ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Mukaddes göç
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mukaddes göç  (Okunma Sayısı 529 defa)
04 Mayıs 2011, 15:29:36
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 04 Mayıs 2011, 15:29:36 »MUKADDES GÖÇ ~

Beri tarafta Efendiler Efendisi'ne hicret izni gelmişti ve O da, artık Mekke'den ayrılmak üzereydi. Zira, Cibril-i Emın'in getirdiği vahiy içinde bulunan bir ayet, dilinde pelesenk ol­muş, her fırsatta:

- Ey Rabbim! Beni doğruluk diyanna ulaştır ve doğru bir zamanda buradan çıkararak kahndan bana nusret dolu bir ih­san nasip et,476 diye dua ediyordu. İşte şimdi, bu dualar kabul görmüştü ve Allah'ın Resülü de, mukaddes göç için Medine'ye hareket etmek üzereydi.

Cibril-i Emin, önce, Mekkelilerin kurduklan tuzağı haber veriyorve:

- Sakın, her zaman uzandığın yatağında yatma, diyor; ardından da, Mekke'den çıkış zamanından Kureyş'in tuzağın­dan nasıl kurtulacağına kadar hicret stratejisini talim ediyor­du. Kısaca mukaddes göç, Kureyş'in tuzaklanyla Alım ü Habir Allah Teala'nın tedbiri arasında başlamış oluyordu.s"? Kendi­sine hicret müjdesini getiren Cibril'e Efendimiz:

476 Bkz. İsra, 17/80

477 Ayni, Umdetü'l-Kari, 17/46; İbn Kesir, Tefsir, 2/400

- Hicret yolunda benim arkadaşım kim olacak, diye sor-

du.

- Ebu Bekir, cevabını veriyordu.s?" Zaten Ebu Bekir de, hicrette musahebet fırsatını uzun zamandır bekler olmuştu. Derken, alışılmışın dışında ve herkesin istirahat ettiği bir öğ­len vakti, Resülüllah (sallallahu aleyhi ve sellem) gelip Hz. Ebu Beki­r'in kapısını çaldı; içeri girmek için izin istiyordu. Olacak şey değildi! Hz. Ebu Bekir'in kapısında durmuş, Allah'ın en sevgi­li kulu, içeri girmek için bekliyordu.

- Anam-babam O'na feda olsun! ValIahi de bu saatte gel­diğine göre mutlaka önemli bir iş var, diye mırıldandı önce. Çok geçmeden de, hemen kapıya koştu ve Efendiler Efendisi'ni içeri buyur etti. Merakla bekliyordu Hz. Ebu Bekir (radıyallahu anh). Çünkü, bugüne kadarki gelişler, ya sabahın erken saat­lerinde vaya akşamın serinliklerinde gerçekleşmişti. Çok geç­meden, o an orada bulunan Hz. Ebu Bekir'in kızlan Esmii ve Aişe'yi kastederek, evin diğer sakinlerini bulunduklan yerden çıkarmasını talep etti Allah Resülü. O ise:

- Endişe etme ya Resfılallah! Onlar benim kızlanm; Se­nin de ehlin sayılır! Anam-babam sana feda olsun. Bir şey mi var, diyor ve bu saatte teşrifin sebebini anlamaya çalışıyordu. Cevap gecikmedi:

- Mekke'den çıkıp hicret etmek için bana da izin verildi. Daha da heyecanlanmıştı Ebu Bekir ve:

- Birlikte mi ya Resülallah, diye sordu. Merakla bekleyen yüze, müjde dolu şu cümleler döküldü mübarek dudaklann­dan:

- Evet, birlikte.

Dünyalar onun oluvermişti; zaten Ebu Bekir, bugün için hazırlanmış ve haydi gidiyoruz, emrini bekliyordu; çünkü o,

478 Bkz. Hakim, Müstedrek, 3/6 (4266)

diğer arkadaşlan gibi hicret için izinistediğinde bunun müj­desini daha önce almış ve Efendimiz kendisine:

- Acele etme! Umulur ki Allah, yanına bir arkadaş bah­şeder, denilmişti. Bundan sonra da, hemen iki kişilik yol ha­zırlığı yapmaya başlamıştı. Dört aydır, besili iki deveyi bu yol­culuğa hazırlıyordu. Artık, Habib-i Ekrem'inden gelecek bu cümleleri bekler olmuştu. İşte şimdi, o cümleleri duyuyordu.

Akışı değiştirecek bir adımın başlangıcıydı bu. Bu tarihi yolculukta Resülullah'a arkadaş olmak ... Bundan daha büyük bir lütuf olabilir miydi? Kendini tutamamış ve sevinçten hıç­kıra hıçkıra ağlıyordu Hz. Ebu Bekir (radıyallalıu anh).479

Çok geçmeden Efendiler Efendisi'ne iki deve getirmiş ve: - Ey Allah'ın Nebisi! Şu iki bineği, bu iş için hazırlamış­tım, dedi. Ancak, Habib-i Ekrem (sallallalıu aleyhi ve sellem), her haliyle örnek olmalıydı; onun için Hz. Ebu Bekir'e:

- Ancak, bedelini ödemek şartıyla, diyerek, böylesine önemli bir yolculukta, bedelini ödemediği bir nimetten istifa­de edilmemesi gerektiğini ortaya koyacaktı.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Mukaddes göç
« Posted on: 17 Eylül 2019, 23:44:35 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Mukaddes göç rüya tabiri,Mukaddes göç mekke canlı, Mukaddes göç kabe canlı yayın, Mukaddes göç Üç boyutlu kuran oku Mukaddes göç kuran ı kerim, Mukaddes göç peygamber kıssaları,Mukaddes göç ilitam ders soruları, Mukaddes göçönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &