ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Güncel Haberler & Tarihden Başlıklar ๑۩۞۩๑ > Yaşamdan Seçmeler > Eşya ile tutsaklık
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Eşya ile tutsaklık  (Okunma Sayısı 144 defa)
08 Temmuz 2016, 23:21:05
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 08 Temmuz 2016, 23:21:05 »Eşya ile tutsaklık

Yaşadığımız çağda vahşi kapitalizmin pençesine düşen mü’minlerin çoğu, seküler bir zihniyetle donanmanın sonucu infak ve bunun doğurduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma eylemini zayıflatmışlardır. Bu yeni durum, “Mutfak, tuvalet ve banyo” arasında yeni bir yaşama alanı oluşturmuştur.

Globalleşme ile birlikte bütün bir dünyayı etkisi altına alan modern proje, Müslümanları da etkilemiştir.

İnsanın bakışını ilahi olandan buraya, ebediliği yeryüzüne çevirmiştir. Bunun adı, bakışları, eşyanın kendisine sabitleştirerek, dünyevî merkezli bir huld düşüncesidir. Böyle bir zihinsel yapı, insanı daha çok zevk peşine sürükler ve tutkulara yönlendirir.

Çünkü özde dünyevîleşmenin büyüleyici  bir çekiciliği vardır ki, insan hikmet ve irfandan koptuğu anda dünyevileşmenin yarattığı câzibe alanının dışına çıkamaz.

Kur’an, “ebedîlik” düşüncesini burada, şimdide arayan insanın ruh halini çok güzel tasvir eder:

“İnsana nimet verdiğimiz zaman (bizden) yüz çevirip yan çizer; ona bir de zarar ziyan dokunacak olsa iyice karamsarlığa düşer.”[1]

“Ve o, mal sevgisine de aşırı derecede düşkündür.”[2]

“İnsan var ya, Rabbi kendisini imtihan edip de ikramda bulunduğunda ve bol nimet verdiğinde "Rabbim bana ikram etti" der.” “Onu imtihan edip rızkını daralttığında ise "Rabbim beni önemsemedi" der.”[3]

“(O), malının kendisini ebedî kılacağını zanneder.”[4]

İslam, servetin biriktirilerek, belli ellerde dolaşmasına karşıdır.[5]

Sermaye, üretime dönüştürülmesi gerekir. Eşyayı biriktirmek bir Protestan ahlakıdır. Böyle bir ahlak ise, kapitalizmi doğurur. Neticede biriken sermaye, dindarları sekülerleştirir. Sekülerleşmiş bir insan, sınır tanımaz bir hırs yarışına girer, artık bu ihtirasın bir sınırı yoktur.

 Gönlü aç olan kimsenin gözü asla doymaz. İslam’da aslolan, gözün doyurulması değil, kalbin, kanaat ahlaki ile doyurulmasıdır.

Eğer böyle bir tedavi uygulanmazsa, sınır tanımaz ihtiraslara bürünmüş servet düşkünlüğü, her türlü kötülüklere kaynaklık edebilir.

Bu sebeple mü’minler, eşyayı bir araç olmaktan çıkarıp gaye haline getiremezler.  Kalpler eşyayı ve serveti zikirle değil, ancak Allah’ı zikirle huzur bulur.

Eğer para, makam-mevki, yat-kat ve her türlü nefsani ihtiraslara dayalı bağımlılık kalpleri istila ederse, kalpler put haneye dönüşebilir. Böylesi bir kalb ise sakimdir, hastadır. Kalb bozulursa bütün azalar bozulur ve Yaratan’a başkaldırır.

İslami dünya görüşünde eşya, servet, mal-mülk, ihtiyaçları karşıladığı sürece bir anlam ve değer ifade eder. Harcamalar, ihtiyaçlar ötesine geçtiği zaman, insanı, faziletli davranışlardan soyutlar ve felaketlere vasıta kılar.

Bununla da kalmaz, insanı Allah’a ihtiyaç hissetmeme, Allah’a rağmen yaşama gibi bir talep oluşturur ki, bunun neticesi, şirk ve küfür bataklığına düşmektir. Çünkü gaye haline getirilen eşya, artık ilahlaştırılmıştır.

Bu şirk noktası insanda ebedilik düşüncesini burada, şimdide aramayı kamçılar. Bu tür itikadi sapmaların asıl sebebi, mü’minlerin, Allah’ı, gereği gibi takdir edemeyişlerindendir. İnfaktaki gerileyiş, beraberinde imandaki gerileyişi de getirebilir.

 O halde mü’minler, eşya ile olan ilişkilerini yeniden gözden geçirmelidirler.
 
 
[1] el-İsrâ 17/83.
[2] el-Âdiyât 100/8.
[3] el-Fecr 89/15–16.
[4] el-Hümeze 104/3.
[5] el-Haşr 59/7.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Eşya ile tutsaklık
« Posted on: 23 Ağustos 2019, 23:02:38 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Eşya ile tutsaklık rüya tabiri,Eşya ile tutsaklık mekke canlı, Eşya ile tutsaklık kabe canlı yayın, Eşya ile tutsaklık Üç boyutlu kuran oku Eşya ile tutsaklık kuran ı kerim, Eşya ile tutsaklık peygamber kıssaları,Eşya ile tutsaklık ilitam ders soruları, Eşya ile tutsaklıkönlisans arapça,
Logged
09 Temmuz 2016, 06:00:35
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.016Site
« Yanıtla #1 : 09 Temmuz 2016, 06:00:35 »

Esselamü aleyküm ve rahmetüllah. İnsanlar gitgide daha da dünyaya saplanıyorlar. Bunun sebebi ilahi hikmetleri görememek , duyamamak ve hissedememek. Rabbim bizleri dünya için yaşaynlardan eylemesin. Rabbim paylaşım için razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &