ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > İhanetin doğruluğunu tetkik girişimi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İhanetin doğruluğunu tetkik girişimi  (Okunma Sayısı 608 defa)
27 Nisan 2011, 13:03:56
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 27 Nisan 2011, 13:03:56 »İhanetin Doğruluğunu Tetkik Girişimi

Beni Kurayza yurdunda bunlar olup biterken Allah Resülü (sal­lallalıu aleylıi ve sellern), ashabıyla birlikte hendeğin beri tarafında rnev­zilenmiş Mekke ordusunun gelmesini bekliyordu. İhanet haberi­ni ilk duyan Hz. Ömer olmuştu; doğruca Allah Resülü'nün yanına koştu ve durumdan Resül-ü Kibriya Hazretlerini de haberdar etti. Efendiler Efendisi de üzülmüştü, Olayın gerçeklik ve boyutunu tet­kik etmeleri için ashabından Sa'd İbn Ubôde, Sa'd İbn Muôz, Ab­dullah İbn Reoôha, Haooôt İbn Cübeyr ve Üseyd İbn Hudayr'den oluşan bir heyeti Beni Kurayza yurduna gönderdi. Gönderirken de şunlan tembihliyordu:

- Gidin ve şu kavim hakkında bize ulaşan haberlerin doğru olup olmadığına bir bakın; şayet anlatılanlar doğru ise, bu durumda ha­beri getirirken sadece Benim anlayabileceğim imalı bir yolla Bana bildirin ki, insanların kalbine korku salmayasınız! Şayet onlar, bi­zimle onlar arasındaki anlaşmaya sadık kalmaya devam ediyorlarsa o zaman açıktan söylemenizde bir beis yoktur!

Belli ki Allah Resülü (sallallahu aleylıi ve sellem) bu ihanetin, adet ve savaş malzemesi itibanyla kıt imkanlara sahip olsa da moral açısın­dan önemli bir konumu elde eden ashabı arasında duyulmasını arzu etmiyor ve böylelikle cephedekilerin olumsuz etkilenmesinin önüne geçmek istiyordu.

Vazifeyi alır almaz tetkik heyeti yola çıkarak soluğu Beni Kuray­za yurdunda aldı; gerçekten de anlatılanlar doğruydu. Beni Kurayza,

sadece anlaşmayı ihlal etmekle kalmamış, aynı zamanda dışarıdan sökün edip de gelen Ahzab ordusuna lojistik destekte bulunmaya başlamıştı; pazarlarını onların bulunduğu yere taşıyor ve böylelikle yiyecek ihtiyaçlarını giderıneyi hedefliyorlardı. Aynı zamanda onla­ra at, deve ve daha başka savaş malzemesi tedarik ediyor ve böyle­likle Mekke ordusunun açıklarını kapatmaya çalışıyordu. Araların­daki anlaşmayı hatırlatarak, işler kızışıp iyice yolundan çıkmadan önceki hallerine geri dönmeleri ve Huyayy İbn Ahtab'ı dinlememe­leri gerektiğini söyleyip Allah adına söz vermek isteseler de adamlar çoktan kararlarını vermiş geri adım atmıyorlardı. Çok net bir şekilde onlara:

- Eskiye asla dönmeyeceğiz; Resülullah da kim oluyormuş!

Ayakkabımın şu bağını çözüp attığım gibi o anlaşmayı da bozdum ve kesip attım; bundan böyle O'nunla aramızda hiçbir anlaşma yoktur, diyordu Ka'b İbn Esed.

Altında kalınmaması gereken sözlerdi bunlar; adam ağzını boz­muş Allah Resülii'rıe hakaret ediyordu! Üseyd İbn Hudayr çileden çıkmıştı; sesi hepsinden daha gür çıkıyordu. Ka'b İbn Esed'e dön­müş meydan okurcasına şunları söylüyordu:

- Ey Allah düşmanı! Haddini bil! Nasılolur da sen O'nun hak­kında olumsuz şeyler söyleyebilirsin! Ayağını denk al! Göreceksin; Allah'ın izniyle Kureyş, arkasını dönüp perişan bir şekilde geri gi­decek ve sen yine evinin kenarında yapayalnız kalacaksın; o zaman gelir ve görüşüriiz, şu sığındığın delikten çıkarıp bak nasıl hizaya ge­tireceğiz!

Ortam iyice alevlenmiş, Resülullah'ın elçileriyle Beni Kuray­za'nın ileri gelenleri arasında iyiden iyiye bir söz düellosu başlamış­tı; her iki taraf da, ağzına geleni söylüyordu.

Ne kadar konuşulursa konuşulsun bu adamların laftan anla­yacakları yoktu; öyleyse ısrarın da anlamı olamazdı! Arbedeye son noktayı koyan Sa'd İbn Muaz199 oldu:

- Bırak şu adamı, diyordu arkadaşına. Bırak; çünkü bu andan itibaren onunla mıinakaşa etmenin hiçbir faydası yok!

199 Bu şahsın Sa'd İbn Ubade olduğu da söylenmektedir. Bkz. İbn Hişam, Sire, 4/179; Taberi, Tarih, 2/93; İbn Seyyidinnas, Uyünu'l-Eser, 2/38

Gerçekten de konuşmanın bir faydası yoktu; Resülullah'ın du­rumu tetkik için gönderdiği heyet çaresiz ve ihanetin de doğruluğu­nu teyit etmiş olarak geri dönüyordu. Hendeğin olduğu yere gelir gelmez Sa'd İbn Ubôde, Allah Resülü'ne yöneldi; yürüyüşünden an­lamıştı; ancak yine de meraklı gözlerle sonucu onlardan duymak is­tiyordu. Sonra da, bekleyen Efendiler Efendisi'ne:

- Adel ve Kare, diye seslendi. Anlaşılmıştı; Red'de Hubeyb ve arkadaşlanna ihanet eden Adel ve Kare kabileleri gibi Beni Kurayza da ihanet içindeydi!

Allah'ın Resülü (sallallahu aleyhi ve sellem), her türlü olumsuzluktan zafer çıkarmayı öğretiyordu ashabına; tipi ve boranın hakim olduğu, etrafı kar ve buzun kapladığı en olmadık yerde bile nice baharlara kapı aralıyor ve ümmeti için açtığı menfezlerden bahar meltemleri sunarak huzur soluklamalarını istiyordu. Burada da aynısını yapa­caktı:

- Müjdeler olsun size ey mü'minlerl Allah'ın nusret ve yardı­mı var; sevinin, buyurdu. Muhakkak ki Ben, Beyt-i Atık'in (Kabe) anahtarlarını alıp onu tavaf edeceğim günleri görüyorum; Kisrti ve Kayser de helak olacaklar ve onların bütün mal varlıklan da, Allah yolunda infak edilecektir!

Kısa sürede, bu ihanet haberi mü'minler arasında yayılmış ve büyük bir endişe içine düşmüşlerdi; çoluk çocuk ve aileleri, Beni Ku­rayza'mn içeriden ihanetine karşı korumasızlardı! Gözler yılmış, yü­rekler ağızlara gelmiş ve akıllara türlü türlü şüpheler gelmeye baş­lamıştı. 200

Beri tarafta fırsat avcıları yine iş başındaydı; içlerindeki nifağın yeniden depreştiği münafıklar, durumdan vazife çıkarmış ve yeni­den moral bozma faaliyetlerine başlamışlardı. Şöyle söyleniyorlar­dı:

- Muhammed, Kisra ve Kayser'in hazinelerine malik olacağı­mızı ve onların mallarının Allah yolunda infak edileceğini bize vade­diyor ama baksanıza bugün biz, başımıza nelerin geleceğinden bile emin değiliz; ihtiyacımızı gidermek için tuvalete bile giderniyoruz!"?'

200 Bkz. Ahzab, 33/10 201 Bkz. Ahzab, 33/12

Sadece bunları söylemekle yetinmiyor ve etraflarındaki mü'­minleri de:

- Ey Yesrib halkı! Artık burada tutunamazsınız; durup bekle­menizin de bir anlamı yok; haydi geri dönün, demek suretiyle Allah Resülü'nden ayırmaya çalışıyorlardı.

Onlardan bir grup da, Medine'de bulunan ailelerinin savunma­sız olduklarını ileri sürerek onları korumak için Resülullah'a gelmiş, izin istiyorlardı. Her seferinde yan çizmeyi alışkanlık haline getiren Beni Harise'nin bu tavrını gören Sa'd İbn Muaz, Allah Resülü'nün yanına gelecek ve bu yüzsüzlere izin vermemesi gerektiğini söyle­yecekti.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İhanetin doğruluğunu tetkik girişimi
« Posted on: 21 Eylül 2019, 05:27:11 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İhanetin doğruluğunu tetkik girişimi rüya tabiri,İhanetin doğruluğunu tetkik girişimi mekke canlı, İhanetin doğruluğunu tetkik girişimi kabe canlı yayın, İhanetin doğruluğunu tetkik girişimi Üç boyutlu kuran oku İhanetin doğruluğunu tetkik girişimi kuran ı kerim, İhanetin doğruluğunu tetkik girişimi peygamber kıssaları,İhanetin doğruluğunu tetkik girişimi ilitam ders soruları, İhanetin doğruluğunu tetkik girişimiönlisans arapça,
Logged
02 Mayıs 2019, 13:59:02
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.139Site
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2019, 13:59:02 »

Esselamu aleyküm Rabbim bizleri doğru yoldan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
03 Mayıs 2019, 02:37:59
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 14.717« Yanıtla #2 : 03 Mayıs 2019, 02:37:59 »

Aleyküm selâm. Rabbim bizleri doğruların yolunda gidenlerden eylesin. Amin
Paylaşım için Allah razı olsun inşaAllah 🌷
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &