ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Hudeybiye ye hareket
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hudeybiye ye hareket  (Okunma Sayısı 812 defa)
26 Nisan 2011, 14:53:49
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 26 Nisan 2011, 14:53:49 »Hudeybiye'ye Hareket

Akşam olunca Allah Resülii:

- Sağ yöne dönerek şu ağaçlıklara doğru yürüyün, buyurmuş ve "Zatii'l-Hanzal tepesini sizden kim biliyor?" diye sormuştu. Maksa­dı, Halid İbn Velid'in haberi olmadan yola koyulmak ve onlara olan merhametinin bir tezahürü olarak Mekkelilerle karşı karşıya gelme­mekti. Büreyde İbn Husayb:

- Ben biliyorum ya Resülullah, diye seslendi. Bunun üzerine Hz. Büreyde'ye dönen Allah Resülii (sallallahu aleyhi ve sellern):

- Öyleyse düş önümüze, buyurdu. Gecenin karanlığından istifa­de ile yeni bir yolculuk başlamıştı; önde Hz. Büreyde, arkada İslam ordusu ilerliyordu.

Batıya doğru ilerliyorlardı; Serôui' dağlarından Asal tarafını tutmuştu Hz. Büreyde. Halid İbn Velid ise, arkadaşlarıyla birlikte gelişmelerden habersizce hala orada bekliyordu. Çok karışık ve zor

229 Nisa, 4/102-104

şartlarda ilerliyorlardı; hatta bir yere geldiklerinde Hz. Büreyde'nin ayakları yara bere içinde kalmış ve artık yürüyemez olmuştu. Bunun üzerine Allah Resülü, onun deveye binmesini ve kendilerine yolu bilen bir başkasının rehberlik etmesini söyleyecekti. Bu sefer öne çıkan Hamza İbn Amr idi; o da bir noktaya kadar gelmiş ve daha ilerisi için yolu şaşırmıştı. İstenilen yere ulaşabilmek için şimdi yeni bir rehber daha gerekiyordu. Şimdi öne çıkan isim, Amr İbn Abdi­nühm el-Eslemi idi; Allah Resülü'nün önüne düşmüş ilerliyordu. Şartlar çetin ve yol da karmaşıktı; çalılara takılmamak için herkes boyunlarını eğerek yürümek zorunda kalıyordu. Niyet samimi olun­ca, iriayet de kendini gösteriyordu. Gecenin karanlığında dolunayın ışığı önlerini aydınlatmış, en sıkıntılı anlarında yine meltem esinti­lerine mazhar olmuşlardı.

Bir noktaya geldiklerinde Efendiler Efendisi, ilerideki bir tepeyi göstererek:

- Şu tepe Zatiı'l-Hanzal Tepesi olmasın, diye seslendi. Hz. Amr:

- Evet ya Resülullahl Orası Zatii'l-Hanzal Tepesidir, dedi. Efen-

dimiz (sallallahu aleyhi ve sellem):

- Mirar Tepesine kim çıkarsa, Beni İsrail'in günahlarının bağış­landığı gibi onun da günahları bağışlanır, buyurdu. Böyle bir hedef gösterilir de ashab koşmaz mıydı; herkes tepeye yönelmiş yarışırca­sına koşuyordu! Bu manzarayı gören Allah Resülü (sallallahu aleyhi ve sellem)'nün dudaklarından şu cümleler döküldü:

- Bu gece bu tepenin misali, Beni İsrail hakkında Allah (celle ce­laluhüj'ırı, "Şehrin kapısından eğilerek geçin ve girerken de, 'Affet ya Rabbi!' deyin ki hatalarınızı bağzşlayalzm!" buyurduğu kapının misali gibidir.

Zorluklar geride kalmış ve daha selametli bir yere gelinmişti. Bu sırada Efendiler Efendisi:

- Allah'tan istiğfar diler ve yine O'na tevbe ile gönülden yöne­liriz, deyin tembihinde bulundu. Her adımını titizlikle takip eden ashab, hep bir ağızdan istiğfar edip tevbeye durmuştu. Sonra da Re­sülullah:

- Şüphesiz ki bu, İsrailoğullanna teklif edilip de onların söyle­mekten kaçındıkları istiğfar ve tevbe şeklidir, buyurdu. Bir müjdesi daha vardı Allah Resülü'nün: ashabına döndü ve:

Umre Seferi ve Hudeybiye

- Bu geceyi bu tepede geçiren herkes, mutlaka aff-ı ilahiye maz­har olacak ve bağışlanacaktır!

Hedeflenen yere gelinmişti; bir süre dinlenecek ve karınlarını doyuracaklardı. Ancak, yanan ateşleri Kureyş'in görüp de üzerlerine gelmesinden çekiniyorlardı. Gelip de bu endişelerini Allah Resı1lü'­ne açtıklarında Resı1lullah:

- Onlar sizi asla göremeyecekler, buyurdu.

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Allah Resı1lü (sal1al1ahu aleyhi ve sel­lem), burada ashabına sabah namazını kıldırdı. Aynı zamanda, kızıl develi bir kişi hariç bu tepede geeeleyen herkesin aff-ı ilahiye maz­har olup affedildiklerinin müjdesini verdi. Ashab arasında büyük bir sevinç yaşanıyordu. Ancak akıllara, affedilmeyen kızıl develi bu ta­lihsiz adam takılmıştı. Bu adam, ashab arasına katılan ve devesini kaybetmiş Damreoğullarından biriydi. Kendisine durum anlatılıp da Allah Resülü'nün huzuruna gelmesi teklif edildiğinde bunu da red­dedecek ve devesini bulmasının her şeyden daha önemli olduğunu söyleyecekti. 230

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hudeybiye ye hareket
« Posted on: 15 Ekim 2019, 04:38:55 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hudeybiye ye hareket rüya tabiri,Hudeybiye ye hareket mekke canlı, Hudeybiye ye hareket kabe canlı yayın, Hudeybiye ye hareket Üç boyutlu kuran oku Hudeybiye ye hareket kuran ı kerim, Hudeybiye ye hareket peygamber kıssaları,Hudeybiye ye hareket ilitam ders soruları, Hudeybiye ye hareketönlisans arapça,
Logged
25 Nisan 2019, 17:45:09
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.208Site
« Yanıtla #1 : 25 Nisan 2019, 17:45:09 »

Esselamü aleyküm Rabbim bizleri Peygamberimizin ve sahabe efendilerimizin yolundan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &