๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ => Eğitim Dünyası => Konuyu başlatan: Sefil üzerinde 15 Nisan 2017, 02:16:29Konu Başlığı: Ayasofya'nın atmosferi Hz.Peygamber'in (asm) ruhuyla buluştu
Gönderen: Sefil üzerinde 15 Nisan 2017, 02:16:29
Ayasofya'nın atmosferi Hz.Peygamber'in (asm) ruhuyla buluştu

(http://d.risalehaber.com/news/219269.jpg)

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında hazırlanan 'Aşkı Nebi' Hilye-i Şerif Sergisi Ayasofya'da açıldı. Sergilenen 63 eserin sahibi koleksiyoner Mehmet Çebi, "Peygamber sevgisini sadece camilerde anlatmayalım. Sanatın dilini de kullanalım" diyor.

Birbirinden kıymetli 63 eserin yer aldığı sergi 7 Mayıs'a dek Ayasofya'da ziyaret edilebilir. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliğiyle düzenlenen 'Kutlu Doğum Haftası' etkinlikleri, 'Aşk-ı Nebi' Hilye-i Şerif sergisiyle kapılarını açtı. Ayasofya'da açılan sergi, bu yıl 5. kez düzenleniyor. Etkinlikte Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed'in (s.a.v) güzel yaradılışını, ahlakını ve sevgisini anlatan 63 eser bulunuyor.BU ESERLER BİLİNİR OLMALISergideki birbirinden değerli eserler ise Mehmet Çebi'nin koleksiyonundan. Etkinliğe katılan Çebi, "İnsanlara Hz.Peygamber'i sadece cami kürsülerinden, vaazlardan ya da yazdığımız kitaplarla anlatmayalım. Güzel sanatların dilini de kullanalım. Hilye-i Şerif'lerin bilinmesi gerekiyor" diyor. Çebi, Ayasofya'yı günde binlerce kişinin ziyaret ettiğini hatırlatarak şöyle konuşuyor: “Ayasofya'yı gezmeye gelenler bu sergiyi de görerek feyizlenebilir. Hilye-i Şerif'in bilinir kılınması gerekiyor. Hattatlar en güzel eserlerini hilye-i şerifler olarak yazarlar. Bugün de bu gelenek devam ediyor. Bu hilye levhaları da hattatların peygamberimize olan sevgilerini sanat diliyle anlatışıdır. Peygamber sevgisi bu şekilde canlanıyor.”LONDRA YOLCUSUYabancı hattatları da buluşturan serginin koordinatörü Abdulkadir Özkan, "Ayasofya'nın atmosferi Hz. Peygamber'in ruhuyla buluşsun istedik" diyor. Özkan, İslam'ın terörle değil sanatla anılması gerektiğini dile getiriyor ve ekliyor: “Hz. Peygamber sevgisinin de sanatla anlatılması gerekiyor. Biz islamofobiyle olan mücadelemizi siyasetle değil kültür ve sanat üzerinden devam ettirmeliyiz. Bu sergi Londra'da da açılacak. Sadece Müslümanlar için değil orada yaşayan sanat çevresi için de önemli olacağını düşünüyoruz."

Yeni Şafak