ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Gündüzler gibi aydın geceler
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Gündüzler gibi aydın geceler  (Okunma Sayısı 652 defa)
27 Nisan 2011, 13:02:24
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 27 Nisan 2011, 13:02:24 »Gündüzler Gibi Aydın Geceler

O günün şartlarında savaşlar da sadece gündüzleri cereyan eder ve her iki tarafın askerleri geceyi istirahat ederek geçirirlerdi. Ancak Hendek'te durum farklıydı; kimin nereden nasıl bir taarruzda bulu­nacağını kestirmenin imkanı yoktu. Bir tarafta Ahzab ordusu hen de­ği geçmek için fırsat kollayıp zayıp noktaları zorlarken diğer yanda Beni Kurayza entrika üstüne entrika geliştiriyordu.

Bu arada Allah Resülü (sallallahu aleyhi ve sellern), Beni Kurayza'nın Medine'ye gece baskını yapacağı haberini almış, ayrı bir hüzün ya­şıyordu. Tevrat'ta özelliklerini görüp de gelişini beklemek için Me­dine'ye yerleşen Harun (aleyhisselamj'ın nesli, atalarına inat bugün, kendi evlatlarından daha iyi tanıdıkları Allah Resülü'ne ihanet edi­yor, bununla da kalmayıp yalnız ve savunmasız çoluk çocuğa saldırı planları yapıyordu!

Efendiler Efendisi hiç vakit geçirmeden, Seleme İbn Eslem ku­mandasında iki yüz; Zeyd İbn Harise'nin riyasetinde de üç yüz ki­şilik bir gücü Medine'ye gönderdi; bunların her biri farklı kollardan Medine'ye gidecek ve arkada kalan masum insanları gözetip kolla­yarak kötülük düşünen insanlar için de caydırıcı bir güç oluştura­caklardı.

Sabaha kadar devriye görevini yerine getiren her iki grup da, va­zifelerini yerine getirirken tekbir sesleriyle Medine'nin savunmasız olmadığını ilan edecek ve böylelikle gözü korkan Beni Kurayza, Me­dine'ye saldırı fikrinden vazgeçecekti.

Düşmanın omuz omuza vererek üzerlerine geldiği bu zeminde bir de açlık, yorgunluk ve soğukla mücadele ediyorlardı. Bilhassa geceleri şiddetli soğuk oluyordu. Efendiler Efendisi de bu soğuktan etkileniyor, ısınmak için zaman zaman çadınna gidip Aişe Valide­mizden destek alıyordu. Bu arada aklı, sürekli hendekteydi; zayıf noktaların iyi kollanması gerektiğini ifade ediyor ve kendisinin ol­madığı zamanlarda buralarda bir zaafın yaşanmaması için ashabını ikaz ediyordu.

Sürekli müteyakkızdı; geceleri gözüne uyku girmiyordu. çünkü Mekke ordusunun, EbU. Süfyan, Halid İbn Velid, İkrime İbn Ebi Cehil ve Dırôr İbn Hattab'ın kumandasındaki müfrezelerle geceleri nöbetleşe devriye dolaştığını biliyor ve hendekten geçebilmek için zayıf noktaları tespit etmeye çalıştıklarını görüyordu. Gecenin bir yarısında:

- Keşke salih bir adam çıksa da şu gediği bu gece kontrolü altı­na alıp nöbet tutsa, buyurmuştu. Daha sözünü bitirmemişti ki dışa­rıda kılıç kalkan sesi duyuldu; gerçekten de ashabından salih birisi gelmişti:

- Kim o, diye seslendi ona:

- Sa' d ya Resülullah, diye cevapladı Sa' d İbn Ebi Vakkas. Bunun

üzerine ona:

- Şu gedik sana aittir; orayı koru, buyurdu ve kendileri de isti­rahate çekildi. Endişelendiği yeri emin ellere emanet etmiş olmanın rahatlığı vardı üzerinde ve başını koyup bir müddet uyudu.

Geceleri nöbet tutup da Allah Resülü'nü koruma işinde Sa'd İbn Ebi Vakkas'a zaman zaman AbMd İbn Bişr ve Zübeyr İbn Avvam da yardım ediyor, münavebeyle güvenliği sağlamaya çalışıyorlardı. Bir başka akşam kalkmış çadınnın içinde namaz kılıyordu. Yanında Ümmü Selerne Validemiz vardı. Bir aralık dışarı çıktı ve:

- Şunlar müşriklerin süvarileri; hendeği geçmeye çalışıyorlar, buyurdu. Ardından Abbad İbn Bişr'i yanına çağırarak:

- Yanında birileri var mı, diye sordu.

- Evet; çadınnızın etrafında ashabından bir grupla birlikteyim,

diye cevapladı Hz. Abbad. Bunun üzerine Efendiler Efendisi (sallalla­hu aleyhi ve sellern), müşriklerin bulunduğu yeri göstererek şunları söy­ledi:

- Arkadaşlannla birlikte çıkıp hendeğin etrafını dolaş! Şuradaki müşrik süvarileri hendeği geçip size ulaşmak için orada zayıf nokta anyorlar; maksatlan, gecenin sessizliğinde ansızın size saldırmak!

Ardından da ellerini açarak:

- Allah'ıml Onların şerrinden bizi muhafaza buyur, onlara karşı bize nusretini gönder ve onlan mağlup et; çünkü onlan Senden baş­kası mağlup edemez, diye dua etmeye başladı.

Bu arada Abbad İbn Bişr, arkadaşlanyla birlikte istenilen yere gitmiş ve gerçekten de orada, bir grup süvariyle birlikte Ebu Süfyan'ı görmüşlerdi. Ebu Süfyan arşı tarafa geçmek için hendeğin zayıf nok­talarını tespit etmeye çalışıyorlardı. İki taraf da birbirini görünce hemen oklara sanlacak ve bu atışmalar bir müddet karşılıklı olarak devam edecekti. O kadar ki müşrikler, beklemedikleri bu çıkış sonu­cunda perişan olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardı.

Durumdan haberdar etmek için Efendimiz'in çadırına gelen Abbad İbn Bişr, O'nu yine namaz kılarken buldu; Allah'ın Resülü, onca yorgunluk ve olumsuzluğa rağmen Allah ile olan irtibatta kusur gösterilmemesi gerektiğini fiilen gösteriyor ve böylesi durumlarda bile insanın, sorumluluk olarak üzerine aldığı nafile ibadetlerden taviz vermemesi gerektiğini anlatıyordu.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Gündüzler gibi aydın geceler
« Posted on: 21 Eylül 2019, 22:45:33 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Gündüzler gibi aydın geceler rüya tabiri,Gündüzler gibi aydın geceler mekke canlı, Gündüzler gibi aydın geceler kabe canlı yayın, Gündüzler gibi aydın geceler Üç boyutlu kuran oku Gündüzler gibi aydın geceler kuran ı kerim, Gündüzler gibi aydın geceler peygamber kıssaları,Gündüzler gibi aydın geceler ilitam ders soruları, Gündüzler gibi aydın gecelerönlisans arapça,
Logged
03 Mayıs 2019, 12:15:32
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.142Site
« Yanıtla #1 : 03 Mayıs 2019, 12:15:32 »

Esselamü aleyküm Rabbim bizleri Peygamberimizin yolundan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
03 Mayıs 2019, 16:57:01
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.305


« Yanıtla #2 : 03 Mayıs 2019, 16:57:01 »

Esselamu aleyküm. Rabbım razı olsun paylaşım dan kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
04 Mayıs 2019, 07:58:11
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 14.717« Yanıtla #3 : 04 Mayıs 2019, 07:58:11 »

Aleyküm selâm. Rabbim bizleri güzeller güzeli can Peygamberimizin yolundan hiç ayırmasın inşaAllah
Bilgiler için Allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &