ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ > Eğitim Dünyası > Medipol'de hukuk laboratuvara girdi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Medipol'de hukuk laboratuvara girdi  (Okunma Sayısı 451 defa)
31 Temmuz 2011, 21:46:17
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 31 Temmuz 2011, 21:46:17 »Medipol'de hukuk laboratuvara girdi

Bu yıl ikinci akademik dönemine giren Medipol Üniversitesi, yeni açılan Hukuk Fakültesi'nde ilk kez 'Uygulamalı Hukuk' denemesi yapacak. Üniversitedeyken mesleğe ısınmak isteyen öğrenciler, vatandaşların adli sorunlarını dinleyip, mahkeme sonuca bağlanmadan önce olası karar senaryolarını danışanı ile paylaşacak

Yeni açılan vakıf üniversitelerinden Medipol, sağlık yoğun eğitiminin yanına bu yıl Hukuk Fakültesi'ni ekliyor. Hukuk Fakültesi için internet tabanlı özel bir laboratuvar geliştiren üniversite, öğrencilerine avukatlık yaptırarak onları geleceğe hazırlayacak. Sınıflarda kurulan gerçek mahkeme salonlarının yanı sıra, vatandaşın internetten bildirdiği hukuki konular hakkında da temsili karar verecek olan öğrenciler, böylece daha mezuniyetten önce mesleğin içine girmiş olacaklar. Uygulamanın Türkiye'de bir ilk olduğunu söyleyen Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın, "İnternet aracılığıyla vatandaşlar problemlerini hukuk fakültemize sunacak bilgileri gizli kalmak şartıyla bire bir olarak vatandaşlarımıza cevap vermeye çalışacağız. Onlara yol göstereceğiz ama profesyonel yardım almayı da öğütleyeceğiz" dedi.

VATANDAŞA YOL GÖSTERECEKLER

Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın, Uygulamalı Hukuk sisteminde öğrencilerin ilk sınıftan son sınıfa kadar kendisini mesleğin içinde olacağını belirterek şöyle konuştu: "Zannedildiği gibi hukuk fakültesinde ezber dayanan değil okumaya anlamaya, bilgiyi içselleştirmeye, arkasındaki gerekçeyi görmeye dayanır. Biz bunu sağlamak için bu sene yeni bir model uyguluyoruz, hukuk laboratuarı... Vatandaşların hukuk problemlerine çözüm bulmaya çalışıyoruz. İnternet sayfamızda bir uygulama başlatacağız. Vatandaşlar problemlerini hukuk fakültemize sunacaklar. Biz de bunları öğrencilerimize dağıtacağız. Öğrencilerimiz ise onları hazırlayacaklar. Sınıfta hocalarıyla tartışacaklar. Sonra kimlik bilgileri gizli kalmak şartıyla bire bir olarak vatandaşlarımıza cevap vermeye çalışacağız."

3 BOYUTLU HUKUK EĞİTİMİ

Prof. Dr. Aydın, hukuk alanının her geçen gün daha da uzmanlaştığını vrugulayarak, 'normatif' denilen ceza hukuku, medeni hukuk gibi dalların yanı sıra, hukuka derinlik veren, hukuk formasyonuna belli bakış açısı kazandıran alaların da ağırlık kazandığını dile getirdi. Prof. Dr. Aydın, sözlerine şöyle devam etti: "Hukuk felsefesi gibi, karşılaştırmalı hukuk gibi, hukuk tarihi gibi, insan hakları hukuku gibi alanlara da önem veriyoruz. Biz bunları da mecburi programın içine yerleştirdik. Dolayısıyla Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri hem normatif dediğimiz kurallara dayalı hukuk konusunda bilgi sahibi olacak hem de hukuka derinlik kazandıran, hukukçuyu yorum zenginliği kazandıran dallara da önem verilmiş olacak."

TANITIM GÜNLERİNİ KAÇIRMAYIN

Tercih sürecinde öğrencilere ücretsiz rehberlik hizmeti veren Medipol Üniversitesi'nin Tanıtım Günleri 18 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Yabancı uyruklu öğrenciler için kayıt işlemlerinin devam ettiği üniversitede, uzman akademik kadro eşliğinde tercih listeleri örnek şablonlar üzerinde hazırlanacak.

BAŞARILI ÖĞRENCİLER İNGİLTERE'YE GİDECEK

Prof. Dr. Mehmet Aydın, Türkiye'deki üniversitelerin bünyesindeki hukuk fakültelerinin genelde çok öğrenci aldıklarını belirterek, "Devlet üniversitelerindeki hukuk fakülteleri 600-800 civarında, vakıf üniversiteleri ise 150-200 öğrenci alır. Biz bu sene en az öğrenci alan fakültelerden biriyiz. Biz öğrencilerle hocalar daha iyi bir diyalog kursun diye 80 öğrenci alıyoruz. Daha fazla imkânımız olduğu halde 80 öğrenci alıyoruz. Bunun hukuk eğitimine belli bir seviye kazandıracağını düşünüyoruz. Ayrıca ilave yoğun bir İngilizce dersi düşünüyoruz. Belli bir seviyeye gelmiş belli sayıda öğrencileri ikinci veya üçüncü sınıfın yazında İngiltere'ye bir hukuk fakültesine sertifika programına göndereceğiz. Başarılı olanları ödüllendireceğiz" dedi. Prof. Dr. Aydın okul kontenjanları ve burs sistemini ise şöyle anlattı: "Kontenjanlarının yüzde 10'u, yani 80 öğrencinin 8'i yüzde 100 burslu, kalan diğer 72 öğrencinin tamamına da yüzde 25 burs verilecek. Medipol Hukuk Fakültesi'nin yıllık eğitim ücreti 22 bin lira. Yani bizi tercih eden bir öğrenci, bursla birlikte 16 bin 500 lira artı. Yüsde 8 KDV ödemiş olacak. Veliler genelde çocuğum başarısız olursa kesilir, bu sefer de ben tam ücreti öderim şeklinde düşünüyorlar. Bir öğrenci devamsızlıktan kalmadıkça başarısız olsa da bursu kesilmiyor."

Kimler hukuk okumalı

Prof. Dr. Aydın, Öğrencinin seçtiği alanın kendisi sevmesini başarıda birinci şart olarak gösterdi. "En yanlış olanı da öğrencinin 'gelecekte ben burada iyi para kazanırım' diye ya da ailesinin zoruyla meslek seçmesidir" diyen Prof. Dr. Aydın, "Bu konu öğrenci için başlangıçta sorun olmuyor fakat sonradan ciddi problem oluyor. Bu arada öğrencinin başarı şansı da düşüyor. Hukuk fakültesine girecek olan adayların analitik düşünceye yatkın olması en önemli şart. Ayrıca Kitap okumayı da sevmesi lazım. Bizler çeşitli alanlara öğrencileri yönlendirmek maksadıyla iki yol öneriyoruz. Birincisi az da olsa seçmeli derslerle öğrencinin kendisini geliştirmesi, diğeri de yüksek lisans aşamasında uzmanlaşmaları... Lisans eğitimiyle temel bilgilerini alan öğrenci yüksek lisans eğitimiyle uzmanlaşmasını tamamlayabilir." şeklinde konuştu.

Eğitime kolay ulaşım

İstanbul Medipol Üniversitesi Unkapanı Yerleşkesi, Suriçi'nde, Haliç'in kenarında yer alıyor. Şehrin her tarafından kolaylıkla ulaşımı sağlanan yerleşke, çevresindeki tarihi ve kültürel zenginlikleriyle de ön plana çıkıyor. Kolay ulaşım imkanıyla da dikkat çeken Medipol Üniversitesi, yeni yapılan Kavacık Kampüs binasıyla da 220 bin metrekarelik alanda akademik eğitimini sürdürecek. Öte yandan geçtiğimiz günlerde açılan Haliç Yerleşkesi Diş Hastanesi'yle uygulamalı tıp eğitiminde öğrencilere geniş altyapı olanağı sunuluyor. E-kütüphane kanalıyla dünyadaki 25 daimi veritabanı üzerinden milyonlarca elektronik kaynağa ücretsiz olarak ulaşılabiliyor. Sistemle, öğrenciler yaklaşık 120 sunucu üzerinden yüzbinlerce kitabı inceleme şansı buluyor.

İş alanı çok geniş

Dekan Prof. Dr. Aydın, hukuk fakültesinin hem bilgi birikimi olarak çok yoğun, hem de analitik düşünce alışkanlığı bulunması gereken bir fakülte olması nedeniyle mezunları için geniş bir iş sahası söz konusu olduğunu belirtti. Aydın hukuk fakültelerinin, öğrencilere sunduğu iş imkanlarını şöyle sıraladı: "Bu bölümü okuyan öğrencilerimiz hâkim, savcı olabiliyor. Mülki idareye girebiliyor, kaymakamlık, emniyet müdürlüğü gibi görevlere getirilebiliyor."

yenişafak

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Medipol'de hukuk laboratuvara girdi
« Posted on: 19 Ağustos 2019, 01:02:47 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Medipol'de hukuk laboratuvara girdi rüya tabiri,Medipol'de hukuk laboratuvara girdi mekke canlı, Medipol'de hukuk laboratuvara girdi kabe canlı yayın, Medipol'de hukuk laboratuvara girdi Üç boyutlu kuran oku Medipol'de hukuk laboratuvara girdi kuran ı kerim, Medipol'de hukuk laboratuvara girdi peygamber kıssaları,Medipol'de hukuk laboratuvara girdi ilitam ders soruları, Medipol'de hukuk laboratuvara girdiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &