim, Öğrenci, az çalışmayla çok başarıyı nasıl elde eder? peygamber kıssaları, Öğrenci, az çalışmayla çok başarıyı nasıl elde eder? ilitam ders soruları, Öğrenci, az çalışmayla çok başarıyı nasıl elde eder?önlisans arapça,
Logged
29 Eylül 2012, 14:49:24
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« Yanıtla #1 : 29 Eylül 2012, 14:49:24 »

Çok anlamlı bir yazı. Okula başlarken hedefler , heyecanlar çok taze ouyor. Ama gün geçtikçe o hevesleri sönüyor malesef. Bu birazda öğretmenin dersi sevdirmesine bağlı
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
25 Ocak 2014, 14:02:42
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #2 : 25 Ocak 2014, 14:02:42 »

Çok anlamlı bir yazı. Okula başlarken hedefler , heyecanlar çok taze oluyor. Ama gün geçtikçe o hevesleri sönüyor maalesef.
Çocukların hepsinin anlama farkı olduğu kadar yaşamları da farklıdır. :: , :)
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

25 Ocak 2014, 14:52:23
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #3 : 25 Ocak 2014, 14:52:23 »

Esselamü aleyküm ve rahmetullahi ve berakatuh; Öğrencinin az çalışmayla başarıyı elde etmesi büyük ölçüde ailelerin küçüklükte vermiş olduğu eğitimden ve çocuğun öğrenmeye olan isteğinden kaynaklanıyor...aslında her çocuk öğrenmeye iilgi duyar.ancak çevresinden aldığı motivasyon eksikliği öğrenme isteğinin azalmasına ve ilgisinin farklı şeylere kaymasına neden oluyor.

Her insan sevdiği konuda başarılı olur.Bunun gibi büyük ölçüde çocuklar da sevdiği derslerde başarılı olabilir...O yüzden öncelik bence öğrenmeye değil dersi sevmeye verilmelidir..Bu konuda da büyük bir görev öğretmenlere düşmektedir...
Öğrenci ne kadar azimli olursa olsun o dersi sevmediği sürece sınırlı bir başarının ilerisine gidemez....
Ne yazık ki bu konuda birçok öğretmen yeteri kadar bilinçli değil...Onların bu bilinçsizliği de birçok başarılı öğrencinin kaybına neden oluyor.


Dersi sevmedikçe gerçek başarıyı elde edemezsiniz.Başarınız hep sınırlı seviyededir. O yüzden değerli kardeşlerim bence başarılı olmak için önce dersi sevmeyi öğrenin...Bunu başarınca gerisinin zaten kendiliğinden geldiğini göreceksiniz...
Rabbim hepimize öğrenim hayatımız başta olmak üzere bütün yaşantımızda başarılı olabilmeyi ve en güzel yerlere gelebilmeyi nasip etsin inşAllah....

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 25 Ocak 2014, 14:58:13 Gönderen: mevlüdekalınsaz »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &