ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Hendekten ayrılış
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hendekten ayrılış  (Okunma Sayısı 822 defa)
27 Nisan 2011, 11:24:31
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 27 Nisan 2011, 11:24:31 »Hendek 'ten Ayrılış

Ahzab ordusuna yine, geldikleri gibi gitmek düşmüştü! Uhud ve Hamrôiil-Esed'ı unutamayan müşrikler, arkadan takip ederler korkusuyla Halid İbn Velid ve Amr İbn As kumandasındaki iki yüz kişilik bir süvariyi orada bırakmış ve böylelikle kendilerini bir nebze garanti altına almak istemişlerdi. Sabah olduğunda, karşı tarafta bir tek düşman askeri bile kalmamıştı!

210 Verilen vazifeyi tamamlayıp da olup bitenleri Allah Resülü'ne anlattıktan sonra Hz. Huzeyfe, oracıkta uyuya kaldığını ve o halde sabahladığını anlatmıştır. Sabalı olunca Allalı Resülü (s.a.s.) yanına gelmiş ve ona: "Ey uykucu! Kalk!" diye seslen­miş ve onu namaza kaldırınıştır! Bkz. Müslim, Sahih, 3/1414 (1788); İbn Hibban, Sahih, 16/76 (7125); Bezzar, Müsned, 7/317-318 (2916)

Arkalarından bakarken Resı1lullah (sallallahu aleyhi ve sellem), hamd makamında şunları söyleyecekti:

- O ki, O'ndan başka ilah yoktur; askerlerini aziz kılmış, kuluna inayeriyle mukabelede bulunup yardım etmiş ve düşmanlarını hezi­mete uğratıp Ahzab'ın da hakkından gelmiştir! Bundan sonra böyle bir şeyolmayacaktır; bundan böyle artık, savaş için üstümüze gelen­ler onlar olmayacak, savaş meydanlarında belirleyici biz olacağız!

Hendekten ayrılırken Ebu Süfyan, EbU Üsôme el-Ciişemi eliyle Efendimiz'e bir mektup bırakmıştı; şöyle diyordu:

- Lat ve Uzza'ya yemin ederek ve Allah'ın adıyla başlarım!

Büyük ve kalabalık bir ordu ile üzerine yürüdüm; bir daha Senin­le karşılaşmamak üzere ve kökünü kesrnek için gelmiştim! Görüyo­rum ki, bizimle karşılaşmayı istemiyorsun; hendeğin arkasına sığın­mışsınl Ancak benimle Senin aranda, kadınların bile boğazlanacağı Uhud gibi bir gün mutlaka olacaktır!

Er meydanında yenilgiye uğrayanın güreşe doymayacağı aşi­kardı; bunca hezimete rağmen Ebu Süfyan da, erliğine halel getir­memek için uzaktan meydan okumaya devam ediyor ve kaçarken bile tehdit savurmayı ihmal etmiyordu.

Mektubu Allah Resülii'ne Übeyy İbn Ka'b okumuştu; sonuna kadar dinledikten sonra cevaben şunları yazdırdı Efendiler Efendisi (sallallahu aleyhi ve sellem):

- Sadede gelince; senin mektubun Bana ulaştı. Çokluğuna gü­venerek hala gururunun esiri olmaya devam ediyorsun; halbuki sö­zünü ettiğin gibi sen, üzerimize yürürken kökümüzü kazımaktan başka bir şey düşünmüyordun! Oysa ki bu, seninle bizim aramızda Allah'ın takdir edeceği bir meseledir ve Allah (celle celaluhü), afiyeti bizim için takdir etmiştir! Unutma ki Allah, Lat, Uzza, İsaf, Naile ve Hübel'i yerle bir edeceğim günü sana gösterecektir! Bugünden Ben, bunu sana hatırlatıyorum, ey Beni Galib'in sefihi!

Demek ki, er meydanlarında kılıcın hakkını vermek gerektiği gibi sair zamanlarda da kalemi konuşturma lüzumu vardı ve Allah Resülü (sallallahu aleyhi ve sellem) de, bunca gelişmeye rağmen haia ho­rozlanan Ebu Süfyarı'a ağzının payını veriyor ve bundan sonra başı­na gelecekleri hatırlatarak aklını başına almasını istiyordu!

Müşrikler geri çekildiğine göre artık Hendek'te kalmanın da bir manası kalmamıştı; bunun için Efendiler Efendisi (sallallahu aleyhi ve sellern), Medine'ye dönüş emri verdi. Ancak Beni Kurayza'yı düşün­düğü için henüz ashabının yüzünde geri dönüş sevincinin tezahür etmesini istemiyordu; zira onlarla görülecek bir hesap vardı!

Aslı astan olmayan bahanelerle savaştan kaçan münafıklar ise, hala Ahzüb ordusunun geri çekilmesinden habersizlerdi ve:

- Hala yok olup gitmediler, diyerek mü'minlerin hezimete uğ­rayacağı haberini almak için sabırsızlıkla bekleşiyorlardı! Efendimiz ve ashabının, sağ salim olarak geri dönüş haberine en çok üzülecek­lerin başında yine onlar, bir de yaptıklan ihanetin neticesi olarak Efendimiz'in üzerlerine yürüyeceğinden şüpheleri olmayan Beni Kurauza vardı. Kendilerine çok umut bağladıklan Ahzôb ordusu da eli boş gittiğine göre şimdi meydanda tek başlarına yapayalnız kala­kalmışlardı!

Neredeyse bir aya yakın bir zamandır devam eden bu savaşın bilançosu olarak sadece üç tane müşrik öldürülmüş ve ashab-ı ki­ramdan da sekiz kişi şehit verilmişti. Bu arada Cibril-i Emin de gel­miş, adeta Hendek'i özetler mahiyette her bir grubun iç yüzlerini de deşifre ederek baştan beri yaşanılanlan anlatıyordu.?"

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hendekten ayrılış
« Posted on: 15 Ekim 2019, 04:21:40 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hendekten ayrılış rüya tabiri,Hendekten ayrılış mekke canlı, Hendekten ayrılış kabe canlı yayın, Hendekten ayrılış Üç boyutlu kuran oku Hendekten ayrılış kuran ı kerim, Hendekten ayrılış peygamber kıssaları,Hendekten ayrılış ilitam ders soruları, Hendekten ayrılışönlisans arapça,
Logged
01 Mayıs 2019, 16:09:26
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.208Site
« Yanıtla #1 : 01 Mayıs 2019, 16:09:26 »

Esselamu aleyküm Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &