ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Urve ibn Mesfıd
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Urve ibn Mesfıd  (Okunma Sayısı 656 defa)
26 Nisan 2011, 14:42:59
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 26 Nisan 2011, 14:42:59 »Urve İbn Mes'fıd

Kaybedilecek bir şey yoktu ve Kureyş, Urve'nin teklifini olumlu bularak Allah Resülü'ne göndermişti. Gelir gelmez:

- Ya Muhammed, diye seslendi. Ben, Ka'b İbn Lüeyy ve Amir İbn Lüeyy'i, yanlarında sağmal develeri ve çoluk çocuklarıyla birlik­te Hudeybiye sularının başında bırakıp da geldim; Ahabiş kabilele­riyle onlara itaat eden diğer insanlar da onlarla birlikte Sana karşı birleşmiş durumdalar! Aslan postu giymiş ve Sen onları ezip geçme­dikçe, Beytullah'la aranızdan çekilmemeye Allah adına and içmekte­ler! Bu durumda siz, şu iki şeyden birisini tercih etme durumunda­sınız: Ya kavmini çiğneyip geçecek, onları yok edeceksin ki -Senden önce kendi kavmini ve ailesini çiğneyip de yok eden kimse duyul­mamıştır!- ya da şu etrafında gördüğün insanlar Seni tek başına bı­rakıp Seni hüsrana uğratacaklardırl Vanahi de ben, Senin etrafın­da şerefli kimseler göremiyorum: onların çoğu, nereden geldikleri belli olmayan toplama insanlar! Onların ne yüzlerini tanıyorum ne de nesepleri hakkında bir bilgiye sahip olabiliyorum! Şayet savaşa­cak olursan, bunların hepsi Senin etrafından dağılıp gidiverirler ve Sen de, onların eline esir düşersin; Senin için bundan daha ağır ve şiddetli ne olabilir ki!

Urve'nin sözleri yenilir yutulur cinsten değildi ve o ana kadar Allah Resülü'nün arkasında büyük bir edeple gelişmeleri takip eden Hz. Ebü Bekir'in sabrını taşırmıştı; kaçmak da ne kelimeydi! Orada bulunanların hepsi kütükte doğranır gibi lime lime olmadan hiç kimse, Allah Resülü'nün tek bir kılına bile dokunamazdı. Öyleyse Urve'nin ağzının payı verilmeliydi; hem de anladığı dilden! Sair za­manlarda Allah Resülü'nün yanında ağzını bile açmaktan haya eden edep insanı Hz. Ebu Bekir (radıyallahu anh) bulunduğu yerden:

- Sen, Lar'ın eteklerinde sürünmene bak, diye gürleyiverdi. 'O'nu yalnız bırakıp da kaçacak olanlar bizler miyiz!

Onun bu çıkışı, aynı zamana ashab-ı kiramın da yüreğine su serpmişti; zira duygularına tercüman oluyordu!

Urve beklemediği bu çıkış karşısında şaşkına dönmüştü! Ancak sesin sahibini tanımamıştı; zira ashab-ı kiram hazretleri yüzlerini de kapatmışlardı. Sesin geldiği yöne doğru döndü ve:

- Bu da kim, diye sordu. Etraftakiler:

- Ebü Bekir, diyorlardı. Ebü Bekir adını duyunca Urve durak-

sadı; aklına, öldürdüğü bir adama karşılık onun diyetini ödeyeceği sırada Hz. Ebü Bekir'den istediği yardım geldi. Zira o gün, en yakın dostları bile kendisine ancak iki veya üç deve yardımda bulunurken Hz. Ebü Bekir, on deve ile elinden tutmuş ve onu büyük bir sıkıntı­dan kurtarmıştı. Onun için döndü ve:

- Allah'a yemin olsun ki, dedi. Şayet bana olan o henüz karşılı­ğını ödeyemediğim iyiliğin olmasaydı mutlaka sana cevap verirdim!

Ashab-ı kiramın dikkatlerinden kaçmayan bir husus da, Ur­ve' nin her konuşmaya yeltenişinde, Allah Resi'ılü'nün sakal-ı şerif­lerine el uzatıp onu sıvazlamak istemesiydi. Onun bu halini gören ve Hendek günü gelip de Müslüman olan Muiiire İbn Şu'be,z34 eli kılıcının kabzasında olduğu halde Allah Resülü'nün yanı başında bekliyor, Urve'nin her el uzatmak isteyişinde kılıcının kabzasıyla eline vurarak:

- Şu kılıç karnına işlemeden önce elini Resülullah'ın sakalına uzatıp dokunmaktan vazgeç; zira O'na, asla bir müşrik eli dokuna­maz, diyordu.

Her hareketine mukabil Hz. Muğire'nin aynı hamleyi yapması Urve'yi öfkelendirmişti; ona döndü ve:

- Yazıklar olsun sana; ne kadar da katı ve kaba bir adarnmışsm, diye çıkıştı. Sonra da Allah Resülü'ne dönerek:

- Şu başıma gelenlere bak! Ashabın arasında bana bu eziyeti veren de kim, diye sordu. Ve ekledi.

- Vanahi de aranızda ondan daha kötü ve daha şerir birisi oldu­ğunu sanmıyorum!

Allah Resülü (sallallahu aleyhi ve sellem) tebessüm ediyordu; sanki Urve'ye, dünkü arkadaşınm bugün hangi seviyeye ulaştığını göster­mek istercesine:

234 Muğire İbn Şu'be, Arapların dahi olarak saydıklan dört isimden birisi ve en meşhurlanydı. Hendek savaşı devam ederken Müslüman olup Medine'ye hicret etmişti. Urve'nin geldiğini görür görmez kılıcını kuşanmış ve yüzünü de kapa­tarak Allah Resülii'nün yanı başında nöbet tutmaya başlamıştı. Bkz. İbn Esir, Usudu'l-Ğabe, 3/39-40; İbn Hacer, Bidaye, 8/53

- Bu, kardeşinin oğlu Muğire İbn Şu'be'dir, buyurdu.

Muğire'yi tanımamak olur muydu? Zeka ve kiyaset açısından Arap yarımadasında ondan daha etkili kimse yoktu. Bir insan, ancak bu kadar değişebilirdi! Şaşkınlık ve hayranlıkla süzdü önce; ardın­dan da:

- Sakif kabilesinin düşmanlığını sonsuza kadar aramızda yeşer­ten sen değil miydin, dedi.

Bunu o, altta kalmamak ve ona da bir şey demiş olmak için ko­nuşuyordu. Yoksa, bu kadar seri ve etkili değişim, Urve'yi can evin­den vurmuştu. Sadece Hz. Muğire değil, ashab-ı kiramın hal ve tavırlarını süzüyor ve insanlık adına gelinen noktayı hayranlıkla sey­rediyordu. Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)'in fem-i mübareklerin­den çıkan tükiirüğü bile yere düşürmüyorlardı! Bir işin yapılması­nı işaret buyurduğunda hep birlikte onun için koşturup birbirleriyle yarışa girişiyor, abdest almak istediğinde her biri, eline su dökmek için azami gayret gösteriyordu. Mübarek saç tellerini bile yere dü­şürmemek için itina gösteriyor, azametinden dolayı cemal-i vechi­yesine keskin nazarlarla bakamadıkları Allah Resülü'nün huzurun­da edep ve hayadan, ihtiyaç olmadıkça sükütu tercih ediyor, ihtiyaç olduğunda ise en alt perdeden konuşuyorlardı.

Nihayet konuşmalar uzayıp gitmiş ve Allah Resülü (sallallahu aley­hi ve sellern), Urve'ye de Büdeyl'e söylediklerini tekrarlamıştı; maksa­dı, kimseyle savaşıp da kan dökmek değil, sulh zeminini bulup asha­bıyla birlikte umre yapmaktı!

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Urve ibn Mesfıd
« Posted on: 15 Eylül 2019, 16:29:56 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Urve ibn Mesfıd rüya tabiri,Urve ibn Mesfıd mekke canlı, Urve ibn Mesfıd kabe canlı yayın, Urve ibn Mesfıd Üç boyutlu kuran oku Urve ibn Mesfıd kuran ı kerim, Urve ibn Mesfıd peygamber kıssaları,Urve ibn Mesfıd ilitam ders soruları, Urve ibn Mesfıdönlisans arapça,
Logged
25 Nisan 2019, 16:44:15
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.125Site
« Yanıtla #1 : 25 Nisan 2019, 16:44:15 »

Esselamü aleyküm Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
25 Nisan 2019, 17:39:19
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.266


« Yanıtla #2 : 25 Nisan 2019, 17:39:19 »

Esselamu aleykum. Rabbim razı olsun bizlere bu bilgileri sunan kardesimizden. ...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &