ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Hz Ömer in hicreti
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz Ömer in hicreti  (Okunma Sayısı 3928 defa)
04 Mayıs 2011, 15:37:08
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 04 Mayıs 2011, 15:37:08 »Hz. Ömer'in Hicreti

Hz. Ömer, gözü pek ve cesur birisiydi. Hicret gibi önemli bir meselede, herkes gizlice hareket ederken o, Medine'ye hic­ret edeceğini açıktan ilan etmiş ve yüreği olanın, falan yerde karşısına çıkması gerektiğini duyurmuştu. Elbette bu tavır, herkesten beklenecek bir tavır değildi ve üstesinden geline­mezdi; ancak bu, Ömer gibi bir arslana çok yakışıyordu.

Hicretle Medine'ye hareket karannı Ayyaş İbn Ebi Rebia ve Hişôm İbnü'ı-As ile birlikte almışlar ve ertesi gün, Teniidub denilen yerde buluşarak hareket etmek üzere anlaşmışlardı. Hatta, herhangi bir sebeple aralanndan birisi buraya gele­mese bile, gelebilenler yola devam edecek ve böylelikle, biri yüzünden diğerleri hicretten geri kalmayacaklardı, Çünkü Kureyş, elinden kaçırdıklan Müslümanlar için üzülüp kahro­luyor, geride kalanlan da kaçırmamak için her türlü çareye (!) başvuruyordu.

Derken, vakit gelmiş ve Hz. Ömer de, evinden hareket et-

469 Bkz. İbn Kesir, el-Bidaye, 3/173; İbn Sa'd, Tabakat. 3/338 470 Bkz. Bakara, 2/207

mişti. Ancak ilk hedefi, anlaştıkları gibi Tenadub değil, Kabe idi. Çok geçmeden Hz. Ömer, kılıcını kuşanıp yayını omzuna atmış ve mızrağını bir eline, oklarını da diğerine alarak Ka­be'ye doğru yol alıyordu. Onu görüp de hicretinden haberi ol­mayanlar, neler olacağını beklerneye durmuşlardı. İnsanlar, Kabe'nin avlusuna dolmuş onu seyrederken o, önce tavafa başladı ve yedi kez tavaf etti Allah'ın evini. Ardından, Ma­kam-ı İbrahim'e geldi ve burada iki rekat namaz kıldı. Daha sonra da, orada bulunan her bir insan halkasının yanına ge­lerek, Müslümanlara reva gördükleri bunca eziyet ve işkence­den dolayı önce onlara:

- Kahrolsun şu kara yüzler! Şu burunları da Allah, sürüm sürüm süründürsün, diye çıkışıyor ve ardından da:

- Sizlerden kim, annesini gözyaşına boğmak, çocuklarını yetim ve hanımını da dul bırakmak istiyorsa, şu vadinin arka­sında karşıma çıksın, diyerek, iman karşısında cephe oluştu­ranlara açıktan meydan okuyordu.ı"

Elbette onlar, Hz. Ömer gibi birisinin karşısına öyle kolay çıkılamayacağını çok iyi biliyorlardı. Onların gücü, sadece za­yıf ve korumasızlara yetiyordu ve yola koyulup da bahsini ettiği vadiye doğru ilerlerken, sadece arkasından bakakalmışlardı.

Derken Hz. Ömer, Hişam ve Ayyaş ile anlaştıkları yere geldi; orada kendisini bekleyen sadece Ayyaş İbn Ebi Rebia idi. Ayrıca, Hz. Ömer'in gelişini bekleyen yaklaşık yirmi kadar insan vardı; bunlar, yalnız hicret etmektense Hz. Ömer gibi bi­risine arkadaş olmayı yeğlemiş, zayıf ve güçsüz insanlardı.s" Anlaştıkları gibi bir müddet beklediler Hişam İbnü'l-As'ı; an­cak, boşunaydı. Çünkü Mekkeliler, onun da hicret edeceğini anlamış ve yolunu keserek hapsetmişlerdi.

471 İbn Abdi'l-Berr, Üsildü'l-Ğabe, 1/819 ; Halebi, İnsanü'l-Uyün, 2/183, 184 472 Bkz. İbn Sa'd, Tabakat. 3/271; Beyhaki, Sünen, 9/13 (17534)

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hz Ömer in hicreti
« Posted on: 15 Ekim 2019, 04:25:29 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz Ömer in hicreti rüya tabiri,Hz Ömer in hicreti mekke canlı, Hz Ömer in hicreti kabe canlı yayın, Hz Ömer in hicreti Üç boyutlu kuran oku Hz Ömer in hicreti kuran ı kerim, Hz Ömer in hicreti peygamber kıssaları,Hz Ömer in hicreti ilitam ders soruları, Hz Ömer in hicretiönlisans arapça,
Logged
25 Nisan 2019, 18:01:38
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.445


« Yanıtla #1 : 25 Nisan 2019, 18:01:38 »

Esselamu aleykum. Adaletli cesur ve islama canıyla maliyla kalkan olan islama hizmet eden hz.omere binler rahmet olsun inşAllah. Rabbim bizleri hz.omerin yolunda giden kullardan eylesin inşAllah. ..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
26 Nisan 2019, 01:16:32
gulsahkilicaslan
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 872« Yanıtla #2 : 26 Nisan 2019, 01:16:32 »

Allah razı olsun selam ve dua ile...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &