ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Hicretin beşinci yılındaki önemli hadiseler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hicretin beşinci yılındaki önemli hadiseler  (Okunma Sayısı 632 defa)
26 Nisan 2011, 15:17:28
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 26 Nisan 2011, 15:17:28 »Hicretin Beşinci Yılında Cereyan Eden Diğer Önemli Hadiseler

Bir taraftan yeni hükümler gelmeye devam ediyordu. Suyun bu­lunmadığı durumlarda namaz kılabilmek için toprakla abdest alma manasında teyemmüm alternatifi gelmiş ve bu hüküm, abdest ala­cak su bulamayanlar için büyük bir rahatlamaya vesile olmuştu.

Aynı zamanda içki ile ilgili yeni bir durum daha söz konusu olu­yordu; zira henüz kesin hüküm gelmediği için zaman zaman üzüm veya hurma şırası içen ashabdan biri, cemaate imam olmuş ve bu imamette, okuduğu ayetleri karıştırmıştı. Bunun üzerine gelen ayet­te, sarhoşken namaza yaklaşılmaması emrediliyor ve bu vesileyle toplum, büyük ölçüde içkiden uzaklaştırılmış oluyordu.

Elde kesin delil olmadığı sürece başkalarına iftira atmanın ve­bali hakkında gelen ayetlerde mesele ciddi ciddi ele alınıyor ve top­lumu temelinden sarsan ve insanlar arasında güvensizliği berabe­rinde getiren bu çirkin davranış, büyük bir günah olarak inananların önüne konuluyordu.

Evlat edinme ile ilgili hükümler gelmiş ve bundan böyle herke­sin kendi öz babasına isnad edilmesi gerektiği ifade edilmişti. Zira o güne kadar insanlar, evlatlık olarak yanlarına aldıkları kimseleri kendi oğulları gibi telakki ediyor ve diğer insanlar da onu, 'filanuı oğlu' diyerek evlat edinen kimseye isnat ediyorlardı!

Cibril-i Emin'in getirdiği bir başka ayette ise, Allah Resülü'nün Zeyneb Binti Cahş ile nikahının semalar ötesinde kıyıldığı anlatılı­yor ve böylelikle, Hz. Zeyd' den boşanan Zeyneb Validemiz de Ezvac­ı Tahirat arasındaki yerini alıyordu.

Bu yıl içinde gelen bir diğer hüküm de, tesettürün farziyetiydi; bilhassa kadınlar için daha fazla bir dikkat isteniyor, dışarı çıkarken üzerlerine örtülerini almalan emrediliyordu!

Boşanmalarla ilgili yeni hükümler gelmiş ve Efendimiz (sallalla­hu aleyhi ve sellern) tarafından bu, Allah'ın hoşnut olmadığı en son çare olarak insanlara aktarılmıştı.

Gelen ayetlerde, adab-ı muaşeret dediğimiz görgü kurallarına da yer veriliyor ve böylelikle insanlar, herkese örnek olabilecek bir model hayata davet ediliyordu. Bunun için başkasının evine girer­ken izin isteme zorunluluğu getirilmiş, böyle bir iznin gelmediği ka­pıdan ayrılıp geri dönmenin önemine dikkat çekilmişti.

Bunlar, bütünüyle, sosyal hayatın İslami çizgide yeniden inşası anlamına geliyordu.

Yine bu yılın içinde Medine'de, ikinci kez nüfus sayımı yapıl­mıştı.

İnsanlar güneş tutulmasına şahit olmuş, depremle sarsılmış­lardı; benzeri olağanüstü durumlarda kaçış ıp dağılma yerine onlar, namaz kılıp duaya duracak ve böylelikle ilk defa, güneş veya ay tu­tulduğunda kılınan 'kiisuf ve 'hüsuj namazlarıyla tanışacaklardı. Yine bu yıl içinde insanlar, kıtlık vesilesiyle yağmur duasına çıkmış ve namaz kılmışlardı. Aynı kıtlığın Mekke'de de yaşanıyor olması nazara alınarak orada bulunan bazı kabileIere yardım gönderilmişti. Böylelikle mii'minler, kendileri ihtiyaç duyuyor olsalar bile başkala­rını kendilerine tercih edeceklerini de göstermiş oluyorlardı.

Bu arada Medine'ye Müzeyne hey'eti gelmiş ve Selman-ı Farisı de kölelikten kurtarılmıştı,

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hicretin beşinci yılındaki önemli hadiseler
« Posted on: 21 Eylül 2019, 22:17:48 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hicretin beşinci yılındaki önemli hadiseler rüya tabiri,Hicretin beşinci yılındaki önemli hadiseler mekke canlı, Hicretin beşinci yılındaki önemli hadiseler kabe canlı yayın, Hicretin beşinci yılındaki önemli hadiseler Üç boyutlu kuran oku Hicretin beşinci yılındaki önemli hadiseler kuran ı kerim, Hicretin beşinci yılındaki önemli hadiseler peygamber kıssaları,Hicretin beşinci yılındaki önemli hadiseler ilitam ders soruları, Hicretin beşinci yılındaki önemli hadiselerönlisans arapça,
Logged
01 Mayıs 2019, 16:08:51
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.142Site
« Yanıtla #1 : 01 Mayıs 2019, 16:08:51 »

Esselamu aleyküm Rabbim bizleri dava yolundan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
23 Ağustos 2019, 20:53:59
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.305


« Yanıtla #2 : 23 Ağustos 2019, 20:53:59 »

Esselamu aleykum. Rabbim razı olsun paylasimdan kardeşim....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
24 Ağustos 2019, 11:09:10
gulsahkilicaslan
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 872« Yanıtla #3 : 24 Ağustos 2019, 11:09:10 »

Allah razı olsun hocam insallah selam ve dua ile
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &