ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Sözünde samimi olanlar
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sözünde samimi olanlar  (Okunma Sayısı 827 defa)
27 Nisan 2011, 11:17:17
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 27 Nisan 2011, 11:17:17 »Sözünde Samimi Olanlar

Meclisteki kasvet havası artarak devam ediyordu; akla gele­bilecek her türlü ihtimal mantık dışı bulunuyor ve bir türlü çıkış yolu bulunamıyordu. Derken Beni Kurayza ve Beni Nadir'e mensup olmayan ve onlardan daha yerleşik bulunan Hüzeyl kabilesinden Sa'ye'nin oğullan Üseyd ve Sa'lebe kardeşlerle bunların amcaoğlu Esed İbn Ubeyd ileri atılarak şunları söylemeye başladılar:

- Ey Beni Kurayza cemaati! Allah'a yemin olsun ki.O'nun Resü­lullah olduğunu sizler de biliyorsunuz; O'nun sıfatı elimizdeki kitap­larımızda vardır! O'ndan, hem bizim hem de Beni Nadir'in alimleri hep bahsedegelmişlerdir! (Huyeyy İbn Ahtab'ı göstererek) İşte bu da, Cübeyr İbn Heyyebô.n ile birlikte onların başında gelir! Bizim aramızdaki en doğru adamdır o ve vefat etmeden önce bize, O'nun sıfatlannı bütün açıklığıyla bahsedip anlatmıştı.

Bu sözler de hoşlarına gitmemişti:

- Biz, Tevrat'ı bırakamayız, diyorlardı. İş iyice inada binmişti; her şeye rağmen adamlar, göz göre göre ve iradi olarak ölümü tercih ediyor, sonuçlarını bilerek her şeyleri olarak gördükleri dünyaları adına son adımlarını atıyorlardı. 214

Bu sırada devreye Amr İbn Su'dd girdi; şöyle sesleniyordu on­lara:

- Ey Yahudi topluluğu! Sizler, hiç yok yere Muhammed'le ara­nızdaki anlaşmayı feshettiniz ve böylelikle aranızda sözleşme adına bir şey kalmadı! Ancak ben, daha önce de buna katılmadığını gibi bundan sonra da sizin bu anlamsız zulmünüzde size ortak olmayaca­ğım! Şayet siz, Muhammed'e tabi olmayacaksanız, en azından Yahu­di olarak kalın ve O'na cizye vermeyi kabul edin; gerçi bunu O'nun kabul edip etmeyeceğinden de emin değilim!

- Bizler, Arapların kelle başı bizden cizye almalarına razı olama­yız; bizim için ölüm bundan daha hayırlıdır, diyorlardı. Bu teklif de kabul görmemişti; Beni Kurayza üzerine öyle bir inat hakim olmuştu ki, önlerine cennete uzanan bir merdiven bile konulsa bu inatlarının tesiriyle o merdiveni bile kullanmaktan uzak duracak, merdiveni de onu oraya yerleştireni de istiskal edeceklerdi. Bunu gören ve Beni Kurayza' dan ümidini kesen Anır:

- Öyleyse ben sizlerden beriyim, diyecek ve meclisi terk ederek kendi yolunu kendi iradesine göre belirleyecek bir adım atacaktı. Sa'ye'nin iki oğlu ve Esed İbn Ubeyd ile birlikte kaleden dışarı çı­karken, orada nöbet bekleyen Muhammed İbn Mesleme:

- Kim o, diye seslenecek, o da:

- Anır İbn Su'da, diye cevap verecekti. Tanıdığı bir isimdi ve

faziletiyle düşüncelerindeki enginliği biliyordu. Aynı zamanda bu saatte aralarından çıkıp da gelebildiklerine göre bu adamlar, hayır istikametinde irade beyanında bulunmuş ve imana birer kapı ara-

214 O gece, muhataplannın her türlü teklife kapalı, katı tutumunu gören Üseyd ve Sa'lebe kardeşlerle Esed İbn Ubeyd, onlardan aynlacak ve Efendimiz'in huzu­nına gelerek Müslüman olduklannı ikrar edeceklerdi, Böylelikle onlar, Beni Kurayza'nın başına gelenlerden kendileriyle çoluk çocuklarını da korumuş ola­caklardı. Bkz. İbn Abdilberr, İstiab, 1/96; İbn Hacer, el-İsabe, 1/52 (100)

lamışlardı. Bunu üzerine Muhammed İbn Mesleme, önce ona geç, dedi ve ardından da ellerini açarak şöyle dua etmeye başladı:

- Allah'ım! Kerem sahibi insanların yoluna çıkan engelleri orta­dan kaldırma erdeminden beni mahrum etme!

İbn Su'da'nırı hedefinde Mescid-i Nebevi vardı; geldi oraya ve sabaha kadar burada kaldı. Ertesi sabah herkes onu, yine burada bu­lacağını düşünüyordu; ancak o, çoktan oradan çıkmış ve bir meçhule doğru yelken açmıştı. Durum gelip de Allah Resülü'ne anlatılınca:

- O öyle bir adam ki Allah (celle celaluhü), vefasından dolayı onu kurtardı, buyuracaktı.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Sözünde samimi olanlar
« Posted on: 17 Eylül 2019, 03:27:21 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Sözünde samimi olanlar rüya tabiri,Sözünde samimi olanlar mekke canlı, Sözünde samimi olanlar kabe canlı yayın, Sözünde samimi olanlar Üç boyutlu kuran oku Sözünde samimi olanlar kuran ı kerim, Sözünde samimi olanlar peygamber kıssaları,Sözünde samimi olanlar ilitam ders soruları, Sözünde samimi olanlarönlisans arapça,
Logged
16 Ekim 2017, 22:23:20
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.266


« Yanıtla #1 : 16 Ekim 2017, 22:23:20 »

Esselamu aleyküm.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
16 Ekim 2017, 23:00:42
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #2 : 16 Ekim 2017, 23:00:42 »

Ve aleykümselam.. Çok güzel bir yazı.. Mevlam ihlas sahini olmayı nasip eylesin.. İnsan samimiyeti ölçüsünde niyetini güzel hale getirir. .Rabbim her işte samimi olmayı nasip eylesin
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2017, 23:01:45 Gönderen: Rüveyha »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
17 Ekim 2017, 00:11:20
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 14.704« Yanıtla #3 : 17 Ekim 2017, 00:11:20 »


Bismillâh..
Aleyküm Selâm. Hak yolunda öncelikle samimiyetlik önemlidir. Mevlam bizleri herzaman samimi olan kullarından olabilmeyi nasip etsin inşaAllah. Aminn ecmain

🌹 LÂ İLÂHE İLLALLAH MUHAMMED'EN RESÛLULLAH 🌹
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &