ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Mekkelilerin tavrı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mekkelilerin tavrı  (Okunma Sayısı 929 defa)
26 Nisan 2011, 14:57:13
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 26 Nisan 2011, 14:57:13 »Mekkelilerin Tavrı

Allah Resnlü'nün ashabıyla birlikte umre yapmak üzere Mek­ke'ye doğru geldiğinin haberi Mekke'ye de ulaşmış ve Mekkeliler büyük bir telaş içine düşmüşlerdi; korkuyorlardı. Hiç ummadıklan bir sırada Hz. Muhammed üzerlerine geliyordu. işin ucunda savaş gözükmese de bu, psikolojik olarak acziyetlerini ortaya koyacak bir davranıştı. Onun için hemen istişare meclislerini toplayıp durumu müzakere etmeye başladılar:

- Muhammed, ordusuyla birlikte üzerimize gelip de umre yap­mak istiyor; halbuki bunu duyan Araplar, daha düne kadar aramız­da yaşanan savaşlara bakıp da O'nun ansızın üzerimize gelişini nasıl değerlendirirler! Vallahi de biz, can bu tende kaldığı sürece onlann Mekke'ye girmelerine asla müsaade etmeyiz, diyorlardı. Bunun ya­nında, 'umre yapma görüntüsüyle Mekke'ye girip askerleriyle ken­dilerine saldıracaklarını' ileri sürenler de yok değildi.

Konuşmalar, ne pahasına olursa olsun mii'minleri Mekke'ye sokmama istikametindeydi ve neticede bu işin organizasyonunu Saf­van İbn Ümeyye, İkrime İbn Ebi Cehil ve Süheyl İbn Amr'a havale ettiler. Onlar da, kendilerine danışmadan hiçbir adım atmayacaklan konusunda Kureyş'e teminat verdi. ilk danıştıklan konu, iki yüz ki­şilik bir öncü kuvveti Kiiraii'l-Ganim'e gönderip başına da yavuz bir kişiyi kumandan tayin etmekti ve bu teklifkarşısında Kureyş:

- Ne güzel görüşünüz var, diye mukabele etti.

Bu karann üzerine hemen Halid İbn Velid kumandasında iki yüz atlıyı yola vurdular; bunlar, Kiirôii'l-Ganittı denilen yere uğra­yacak ve Himoqulları, Beni Hôris, Beni Abdimetıôh, Beni Musta-

lık olarak bilinen ve kendilerine, bölgelerinde bulunan dağ sebebiyle AMbiş denilen kabilelerle ve Sakif gibi kendileriyle paralel hareket eden kabileleri savaş için hazırlıklı olmaya davet edeceklerdi. Gidi­lecek yer de belirlenmişti: Beldah.

Bu arada Kureyş, bilhassa Ahabiş kabilelerine izzet ii ikramda bulunmayı da ihmal etmiyordu; aralarında görev dağılımı yapmış ve başta Dôru'n-Nedue olmak üzere Safvan İbn Ümeyye, Süheyl İbn Amr, İkrime İbn Ebi Cehil ve Huuautıb İbn Abdiluzzô'tası evinde zi­yafetler tertip ediyorlardı.

Adres belliydi; artık hazırlığını yapıp da yola koyulan herkes Beldah'a geliyordu. Çok geçmeden çadırlar kurulmuş ve ne paha­sına olursa olsun mü'minleri buradan ileriye geçirmemeye and iç­mişlerdi. Kureyş kadınlarıyla çocuklar da buraya akın etmişti. Dağ başlarına da, belli aralıklarla gözcüler yerleştirmiş ve sadece kendi­leri duyacak kadar bir ses tonuyla gelişlerini kendilerine haber ver­melerini istemişlerdi.

Onların bu hamlelerine şahit olan yeni mü' min Büsr İbn Süf­yan, olup bitenlerin haberiyle birlikte Resülullah'ın huzuruna geldi. Bu sırada rnii'mirıler, Usfôn yakınlarındaki Gadiru'l-Eştôt denilen yerde bulunuyorlardı:

- Ya Resı1lullah, dedi. Şu Kureyş, Senin geliş haberini almış ve sağmal develerleçoluk çocuklarını da yanlarına alarak zırhlarını giy­miş vaziyette 2ı1 Tuva'da karargah kurmuş. Seni Mekke'ye sokma­mak için Allah adına yeminler edip ahitleşiyorlar. Halid İbn Velid de, iki yüz atlıyla birlikte Küraü'l-Canirrı denilen yerde bekliyor!

Onların içinde bulundukları ruh halini ve karşı koymak için daha ne gibi yollara tevessül ettiklerini olduğu gibi anlatan Hz. Büs­r'ü büyük bir dikkatle dinleyen Allah Resülü (sallallahu aleyhi ve sellern), Allah adına yola çıkanların bu anlaşılmaz tavırlarını hayretle karşı­layacak ve her defasında kılıca sarılıp şiddet ve kavgadan yana olan Kureyş'e her halukarda galip geleceğini ifade edecektir.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Mekkelilerin tavrı
« Posted on: 16 Eylül 2019, 19:13:24 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Mekkelilerin tavrı rüya tabiri,Mekkelilerin tavrı mekke canlı, Mekkelilerin tavrı kabe canlı yayın, Mekkelilerin tavrı Üç boyutlu kuran oku Mekkelilerin tavrı kuran ı kerim, Mekkelilerin tavrı peygamber kıssaları,Mekkelilerin tavrı ilitam ders soruları, Mekkelilerin tavrıönlisans arapça,
Logged
27 Nisan 2019, 15:38:24
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.266


« Yanıtla #1 : 27 Nisan 2019, 15:38:24 »

Esselamu aleykum. Rabbim razı olsun paylasimdan kardeşim. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
27 Nisan 2019, 15:45:26
gulsahkilicaslan
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 872« Yanıtla #2 : 27 Nisan 2019, 15:45:26 »

Allah razı olsun dua ile
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Nisan 2019, 00:31:37
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 14.699« Yanıtla #3 : 28 Nisan 2019, 00:31:37 »

Aleyküm selâm Efendimiz Mekke ye Umre için gelmiş savaşmak için gelmemiştir
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
29 Nisan 2019, 14:45:13
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.125Site
« Yanıtla #4 : 29 Nisan 2019, 14:45:13 »

Ve Aleykümüsselam Rabbim bizleri hak yol İslam dan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &