ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ => Yaşamdan Seçmeler => Konuyu başlatan: Sefil üzerinde 11 Ocak 2017, 15:06:03Konu Başlığı: Göz zinası nedir?
Gönderen: Sefil üzerinde 11 Ocak 2017, 15:06:03
Göz zinası nedir?

Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:

"(Ey Resûlüm), Mümin erkeklere söyle, gözlerini haramdan beri alsınlar ve ırzlarını zinadan korusunlar. Bu kendileri için daha temizdir. Muhakkak ki Allah, onların bütün yaptıklarından haberdardır. Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, ziynetlerini (süslerinin takılı olduğu boğaz, gerdan, baş, kol, bacak ve kol gibi yerlerini) göstermesinler. Ancak bunlardan görülmesi zaruri olan (yüz, el ve ayaklar) müstesnadır. Baş örtülerini yakalarının üstüne koysunlar. ..." (Nur, 24/31)
Yukarıdaki ayetler erkek olsun kadın olsun bütün Müslümanlara zinanın haram kılındığını bildirmektedir. Ayrıca, yine hem erkek hem kadınlara, kendilerini zinaya götürecek davranışlardan sakınmaları emredilmektedir. Yine bu ayetlerden insanı zinaya sürükleyen en önemli şeyin şehvetle namahreme bakmak olduğu öğrenilmektedir. Bu nedenle Allah Teâla, erkek kadın bütün müminlere gözlerini haramdan sakınmalarını, yani namahreme bakmamalarını emir ve tavsiye buyurmuştur.

Bakış zinanın başlangıcıdır. Bunun için gözü korumak mühimdir, "Bir bakıştan ne olur?" diyerek bu konuda aldırmazlık gösterenler, sonunda büyük felaketlerle karşılaşırlar. Kasdi olmayan ilk bakıştan, kişi sorumlu tutulmamıştır. Fakat tekrar tekrar bakmak yasaklanmıştır.

Bu konuda Hz.Peygamber (asm) şöyle buyurmaktadır:

"Birinci bakış sana, ama ikincisi aleyhinedir."
Yabancı erkek ve kadınların birbirine göz kırpmaları, kadının gözlerini süzmesi, gözlerin zinasıdır.

Şurası unutulmamalıdır ki; şehvetle bakışın "zina" olarak ifadesi, hakiki manada cinsi temasla meydana gelen zina olmayıp, belki zinaya götüren en önemli sebeplerden biri olduğunun anlatılması sebebine bağlıdır. Bunun için "göz ve dil zinası" olarak bildirilen durumların "hakiki zina" ile bir tutulması mümkün değildir.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Allah neden "Zina yapmayın!.." değil de "Zinaya yaklaşmayın!.." diyor? Harama bakmama üzerinde niye bu kadar duruluyor? Müstehcen görüntülere bakmaya din ne diyor?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet


Konu Başlığı: Ynt: Göz zinası nedir?
Gönderen: Sevgi. üzerinde 11 Ocak 2017, 15:15:06
Esselâmü Aleyküm Ve Rahmetüllah. Mevlam bizleri bu gibi kötü hallerden muhafaza eylesin inşaAllah. Amin


Konu Başlığı: Ynt: Göz zinası nedir?
Gönderen: Ruhane üzerinde 11 Ocak 2017, 15:18:33
Aleykum selam .Mevlam zinanin her turlusunden muhafaza etsin


Konu Başlığı: Ynt: Göz zinası nedir?
Gönderen: Ceren üzerinde 11 Ocak 2017, 17:11:18
Aleykümselam.Rabbim bizleri hem göz zinasından hemde zinanın her türlü belasından günahından korusun inşAllah.Rabbim bizleri böyle günahlardan koruyup cehennem azabından kurtuluşa eren kullardan eylesin inşAllah...


Konu Başlığı: Ynt: Göz zinası nedir?
Gönderen: Mehmed. üzerinde 11 Ocak 2017, 18:50:15
Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri gözlerine sahip olanlardan eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun