ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Ebu Seleme ve ailesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ebu Seleme ve ailesi  (Okunma Sayısı 502 defa)
04 Mayıs 2011, 15:39:15
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 04 Mayıs 2011, 15:39:15 »Ebu Selerne ve Ailesi

Medine'ye ilk hicret eden, daha önce Habeşistan'a da hicret etmiş olan Ebu Seleme idi; hanımı Üm mü Seleme ve çocuğu Seleme ile birlikte yola çıkmış ve Medine'ye doğru iler­liyordu. Ancak Kureyş, bu hicretin farkına varmıştı ve yolda önünü kestiler:

- Haydi seni anladık; burayı terk edip gidiyorsun! Ancak, hanımın ve çocuğunu götürmek de neyin nesi, diyor ve onların gitmesine müsaade etmeyeceklerini söylüyorlardı. Bu arada, bir taraftan da devenin yularını çekip almışlar Ümmü Selerne ile kucağındaki Selerne'yi aşağıya çoktan indirrnişlerdi. Orta­da bir aile faciası yaşanıyordu. Ebu Selerne'nin akrabaları, ço­cukları olan Selerne'ye sahip çıkarken Ümmü Selerne'nin ka­bilesi ise, çocuğuyla birlikte onu alıkoymak istiyordu. Derken, aralarında büyük bir niza çıktı; sonuçta Selerne'yi Abdülese­doğulları alıp götürürken Ümmü Selerne'yi de Muğireoğulları almış ve mahallelerinin yolunu tutmuşlardı. Ebu Selerne ise, tam huzura adım atıyorum derken başına gelen bu feci ha­disenin şokunu yaşıyordu. Çaresizdi; geri dönüp gelse de ya-

pabileceği bir şey yoktu. Bir anda aile parçalanmış ve her bir ferdi farklı bir sıkıntı içine düşüvermişti.

Bundan böyle Ümmü Selerne validemiz, hemen her gün Ebtah denilen yere geliyor ve ayrı kaldığı çocuğu ve eşine ağıt­lar yakarak ağlıyordu. Bu hal, tam bir yıl devam edecekti. Bir yıl sonra yine böyle ağlaşırken yanından geçen bir akrabası, onun bu haline acıyacak ve:

- Şu miskin kadına niye bunu yapıyorsunuz; çocuğuyla kocasına kavuşması için bırakın da gideceği yere gitsin, diye­cekti. Bunun üzerine insafa gelen diğer akrabalan onu bıra­kacak, ardından da Abdülesedoğulları oğullan Selerne'yi ser­best bırakacaktı. Sevincine diyecek yoktu; şimdi sıra, kocasına kavuşmak ve böylelikle, eski günlerdeki huzuru yeniden bir­likte yakalanıaktı. Bunun için hemen bir deveye bindi ve Me­dine'nin yolunu tuttu. Tehlikelerle dolu bir yolculukta, yalnız başına bir kadın olarak yola çıkmıştı; karşılaştığı insanlardan yardım isteyerek yolunu bulmaya çalışıyordu. Günler geceleri kovaladı ve nihayet Ten'im'e kadar geldi. Burada Osman İbn Talha'yı görmüş ve ona da gideceği yeri sormuştu. Hz. Osman, tanımıştı Ümmü Seleme'yi ve sordu:

- Sen, böyle yalnız başına nereye gidiyorsun ey Ümeyye­oğullannın kızı?

- Medine'deki kocamın yanına, diyordu. Şaşırmıştı Hz.

Osman. Nice er oğlu erler bu yolda engellenmiş,ne büyük teh­likeler atlatmışlardı. Onun için yine tekrarladı:

- Yanında kimse olmadan mı geldin buraya kadar? Temkin ve tevekkül sahibi anamız, yine tevazu ile cevap­ladı:

- Evet, valIahi de, şu çocuk ve Allah'tan başka kimse ol­madan!

Gerçekten de şaşılacak bir durumdu; demek ki, gönülden bir talep ve yürekten bir teslimiyet, olmaz denilen işlerin 01-

masını netice veriyor ve çölortasında bahar meltemleri eserek ender de olsa bazen nevbaharyaşanabiliyordu. Ancak şimdi iş başa düşmüştü ve Hz. Osman:

- Vallahi de artık, gideceğin yere ulaştırmadan ben seni bırakmam, diyerek devenin yulanndan tuttu ve Ümmü Selerne ile oğlu Seleme'yi Ebu Selerne ile buluşturmak için yola koyul­du. Mola vermek istedikleri zamanlarda, deveyi çöktürüyor ve kendisi de, Ümmü Selerne rahat hareket edebilsin diye kenara çekiliyordu. Nihayet, Kuba'daki Amr İbn Avfoğullannın yur­duna geldiklerinde, eliyle kocasının kaldığı yeri göstererek:

- İşte, kocan şu köyde bulunuyor; Allah'ın bereketiyle artık bundan sonrasını sen kendin de gidebilirsin, diyecek ve tekrar gerisin geriye Ten'im'e doğru yola koyulacaktı.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Ebu Seleme ve ailesi
« Posted on: 15 Eylül 2019, 16:23:10 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ebu Seleme ve ailesi rüya tabiri,Ebu Seleme ve ailesi mekke canlı, Ebu Seleme ve ailesi kabe canlı yayın, Ebu Seleme ve ailesi Üç boyutlu kuran oku Ebu Seleme ve ailesi kuran ı kerim, Ebu Seleme ve ailesi peygamber kıssaları,Ebu Seleme ve ailesi ilitam ders soruları, Ebu Seleme ve ailesiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &