ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Sad ibn Muaz ın vefatı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sad ibn Muaz ın vefatı  (Okunma Sayısı 801 defa)
26 Nisan 2011, 15:24:40
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 26 Nisan 2011, 15:24:40 »Sa'd İbn Muaz'ın Vefatı

Sa'd İbn Muaz, uzun boylu, iri yapılı, ak benizli, güzel yüzlü, güzel gözlü ve güzel sakallı bir kişi idi. Yaralanışının üzerinden bir ay geçmişti ki; yarası yeniden nüksetmiş ve kan kaybetmeye başlamıştı. Bu süre içinde Allah Resülü, yanına Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer gibi ashabım da alarak onu ziyarete gelmişti; bütün emareler, Hz. Sa'­d'ın dünya hayatının sonuna yaklaştığını gösteriyordu. Önce yanı­na yaklaştı Allah Resülü (sallallahu aleyhi ve sellem) ve Hz. Sa'd'ın başını mübarek dizlerine koydu; derinleşen yaradan Allah Resülü'nün üze­rine de kan sıçramıştı. Önce mübarek ellerini açtı ve:

- Allah'ım, dedi. Sa'd, Resülii'nü tasdik edip Senin yolunda cihad etti; bu yolda yapılması gereken vazifeyi hakkıyla yaptı. Onu, huzuruna alırken, ruhlarını kolayca alıp manevi huzuruna aldığın kulların gibi huzuruna kabul buyur!

Allah'ın Resülü, ashab-ı Resülillah için dua ediyordu. Baş ucun­da, böylesine önemli bir şehadetine şahit olan Hz. Sa'd, göz kapakla­rını aralayacak ve Resul-ii Kibriya Hazretlerine nazar ederek:

- Allah'ın selamı Senin üzerine olsun ya Resülullah, diyecekti.

Ben Senin Resülullah olduğuna gönülden şehadet ederim!

Hz. Sa'd'ın vefat ettiği gecenin sabahında Allah Resülü'nün ya­nına yine Cibril-i Emin gelmişti; başına kar gibi beyaz bir ipekten sank sarmış ve inkisar dolu bir ses tonuyla:

- Ya Nebiyyallah, diyordu. Bu gece kendisine sema kapılan açı­lıp da kendisi için arşın sarsıldığı şahıs da kim?

Anlayan anlamıştı; Cibril'in sesini duyar duymaz Allah Resülii

(sallallahualeyhi vesellem), Sa' d İbn Muaz'ın evine doğru koşmaya başla­dı. O kadar hızlı koşuyordu ki, arkasından kendisiyle birlikte gelmek isteyen ashabı geride kalmış ve yetişmekte bir hayli zorlanmıştı:

- Ya Resülullah, diye arkadan sesleniyorlardı. Yürümekten diz­lerimiz koptu! Bu acelenizin sebebi ne ola ki!

- Hanzala'yı yıkamakta geciktiğimiz gibi Sa'd için de gecikip, onu da meleklerin yıkayıvermesinden endişe ettim, diyordu Habib-i Kibriya Hazretleri.

Nihayet eve gelmişlerdi; tahmin edildiği gibiydi. Sa' d İbn Muaz, ebedi aleme göç etmiş, içinde bulunduğu odayı da melekler doldur­muştu.

Önce Allah Resülii (sallallahu aleyhi ve sellem), Hz. Sa'd'ın annesini teselli etti. Bedeni yıkanıp da omuzlara alındığında, Hz. Sa'd'ı bir müddet Allah Resülü de omuzlanna alıp taşıdı. Daha sonra da bu vazifeyi, ashabına bırakarak kendisi cenazenin önünde yürümeye başladı. Onu taşımak için tabutunun altına omzunu koyanlar, hay­retler içinde kalıyordu; zira Hz. Sa'd'ın bedeni kuş gibi hafifti:

- Ya Resülullah, dediler. İri yapılı olduğu halde bundan daha hafif bir cenazeyi hiç taşımadık; acaba Beni Kurayza hakkında ver­diği hükümden dolayı mı bu kadar hafif oldu ki!

- Hayır, buyurduAllah Resülü. Varlığımyed-i kudretinde olana and olsun ki, onu melekler taşıyor!

Namazını bizzat Allah Resülü (sallalIalıu aleyhi ve sellem) kıldırdı.

Medine sanki Baki kabristanına yürümüştü; mezan kazılırken de başında bekliyordu. Hz. Sa'd'ın bedeni kabre konuluncaAllah Resü­lü'nün yüzündeki renk değişmiş ve solmuştu:

- Sübhanallah, diyordu ve bunu üç kere tekrarladı. O'nun bu tesbihini ashabı da tekrarlıyordu; Baki kabristanı tekbir ve tesbih sesleriyle yankılanıyordu. Yine gözlere yaş yürümüş, kalb-i müba­rekleri de hüzün dolmuştu. Mübarek yanaklanna süzülen gözyaşla­nyla sakal-ı şerifleri ıslanmış, avucunun içiyle onlan sıvazlayıp eliyle yüzünü siliyordu.

Hz. Sa'd'ın annesi de mezarlığa gelmişti; önce ashab-ı kiram, onu uzaklaştırmak istedi. Ancak Allah Resülü (sallallahu aleyhi ve sel­lem):

- Onu bırakın, buyurdu. Oğlunun birini Uhud'da emanet eden

Ü mmü Sa' d, bir yandan dünya adına geçici ayrılığın verdiği hüzünle iki büklüm gözyaşı döküyor diğer yandan ikinci oğlunu da Allah yo­lunda şehit vermenin huzurunu duyuyordu! Onun için:

- Miikafatının Allah katında bololmasını dilerim, diyordu. Me­zara konulup da üzeri toprakla kapatılıncaya kadar başında bekle­yen Efendiler Efendisi (sal1al1ahu aleyhi ve sellern), burada bir müddet dua ettikten sonra yeniden Ümmü Sa'd'ı teselli ederek mezarlıktan ayrılacaktı.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Sad ibn Muaz ın vefatı
« Posted on: 17 Ekim 2019, 03:00:33 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Sad ibn Muaz ın vefatı rüya tabiri,Sad ibn Muaz ın vefatı mekke canlı, Sad ibn Muaz ın vefatı kabe canlı yayın, Sad ibn Muaz ın vefatı Üç boyutlu kuran oku Sad ibn Muaz ın vefatı kuran ı kerim, Sad ibn Muaz ın vefatı peygamber kıssaları,Sad ibn Muaz ın vefatı ilitam ders soruları, Sad ibn Muaz ın vefatıönlisans arapça,
Logged
30 Nisan 2019, 15:07:27
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.214Site
« Yanıtla #1 : 30 Nisan 2019, 15:07:27 »

Esselamü aleyküm Rabbim bizleri doğruların yolundan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
30 Nisan 2019, 20:43:50
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 14.837« Yanıtla #2 : 30 Nisan 2019, 20:43:50 »

Aleyküm selâm Şad ibn Muaz savaşta yaralanmış ve bir ay sonra yarası tekrar nüks etmiştir çok kan kaybetmiş ve sonunda Allah ın rahmetine kavuşmuştur
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
30 Nisan 2019, 20:47:38
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.452


« Yanıtla #3 : 30 Nisan 2019, 20:47:38 »

Esselamu aleyküm. Rabbım razı olsun bilgilerden kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &