ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Topyekün saldırı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Topyekün saldırı  (Okunma Sayısı 832 defa)
27 Nisan 2011, 12:56:30
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 27 Nisan 2011, 12:56:30 »Topyekün Saldırı

Anır İbn Abdivüdd öldürülüp de onunla birlikte hendeği geçen­ler geri kaçmak zorunda kalınca müşrikler, geride hiç kimse kalma­mak üzere hep birlikte saldırı fikrinde birleşti ve bunun hazırlığını yapmaya başladılar; herkes birbirini son hamle için teşvik ediyordu.

Ve ertesi sabah güneşin ilk ışıklarıyla birlikte topyekun saldın için harekete geçtiler. Resülullah (sallallahu aleyhi ve sellem) de, ashabı­m karşı taarruz için hazırlamış ve O da hendeğin beri tarafında saf tutmuş, onları bekliyordu; müşriklerin saldırı hazırlıklarının habe­rini alır almaz ashabım toplamış ve onlara, sebat edip de kararlılıkla kendilerini müdafaa ettikleri takdirde zafer müjdesi vermişti.

Hamle üstüne hamle yapıyorlardı; büyük bir telaş baş göstermiş­ti! Zira kimin nereden saldıracağını kestirmenin imkanı yoktu. Her bir yanda mantar gibi müşrik bitiyordu; birisi geri püskürtülse diğeri, bir grubun hakkından gelinse diğer bir grup devreye giriyor ve hen­değin etrafı, ardı arkası gelmeyen bir mücadeleye sahne oluyordu.

Bu arada Halid İbn Velid kumandasındaki iki yüz kişilik bir grup Allah Resülü'nün çadırımn bulunduğu yeri hedeflemiş geliyor­du; gözleri dönmüştü ve ölümüne ilerliyorlardı!

O günün geç saatlerine kadar da bu manzara devam edecekti; Allah Resülü (sallallahu aleyhi ve sellem) ve ashabı, bu telaş ve kargaşa içinde namazlarım bile kılarnamış, Allah adına hareket edilen yerde Allah'a kulluk vazifesi yerine getirilernernişti.

O kadar uğraşmış ve ölümüne gelmişlerdi ama yine netice ala­mamışlardı; derken yavaş yavaş geri çekilmeye başladılar; çok geç­meden herkes kendi yerine gelmişti. Bu sırada Üseyd İbn Hudayr, iki yüz kişiyle birlikte hendeğin müşrikler tarafında nöbet tutmak için ayrılmıştı.

Bir aralık geri dönen Halid İbn Velid, süvarileriyle birlikte tek­rar saldıracak ve yaşanan arbedede ashab arasında Tufeyl İbn Nu'­man şehit olacaktı.

Bu arada Sa'd İbn Muô» da, bir okun isabet etmesi neticesin-

de kolundan yaralanmıştı. Feraset sahibi Aişe Validemizin korktuğu başına gelmişti; zira zırhın dışında kalan kolu oklara hedef olmuş ve kan kaybediyordu. Kendisini Resülullah davasına kilitlemiş büyük sahabi, bu sırada derin bir muhasebe örneği sergiliyor ve ellerini açmış Rabbine şöyle yalvarıyordu:

- Allah'ım! Şayet bundan sonra da Kureyş'le savaş ihtimali varsa beni bu savaşın hatırına sağ bırak; çünkü ben, Senin Resı1lü'­nü kendi yurdundan çıkaran, O'nu yalanla itham eden ve her fırsatta O'na işkence etmeye çalışan bir topluluğa karşı savaşmayı gönülden ister ve severim!

Allah'ım! Şayet onlarla bizim aramızda artık savaş olmayacak­sa, ne olur benim için şehadet nasip et; ancak, Beni Kurayza konu­sunda gözüm aydın oluncaya kadar da bana müsaade et!

Bugün yaşanan bir anlık kargaşa içinde iki Müslüman grup karşı karşıya gelmiş ve yüzleri kapalı olduğu için birbirlerini tanı­yamayıp savaşmaya başlamışlardı; aralarında yaralananlar da, şehit olanlar da vardı. Nihayet aralarından birisi, Hendek'in parolası olan 'Ha Mittı La Yunsaru'u telaffuz edince hakikati anlayacak ve kılıç­ları bir kenara bırakarak kucaklaşacaklardı. Daha sonra da duru­mu Allah Resnlü'ne bildirip yaralı ve ölülerinin durumunu sordular. Efendiler Efendisi onlara:

- Yaralanmanız Allah yolunda olmuştur; sizden kim de öldürül­müşse bilin ki o da şehittir, cevabını verdi. İçlerindeki bir tereddüt daha ortadan kalkmış ve artık parolasız kılıç sallamamak üzere hu­zurdan ayrılmışlardı.

Bu sırada Allah Resnlü (sallallahu aleyhi ve sellern), kılamadığı na­mazlarını eda ediyordu. Buthôn denilen yere kadar gelmişti; bura­da abdest alarak önce eda edemediği namazını kılacak, hemen ar­dından da akşam namazını eda edecekti. Namazını tamamladıktan sonra da:

- Güneş batıncaya kadar onlar bizi meşgul edip de orta nama­zını kılma imkanı vermedikleri gibi Allah da, onların evleriyle ka­birlerini ateşle doldursun, diye dua etti. Bir mü'min için namaz her şey demekti ve demek ki, Efendiler Efendisi (sallallahu aleyhi ve sellern), ellerini açmış, bu kadar önemli bir vazifeyi edaya engelolanların ce­zalandırılmalarını Rabbinden talep ediyordu.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Topyekün saldırı
« Posted on: 21 Eylül 2019, 10:19:19 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Topyekün saldırı rüya tabiri,Topyekün saldırı mekke canlı, Topyekün saldırı kabe canlı yayın, Topyekün saldırı Üç boyutlu kuran oku Topyekün saldırı kuran ı kerim, Topyekün saldırı peygamber kıssaları,Topyekün saldırı ilitam ders soruları, Topyekün saldırıönlisans arapça,
Logged
02 Mayıs 2019, 09:11:33
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.139Site
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2019, 09:11:33 »

Esselamu aleyküm Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &