ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Ebu Talib i ikna çabaları
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ebu Talib i ikna çabaları  (Okunma Sayısı 1191 defa)
07 Mayıs 2011, 12:51:37
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 07 Mayıs 2011, 12:51:37 »EBU TALİB'İ İKNA ÇABALARI ~

Beri tarafta Kureyş, her geçen gün artarak devam eden bu gayretlerden duyduğu rahatsızlığı dile getirmek için yeniden Ebu Talib'in kapısına dayanmıştı:

- Bak, Ebu Talib! Şüphesiz ki sen, yaş ve tecrübe itibariy­le büyüğümüzsün; konumun itibariyle hepimizden iistiirısiin! Sana daha önce de gelmiş ve yeğeninin yaptıklanna bir son vermeni istemiştik; ama sen, buna yanaşmadın! Allah' a yemin olsun ki, ilahlanmıza dil uzatılması, önderlerimizin dalaletle suçlanması ve atalanmız hakkında iyi şeyler söylenmemesi, artık sabnmızı taşırmak üzere! Ne zaman O'na engel olacak­sın! İstersen, O'nu bize bırak da, iki taraftan birisi helak olana kadar, aramızdaki meseleyi kendimiz çözelim.

İkide bir yanına gelip bozuk çalanların baskılarından bu­nalan Ebu Talib, yeğeni Muhammedii'l-Emin'e haber gönder­di:

- Ey kardeşimin oğlu, dedi ve gelen Kureyşlilerin dedik­lerini anlattı. Sözlerinin sonunda, mahcubiyet içinde şunlan ilave etti:

- Ne olur, hem kendini hem de beni düşün; bana, altın­dan kalkamayacağım yük yiikleme!"?

290 İbn İshak, Sire, 2/135

Amcası Ebu Talib'in bu mesajıyla endişelenen Allah Resü­lü (sallallahu aleyhi ve sellern), bir aralık amcasının fikir değiştirdiği, müdafaa etmekten yorulup çekindiği ve bundan sonra ken­disini yalmz bırakacağı endişesine kapıldı. Kalbi kırılmış ve mahzun olmuştu, içten içe gözyaşı döküyordu. Yalnızlığı zir­vede hissetmenin tezahürüydü bütün bunlar ... Belki de Allah (celle celaluhü), kendisinden başka açık kapı bırakmak istemiyor­du önünde. Onun için şöyle seslendi amcası Ebu Talib'e:

- Ey amcacığım! Allah'a yemin olsun ki, şayet onlar, bu işten vazgeçmem karşılığında güneşi bir elirne; ayı da diğeri­ne verseler, Allah beni muzaffer kılıncaya veya bu yolda yok oluncaya kadar bu işte sabit kalır, asla terk etmem.

Çok duygulanmıştı Kainatın İftiharı ... Ayağa kalkıp gider­ken gözyaşı döküyor, içten içe ağlıyordu. Ancak, o kadar yü­rekten ve içtenlikle konuşmuştu ki, titreyen ses tonunda bile, sonuna kadar devam edeceğinin kararlılığı hakimdi. Bu tavır, Ebu Talib'i çok etkilemişti. Babası Abdulmuttalib'in emaneti, kardeşi Abdullah'ın yetimi, aç kurtlara teslim edilir miydi hiç? Arkasından:

- Gel, ey kardeşimin oğlu gel, diye seslendi. Kucaklayan bir ton vardı sesinin renginde. Mahzun Nebi, sesin geldiği ci­hete yönelmişti, yaş döken gözlerini silerek. .. Gözler, dilden önce anlaşmıştı sanki ve Ebu Talib, yeğenine şunları söyledi:

- Git ey kardeşimin oğlu git! Git ve dilediğini yap! Vallahi ben, hiçbir zaman Seni teslim edecek değilim!"?'

Ardından da, şiirleriyle O'nu destekledi ve toprağa gömü­lünceye kadar yeğeninin arkasında duracağım ilan etti.

Ebu Talib'in, yeğenini teslim etme niyetinde olmadığını ve koruma kararında ısrar ettiğini görenler, bu sefer yöntem değiştirdiler ve huzuruna gelip başka bir teklifte bulundular.

291 İbn Hişam, Bire, 2/101

Aralannda, Uruara İbn Velid adında dikkat çeken yakışıklı ve güçlü bir delikanlı da vardı. Bu genci yanlanna katıp onun ya­nına geldiler ve şunlan söylemeye başladılar:

- Ey Ebu Talib! İşte bu, Umiire İbn Muğzre' dir. Kureyş'in en güçlü ve en güzel gencidir. Bu genç senin yardımcın olsun; onu evlat olarak edin, senin olsun. Onun yerine bize sen, şu senin ve atalannın dinini değiştiren, kavmine muhalefet edip karşı çıkan ve önde gelenlerimiz hakkında iyi düşünmeyen kardeşinin oğlunu ver -de O'nu öldürelim. Madem kısasta, sizden bir adamın bedeli bizden bir adamdır; işte bu genç de O'nun diyeti olsun.

Ne çirkin ve ahlaksız bir tekliftil Bir tarafta, asırlardır ge­lişi gözlenen Son Nebi, diğer yanda ise, sadece fiziki yönüyle dikkat çeken bir genç! Kaldı ki, kim kimin yerini doldurabilir­di! Onun için, tereddütsüz Ebu Talib:

- Vallahi siz, ne kötü bir teklifte bulunuyorsunuz! Kendi çocuğunuzu büyük görüp evime almamı, buna mukabil olarak da kendi oğlumu size teslim edip öldürmenize göz yummamı bekliyorsunuz ha! ValIahi bu, asla olmayacaktır, cevabını verdi onlara.

Yine Ebu Talib'in taviz vermediğini gören Mut'im İbn Adiyy, biraz da tavır değiştirerek şunlan söyledi:

- Vallahi ya Ebô Talibl Kavmin sana bugüne kadar çok in­·safh davrandı ve senin hoşuna gitmeyecek şeyleri sana dayat­madı. Ancak görüyorum ki bugün sen, onların hiçbir teklifine 'evet' demiyorsun!

Adamlar göz göre göre Allah Resülü'nü öldürmek istiyor­lardı ve buna 'evet' demeyince de bunun adı insafsızlık oluyor­du! Bundan daha büyük küstahlık olamazdı ve kendi anladıkla­n dilden bir cevap gerekiyordu. Ebu Talib de, bu cevabı verdi:

- Allah'a yemin olsun ki hiçbir zaman insaflı olmadınız!

Baksana sen şimdi, benim perişan olmarnı ve aleyhimde in

sanıann çirkin işler çevirmelerini teklif ediyorsun! Elini ardı­na koyma ve istediğini yap!

Bu konuşma, zaten yarıya kadar çekilmiş olan kılıçlann, bundan böyle kınından çıkması anlamına geliyordu. Bugüne kadar münferit ve lokal olan düşmanlık, bundan sonra kurum­salolacak ve Mekke'nin her yerinde kendini gösterecekti, Bu düşmanlıktaki hedef, sadece Resülullah da değildi; her bir ka­bile, o güne kadar kendi içinde İslam'ı tercih eden kim varsa onu düşman biliyor ve topyekun bir savaş ilan ediyordu. Onla­n, binbir türlü işkenceye maruz bırakıp dinlerinden döndüre­bilmek için, akla hayale gelmedik yöntemlere başvuruyorlardı.

Konunun, insaf boyutunu da aşıp aklı devre dışı bıraktı­ğını gören Ebu Talib, çok geçmeden diğer kardeşlerine me­seleyi taşıyacak ve yeğenlerini koruma konusunda onların da desteğini almaya çalışacaktı. Abdulmuttalib ve Haşimoğulla­rının hemen hepsi, onun davetine olumlu cevap verirken sa­dece Ebu Leheb buna karşı çıkacak ve yeğeninin karşısında yer alanlarla beraber olmayı tercih edecekti. Kabilesinden beklediği desteği bulan Ebu Talib'in keyfine diyecek yoktu; bu kadar sıkıntılı bir sürecin akabinde yeniden bir araya gelip de fikir birliği etmelerine karşılık şiirin diliyle onları medhede­cek ve yeğeni Muhammed'e de övgüler yağdırarak üzerine toz kondurmayacaktı, 292

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Ebu Talib i ikna çabaları
« Posted on: 20 Ağustos 2019, 07:02:24 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ebu Talib i ikna çabaları rüya tabiri,Ebu Talib i ikna çabaları mekke canlı, Ebu Talib i ikna çabaları kabe canlı yayın, Ebu Talib i ikna çabaları Üç boyutlu kuran oku Ebu Talib i ikna çabaları kuran ı kerim, Ebu Talib i ikna çabaları peygamber kıssaları,Ebu Talib i ikna çabaları ilitam ders soruları, Ebu Talib i ikna çabalarıönlisans arapça,
Logged
03 Mayıs 2019, 17:12:42
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.117


« Yanıtla #1 : 03 Mayıs 2019, 17:12:42 »

Esselamu aleyküm. Rabbım razı olsun bizlere bu bilgileri sunan kardeşlerimizden...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
03 Mayıs 2019, 22:44:30
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 15.993Site
« Yanıtla #2 : 03 Mayıs 2019, 22:44:30 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri İslâm yolundan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &