ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Efendimiz > Darun Nedve deki karar
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Darun Nedve deki karar  (Okunma Sayısı 1870 defa)
04 Mayıs 2011, 15:34:53
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 04 Mayıs 2011, 15:34:53 »Daru'n-Nedve'deki Karar

Bütün baskı ve engellemelere rağmen hicret devam edi­yordu. Nihayet, Ebfı Selerne ile başlayan hicret sürecinin üze­rinden üç ay geçmişti ki, geride köle ve işkence altında esir bırakılanların dışında hicret etmeyen sadece Allah Resitlii, Hz. Ebfı Bekir ve Hz. Ali kalmıştı. Zaten, Hz. Ebu Bekir'le Hz. Ali'nin hicret arzularını tehir eden de Efendimiz'den başkası değildi. Demek ki şimdi sıra onlardaydı. Bunlar da gider ve Medine'ye yerleşirlerse, zaten savaş konusunda tecrübeli olan Evs ve H azreçlilerle başlan dertten kurtulmaz; Şam ve Yemen istikametinde yaz ve kış aylannda yapageldikleri ticari hayat­lan tehlikeye girer ve bir daha da asla huzur (l) bulamazlardı.

Halbuki, henüz her şey bitmiş değildi ve işi, daha baştan çözme imkanlan vardı. Bunun için acil bir önlem alınmalı ve

473 İbn Hişam, Sire, 1/322

474 Bkz. Buhari, Sahih, 1/277 (771); İbnü'l-Esir, Üsüdü'l-Öabe, 4/308, 309

meseleye son nokta konulmalıydı. Takvimler, sefer ayının yir­mi altısı, Pazartesi gününü gösteriyordu.

Nihayet bir kuşluk vakti, bir araya gelecek ve bir durum değerlendirmesi yaparak bu konudaki nihai stratejilerini tes­pit edeceklerdi. Bunun için, her zamanki istişare meclisleri olan Kusauı; İbn Kİlab'dan kalma Dôru'n-Nedue'ôe bir araya gelerek aralannda konuşmaya başladılar. Bu önemli karan almak için bir araya gelenler, Ebu Cehil, Cübeyr İbn Mut'im, Tuayme İbn Adiy, Hôris İbn Amir, Utbe ve Şeybe İbn Re­Ma kardeşler, Ebu Süfyan, Nadr İbn Hôris, Ebu'l-Balıteri, Zem'a İbn Esved, Hakim İbn Hizôm, Nübeyh ve Münebbih İbnil-Haccôc kardeşler ile Ümeyye İbn Haleften oluşuyordu. On dört yıldır devam eden bir meseleyi, temelinden çözmek istiyorlardı; işi o kadar gizli yürütüyorlardı ki, yaşı kırkı geçmeyen toy kimseleri içeri almıyor; içeride konuşulanların da dışanya sızmaması için azami gayret gösteriyorlardı.

Bu arada, hiç tanımadıklan, kıyafeti kaba ve Necidli ol­duğunu söyleyen sanklı bir ihtiyar da çıkagelmiş; heyetlerine katılmak için kapıda bekliyordu. Telaşla:

- Bu ihtiyar da kim, diye sordular.

- Necid'den bir ihtiyar; sizin dayıoğullannızdanım! Bura-

da, çok önemli bir iş için bir araya geldiğinizi duydum ve belki benim de size bir faydam dokunur diye geldim! İstemiyorsa­nız çıkar giderim, diyordu.

- Dayıoğlu demek bizden demektir! Necid'den gelip de aramızda casusluk yapacak değil ya! Nasılsa Mekkeli değil, dedi ve onu da içeri buyur ettiler.

Nihayet, meşveret başlamıştı. Toplantıyı, Ebu Cehil yöne­tiyordu. Söze şöyle başladı:

- Şu adammızm halini biliyorsunuz; şayet aranızdan ayrı­lıp da bir başka yerde güç toplayıp üzerinize saldınrsa sürekli

başınız ağrıyacak demektir. Bu durumdan kurtulmak için fik­rinizi söyleyin ve haydi, bir araya gelmenin hakkını verin!

Ebu'l-Bahteri ileri atıldı:

- O'nu demirlere bağlayıp hapsedin; üzerine kapılan ka­patarak beklerneye durun. Nasılolsa bir gün, kendisinden ön­ceki şairlerin başına geldiği gibi O da ihtiyarlayacak ve ölüp gidecek, diyordu. Necidli ihtiyar devreye girdi:

- Vallahi de ben aynı görüşte değilim! Çünkü bu, asla çö­züm olamaz! Dediğiniz gihi O'nu hapsetmiş olsanız da bu iş, üzerine kapattığınız kapı ve etrafını çevirdiğiniz duvarlan aşa­rak arkadaşlanna ulaşır. Sonra da üzerinize saldınr ve O'nu sizin elinizden alıp götürür, böylece dışanda güç elde ederek size yeniden saldınrlar. Bu, asla bir çözüm değil; siz başka bir çözüm üretin!

Esved İbn Rebia ileri atıldı:

- O'nu aramızdan söküp atalım ve yurdumuzdan çıkanp sürgün edelim; nereye giderse gitsin! Böylelikle O'ndan kur­tulmuş oluruz! Bizden aynldıktan sonra da vallahi, O'nun ne­reye gidip yerleştiği bizi hiç ilgilendirmez, diyordu. Bu fikir de İhtiyar'ı memnun etmemişti; ileri atıldı ve:

- Vallahi bu da çözüm değil! Sözündeki güzellik, man­tığındaki insicam ve siretindeki letafeti görmüyor musunuz; bunlar, insanların kalbine nüfüz eder ve yine O, bir gün karşı­nızaçıkar. Şayet böyle yaparsanız, gün gelir O, meziyetleriyle arkasında kitleleri hareket ettirir ve böylelikle siz, kendilerin­den söz aldığı kabileleri karşınızda buluverirsiniz! Gelir ve si­zin elinizdekilere göz dikerler ve o zaman da siz, hiçbir şey yapamazsınız. En iyisi siz, başka bir çözüm arayın, dedi.

Ortada gerçekten bir gariplik vardı; Mekke, kendi arasın­da meseleyi çözmek için bir araya gelmişti; ama Necidli ihti­yar, Mekkelilerden daha aktif çıkmıştı. İyi ki onu bu meclise almış, tanımıyoruz diye dışanda bırakmamışlardı!

Toplantıya başkanlık yapan Ebu Cehil de Necidlinin yak­laşımından hoşlanmıştı. Ona göre de, önceki fikirler kesin çö­züm olamazdı. Ancak, başka da bir çözüm çıkmıyordu. Gözler, ihtiyann yaklaşımını onaylayan Ebu Cehil'e yöneldi. Zaten o da, sıranın kendisine gelmesini bekliyordu:

- Şu boealayıp durduğunuz konuda, vanahi benim de bir fikrim var, dedi.

- Nedir o, ey Eba'l-Hakern, dediler. Şunları söylüyordu:

- Bana kalırsa kesin çözüm, her bir kabileden eli silah

tutan, çevik ve atak, attığını vuran ve vurduğunu da deviren gençler seçmek. Hep birlikte üzerine, keskin kılıçlanyla sal­dırsınlar ve tek bir vuruşla O'nun işini bitirip öldürsünler ve siz de, O'ndan kurtulup rahat edin! O'nu bu şekilde öldürünce de, malum kanı kabileler arasında dağılır ve böylelikle Abdi­menafoğulları, bu kadar kavmi karşısına alıp da onlarla sa­vaşmaya cesaret edemez; önlerinde sadece diyet alternatifi kalır ki, onu da biz öder ve bu işi, bir diyet ödemekle bitirmiş oluruz!

Necidli ihtiyar, yine devreye girdi; ancak bu sefer, aynı zamanda konuşurken, işte şimdi oldu manasında kafa sanı­yordu ve son cümlesi:

- İşte söz, bu arkadaş ın söylediği sözdür! Ben, başka da bir çözüm bilmiyorum, şeklinde olmuştu.

Artık, kararlarını vermişler ve üzerinde ittifak ettikleri planı ortaya koyarak Muhammed'i öldüreceklerdi. Yine, top­lanırken ortaya koydukları hassasiyeti tatbik ederek Daru'n­Nedve'den ayrılıp evlerinin yolunu tuttular.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Darun Nedve deki karar
« Posted on: 20 Ekim 2019, 09:55:26 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Darun Nedve deki karar rüya tabiri,Darun Nedve deki karar mekke canlı, Darun Nedve deki karar kabe canlı yayın, Darun Nedve deki karar Üç boyutlu kuran oku Darun Nedve deki karar kuran ı kerim, Darun Nedve deki karar peygamber kıssaları,Darun Nedve deki karar ilitam ders soruları, Darun Nedve deki kararönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &